Nowa książka Wydawnictwa IES
12.11.2020
Wyzwania psychologa jako biegłego w relacji z wymiarem sprawiedliwości
Z przyjemnością informujemy, że nakładem Wydawnictwa Instytutu Ekspertyz Sądowych ukazała się nowa książka z serii U podstaw opiniowania. Współczesna wiedza naukowa.
Książka Wyzwania psychologa jako biegłego w relacji z wymiarem sprawiedliwości pod redakcją Alicji Czeredereckiej to propozycja przeznaczona zarówno dla psychologów, jak i prawników. Jej celem jest przypomnienie niektórych podstawowych przepisów prawnych i standardów postępowania psychologa, przedstawienie praktycznych wskazówek, przede wszystkim zaś pobudzenie do refleksji w kierunku poszukiwania najlepszych rozwiązań i uwrażliwienia na pułapki, które mogą doprowadzić do błędów w opiniowaniu. Do jej napisania zaproszono zarówno psychologów, jak i prawników, nauczycieli akademickich i praktyków.
Książka została podzielona na dwie części. Pierwsza z nich skupia się na wskazaniu najczęściej pojawiających się błędów w opiniowaniu psychologicznym, ich przyczyn oraz działań, które mogą tej sytuacji zapobiec i poprawić jakość opinii. W tym miejscu znajduje się między innymi debata poświęcona czynnikom ryzyka oraz możliwościom doskonalenia opinii psychologicznych, artykuły poruszające problemy opiniowania w sprawach dotyczących samobójstw, demoralizacji nieletnich, spraw rodzinnych i opiekuńczych, testamentowych.
Rozdziały drugiej części obejmują problematykę granic, jakie wyznaczają biegłemu psychologowi przepisy prawne oraz konieczność porozumienia ze zleceniodawcą. Zwrócono uwagę na takie problemy jak prawnokarna ochrona dziecka, gwarancje procesowe dla dzieci będących podejrzanymi lub oskarżonymi w procesie karnym, a także odniesiono się do kilku innych zagadnień mieszczących się na linii psycholog – wymiar sprawiedliwości.
Zachęcamy do zapoznania się z najnowszą publikacją i mamy nadzieję, że jej lektura okaże się pomocna dla praktyków i teoretyków, studentów i nauczycieli akademickich, początkujących i doświadczonych ekspertów oraz przyczyni się do poszukiwania nowych rozwiązań, poprawiania jakości pracy biegłego i szukania dróg porozumienia między prawnikami zlecającymi opinię a psychologami, którzy ją opracowują.