Szkolenie „Różne oblicza krzywdzenia i zaniedbywania dzieci”
08.10.2021
W ciągu ostatnich dwóch tygodni odbyło się szkolenie dedykowane dla psychologów i pedagogów, sądowych specjalistów z OZSS oraz osób będących biegłymi, którego temat brzmiał „Różne oblicza krzywdzenia i zaniedbywania dzieci”. Zajęcia przeprowadzone zostały przez biegłych z Zakładu Psychologii Sądowej IES – dr Agnieszkę Haś oraz dra Tomasza Rajtara.
Wydarzenie zostało zorganizowane w Krakowie, a ze względów epidemicznych uczestnicy podzieleni byli na dwie grupy, które uczestniczyły w szkoleniu w osobnych terminach. Każda z grup brała udział w wykładach i zajęciach warsztatowych przez cztery dni, w ciągu których omawiane były m.in. kwestie związane z definiowaniem problemu krzywdzenia i zaniedbywania dzieci w przepisach krajowych i międzynarodowych oraz różnicowaniem i rozpoznawaniem różnych form i przejawów przemocy, a także z przebiegiem procesu diagnozy sądowej dziecka, co do którego istnieje podejrzenie, iż było ofiarą przemocy fizycznej, emocjonalnej, seksualnej lub zaniedbania.
Podczas kursu uczestnicy mieli okazję również pracować z kopiami opinii do celów demonstracyjnych i szkoleniowych oraz podzielić się własnymi doświadczeniami zawodowymi i problemami opiniodawczymi, jak też przedyskutować różnorodne kwestie metodologiczne czy etyczne, związane z diagnozowaniem krzywdzenia i zaniedbywania dzieci.
Pracownicy Instytutu prowadzą liczne zajęcia warsztatowe i wykłady, dlatego zachęcamy do śledzenia ogłoszeń o kolejnych organizowanych szkoleniach na naszej stronie internetowej.