W drodze do biegłości w badaniu cząstek powystrzałowych
11.11.2024
Z przyjemnością informujemy, że w czasopiśmie „Quantum Beam Science” ukazała się kolejna publikacja opracowana przez ekspertów Instytutu – „Optimizing the automated analysis of inorganic gunshot residue particles by SEM-EDX: from synthetic particle standards to more time-efficient settings for daily casework”.
Celem badań przedstawionych w publikacji autorstwa prof. dr hab. Zuzanny Brożek-Muchy oraz mgr. inż. Igi Klag z Pracowni Badania Mikrośladów było opracowanie procedury badawczej nieorganicznych cząstek powystrzałowych, tzw. GSR, z użyciem elektronowego mikroskopu skaningowego z energodyspersyjną spektrometrią rentgenowską (SEM–EDX) w sposób automatyczny.
W pierwszej kolejności należało wykazać zdolność aparatury do wykrywania mikroskopijnych cząstek zawierających ołów, antymon i bar (Pb-Sb-Ba). W tym celu zastosowano syntetyczną próbkę złożoną z określonej liczby cząstek o rozmiarach od 0,5 – 2 mikrometrów, jaką otrzymano w ramach międzynarodowego testu biegłości w zakresie badań GSR. Dostawca testu nie tylko dokonuje zewnętrznej oceny zdolności wykrywczej cząstek w danym laboratorium, lecz także udostępnia narzędzie on-line, które w późniejszym czasie umożliwia stukrotne sprawdzenie poprawności wyników uzyskanych dla tej próbki. W toku badań wykorzystano tę możliwość i na tej podstawie potwierdzono zdolność instrumentu do wykrywania wszystkich cząstek obecnych w próbce syntetycznej, a tym samym do uzyskiwania satysfakcjonujących wyników w ramach testów zewnętrznych.
Opracowana procedura została zastosowana do wykrywania rzeczywistych cząstek GSR o rozmiarach od jednego mikrometra wzwyż, a więc zgodnie z obowiązującymi podręcznikami dobrych praktyk w zakresie badania GSR. Systematyczne badanie zdolności aparatury do wykrywania cząstek, prowadzone równolegle do badań materiałów dowodowych, pozwala na zapewnienie wysokiej jakości opinii, wydawanej przez Instytut w sprawie postrzału.
Zachęcamy do zapoznania się z treścią artykułu!