W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przesłanie z Katowic – wnioski ze Szczytu IGF 2021

08.02.2022

Pozytywna wizja przyszłości internetu musi łączyć podstawowe wartości, takie jak: prawa człowieka, dostęp i otwartość, a także względy ekonomiczne – to tylko jeden z głównych wniosków płynących z Katowice IGF Messages.

Grafika zawiera zdjęcie katowickiego Spodka oraz po prawej stronie granatowe pole a na nim tekst "Internet Governance Forum Poland - Internet United" oraz "Przesłanie z Katowic IGF 2021". Grafika zawiera także okrągłe loga ONZ, KPRM oraz Cyfryzacja GOV.pl

300 sesji, 8 stron

Przesłanie z Katowic, IGF 2021 to przegląd najważniejszych opinii uczestników Szczytu Cyfrowego – IGF 2021 na temat zarządzania internetem i polityką cyfrową.

Wnioski zostały sformułowane podczas ponad 300, zorganizowanych w trakcie wydarzenia, sesji.

Przez 5 dni - od 6 do 10 grudnia – uczestnicy katowickiego Szczytu rozmawiali m.in. o respektowaniu praw użytkowników w internecie, dostępie do sieci, regulacjach - w szczególności dotyczących platform internetowych, cyberbezpieczeństwie i globalnej współpracy w zakresie spraw cyfrowych.

Przesłania z sześciu obszarów tematycznych IGF 2021.

W obszarze „Integracja społeczno-gospodarcza i prawa człowieka” znalazły się m.in. propozycje podstawowych zasad, którymi - zdaniem uczestników Szczytu - należy się kierować w politycznym podejściu do złożonej kwestii regulacji platform.

W kontekście powszechnego dostępu do internetu głównym wnioskiem jest postulat dotyczący zapewnienia wszystkim ludziom na świecie stałego dostępu do internetu.

Kolejny obszar tematyczny to powstające regulacje: struktura rynku, zawartość danych oraz prawa i ochrona konsumentów. W tym przypadku wśród postulatów znalazła się konieczność wzmocnienia wielostronnego podejścia. Po to, by realnie odpowiedzieć na potrzeby obywateli, budować zaufanie i spełnić wymagania szybko zmieniającego się globalnego środowiska cyfrowego.

Cyfryzacja dla klimatu

Cyfryzacja może dostarczyć narzędzi i urządzeń do zwalczania i adaptacji zmian klimatu, np. poprzez wykorzystanie technologii cyfrowych do pomocy w ocenie konsekwencji już podjętych działań i opracowania nowych. Obszary korzystnego zastosowania cyfryzacji obejmują m.in. dane środowiskowe, systemy żywnościowe i wodne oraz gospodarkę cyrkularną. To wnioski w obszarze zrównoważenia środowiskowego i zmian klimatycznych.

W zakresie integracyjnych ekosystemów internetowych i cyfrowej współpracy postulaty koncentrują się wokół pozytywnej wizji przyszłości internetu, który - zdaniem uczestników Szczytu - musi łączyć podstawowe wartości, takie jak: prawa człowieka, dostęp i otwartość, a także względy ekonomiczne.

W kontekście zaufania, bezpieczeństwa i stabilności autorzy wniosków m.in. zwrócili uwagę na to, że opracowanie i wdrożenie norm cyberbezpieczeństwa nie powinno odbywać się wyłącznie na forach wysokiego szczebla.

Jak można przeczytać w opracowaniu - oparte na prawach człowieka, wielostronne podejścia do cyberbezpieczeństwa prowadzą do lepszych rezultatów. Kluczem do ich sukcesu jest przejrzystość i włączenie społeczne.

W tym obszarze dokument wskazuje także na to, że odpowiedzialne wykorzystanie algorytmów sztucznej inteligencji zapewnia ochronę praw człowieka i pozwala uniknąć uprzedzeń, które pogłębiają nierówności. W razie potrzeby należy opracować polityki przeciwdziałające niewłaściwym zastosowaniom – dodają autorzy wniosków.

Ostateczna wersja

Do 20 grudnia każdy zainteresowany mógł zgłosić swoje uwagi do treści dokumentu.

Zachęcamy do zapoznania się z jego ostateczną wersją:

 

Materiały

Przesłanie z Katowic PL
Przeslanie​_z​_Katowic​_IGF​_2021.pdf 0.21MB
Katowice IGF 2021 Messages ENG
Katowice​_IGF​_Messages​_EN.PDF 0.23MB
{"register":{"columns":[]}}