Zaangażowanie IES w konferencję Casus 2024
15.09.2024
W dniach 11–13 września 2024 roku w Podlesicach odbyła się konferencja naukowa Casus 2024 „Jesienne spotkania z kazuistyką”. Spotkanie zorganizowane zostało przez Katedrę Medycyny Sądowej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Katedrę Medycyny Sądowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Instytut Ekspertyz Sądowych im. Prof. dra Jana Sehna w Krakowie. Tegoroczna edycja odbyła się pod patronatem Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, prof. dra hab. n. med. Tomasza Szczepańskiego.
Podczas spotkania omawiano nietypowe, trudne i ciekawe przypadki z praktyki opiniodawczej biegłych z zakresu medycyny sądowej i innych nauk sądowych, w tym genetyki, toksykologii, psychologii, balistyki i mechanoskopii. Z ramienia Instytutu w konferencji wzięło udział dziesięcioro uczestników, którzy przedstawili łącznie osiem referatów: pięć z zakresu toksykologii, dwa z zakresu psychologii oraz jeden z zakresu mechanoskopii.
Prezentacje psychologiczne dotyczyły przypadków, w których wątpliwości w śledztwie w sprawach o zabójstwo były rozstrzygane zarówno w oparciu o opinię medyków sądowych, jak i psychologów. Wskazywały więc na potrzebę interdyscyplinarnego podejścia do spraw karnych i wzajemnej współpracy biegłych tych specjalności. Jeden z prezentowanych przypadków dotyczył ustalenia, czy doszło do podwójnego zabójstwa czy raczej zabójstwa i samobójstwa, w sytuacji, gdy medycy sądowi z różnych ośrodków odmiennie interpretowali obrażenia osób nieżyjących. W drugim przedstawionym przypadku wskazano jak na podstawie obrażeń ofiary zabójstwa, opisanych przez medyków sądowych, można wnioskować o motywacji sprawcy tego czynu.
W prezentacji z zakresu mechanoskopii zostały przedstawione trzy przypadki: sprawa kradzieży XIV-wiecznej rzeźby Matki Boskiej z Dzieciątkiem, sprawa odtworzenia pierwotnego wyglądu rozbitej butelki oraz sprawa badań mechanoskopijnych artefaktów znalezionych wśród kości.
Przypadki prezentowane przez biegłych zakresu toksykologii sądowej dotyczyły szerokiego spektrum badań, jakie przeprowadzane są w Pracowni Analiz Toksykologicznych i związanych z tym problemów – zarówno analitycznych, jak i interpretacyjnych. W pracach zwracano uwagę na istotę współpracy na linii medyk sądowy – toksykolog – zleceniodawca i konieczność jak najszerszej wymiany informacji dotyczących okoliczności sprawy.
Jesienne spotkania z kazuistyką po raz kolejny były świetną okazją do wymiany doświadczeń zawodowych pomiędzy specjalistami z różnych instytucji medycznych i sądowych w Polsce oraz umożliwiły poszerzenie specjalistycznej wiedzy wśród uczestników konferencji.