W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Sympozjum dla biegłych badań daktyloskopijnych i traseologicznych

13.09.2024

sympozjum_daktyloskopijno-traseologiczne

W dniach 9–11 września 2024 roku w Waplewie k. Olsztynka odbyło się Sympozjum dla biegłych badań daktyloskopijnych i traseologicznych zorganizowane przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji w Warszawie. Na konferencję przybyli eksperci ze wszystkich Laboratoriów Kryminalistycznych Komend Wojewódzkich Policji w Polsce oraz zaproszeni goście ze Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, Szkoły Policji w Pile, Akademii Policji w Szczytnie, Urzędu Celno-Skarbowego oraz Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. dra Jana Sehna w Krakowie.

Spotkanie otworzył mł. insp. Kamil Starzomczyk  Zastępca Dyrektora Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji w Warszawie, po czym rozpoczęto sesje tematyczne, które odbywały się równolegle w dwóch panelach: traseologicznym i daktyloskopijnym.

Podczas panelu traseologicznego przedstawiono m.in. nową metodykę badania śladów stóp, techniki poprawy jakości zdjęć – ¬¬¬¬np. wykonanych pod kątem. Wśród referatów znalazło się także kilka prezentacji kazuistycznych, m.in. wystąpienie dotyczące kradzieży kości z grobów wygłoszone przez kom. Wojciecha Cyplika z LK KWP w Gdańsku.

Z kolei w panelu daktyloskopijnym poruszono tematy wykorzystania technik kryminalistycznych w obszarze zwalczania przestępstw skarbowych, sporządzania materiału badawczego w przypadkach zaawansowanego stanu rozkładu zwłok oraz wygłoszono kilka interesujących referatów kazuistycznych, a wśród nich m.in. wystąpienie dotyczące głośnej sprawy samobójstwa rozszerzonego wygłoszone przez nadkom. Przemysława Andrearczyka z LK KWP w Gdańsku.

Instytut reprezentowany był przez biegłą z zakresu daktyloskopii, mgr Magdalenę Gil, która wygłosiła referat pt. „Pracowania daktyloskopii IES kiedyś i dziś” oraz przez biegłego z zakresu traseologii i mechanoskopii, mgra inż. Macieja Świętka, który wygłosił referat pt. „Czy traseologia musi być kopciuszkiem kryminalistyki 2.0”.

 

{"register":{"columns":[]}}