Publikacja antropolożki z IES szeroko komentowana w zagranicznych mediach
09.11.2022
Melania Mazur z Pracowni Daktyloskopii i Antropologii Sądowej Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie jest pierwszym autorem głośnej publikacji, w której wykazano, że fotografia uśmiechu może być ważnym narzędziem w procesie identyfikacji człowieka.
W ostatnich miesiącach na łamach renomowanego czasopisma „Forensic Science International” ukazał się artykuł, w którym Melania Mazur, Katarzyna Górka oraz Inmaculada Alemán Aguilera opisały metodę porównywania brzegów siecznych zębów przednich ze zdjęć przedśmiertnych i pośmiertnych w celu identyfikacji silnie rozłożonego ciała oraz wskazały jak ogniskowa soczewki wpływa na porównywane linie uśmiechu. Wyniki przeprowadzonych badań wskazują, że metoda ta może być niezawodnie zastosowana w sprawach sądowych, gdy dostępne są zdjęcia zmarłych, co jest istotnym odkryciem z punktu widzenia antropologii sądowej.
Publikacja, w której przedstawione zostały wyniki tych badań, spotkała się z dużym zainteresowaniem świata nauki, ale też zagranicznych mediów popularnonaukowych i innych, poświęconych m.in. nowinom technicznym. Artykuł komentowano na przykład w dziennikach „El País” i „El Mundo”, ale również w audycjach radiowych (m.in. Aragón Radio) i telewizji (CanalSur).
Zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z tekstem publikacji.
Materiały
El PaísEl Mundo
Aragón Radio
Canal Sur