W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska Pomoc sponsoruje projekt w odpowiedzi na pandemię koronawirusa

14.07.2020

W ciągu ostatnich kilku miesięcy Polska Pomoc sponsorowała wieloaspektowy projekt stanowiący odpowiedź na rozprzestrzenianie się koronawirusa w regionie Irackiego Kurdystanu. Projekt, realizowany przez słowacką organizację pozarządową STEP-IN i polski Klub Inteligencki Katolickiej miał na celu ograniczenie skutków pandemii wśród miejscowej ludności w trzech kluczowych obszarach: pobudzania świadomości zagrożeń i sposobów ich zapobiegania, umożliwienia pozyskiwania środków do życia najbardziej zagrożonych ubóstwem członków społeczności oraz kontynuacji świadczenia usług medycznych.

Protective masks, Dawoodia Step-In/ KIK/ Polish Aid

Dzięki projektowi mieszkańcom obozu „wewnętrznie przesiedlonych” w Dawoodia i wsi Sharia – w prowincji Duhok – wydano 20 tys. bawełnianych maseczek wielorazowego użytku. Dystrybucji towarzyszyła kampania uświadamiająca nt. najbardziej higienicznych i wydajnych sposobów korzystania z maseczek oraz dodatkowych środków zapobiegania i kontroli nad rozprzestrzenianiem wirusa.

 

 

Maseczki zostały wykonane przez 51 „wewnętrznie przemieszczonych” jezydek. Od pokoleń społeczność ta była obiektem prześladowań i traumy. Jezydów wciąż charakteryzują  proporcjonalnie gorsze (w stosunku do przekroju społeczeństwa Regionu) wskaźniki zdrowotne, wyższy poziom bezrobocia i niższy standard życia. Wybuch pandemii koronawirusa i towarzyszące mu: lęk, utrata pracy, wzrost poczucia izolacji – wskutek nałożonych ograniczeń w poruszaniu, wywołały dalsze nasilenie wspomnianych zjawisk. Zatrudnienie nawet skromnej liczby kobiet pomogło podtrzymać funkcjonowanie 51 rodzin w okresie kryzysu, jak również pozwoliło im zdobyć im cenne na rynku pracy doświadczenie oraz nabyć nowe umiejętności, które mogą przekazać kolejnym osobom.      

 

 

Daleko idące ograniczenia wprowadzone w okresie minionych miesięcy spowodowały także zamknięcie – lub skrócenie godzin pracy – wielu ośrodków podstawowej opieki zdrowotnej w Regionie. Dostęp do ich usług stał się utrudniony. STEP-IN dostosowało więc swój ośrodek podstawowej opieki medycznej w (goszczącym 4 tys. „wewnętrznie przemieszczonych”) obozie Dawoodiya do udzielania maksymalnie zakrojonej pomocy, przy jednoczesnym zachowaniu zaleceń fizycznego dystansu. Leczenie przewlekłych schorzeń przeniesiono do miejsc zamieszkania chorych tak, by oszczędzić starszym i najbardziej narażonym pacjentom niepotrzebnych wizyt w klinice. Również wszystkie maseczki dostarczono podczas wizyt domowych by uniknąć zgromadzeń. Personel poddano dodatkowemu szkoleniu dot. koronawirusa i innych chorób zakaźnych.       

 

 

Trójtorowa reakcja na pandemię koronawirusa pozwoliła wywrzeć największy możliwy wpływ na zagrożone społeczności. Projekt podniósł poziom ich świadomości i wiedzy oraz zapewnił dostępność maseczek mieszkańcom obszarów o gęstej zabudowie i podwyższonym ryzyku zarażenia. Pomógł w znalezieniu lokalnego zatrudnienia, zachęcił do rozwoju kompetencji zawodowych – tak u miejscowego personelu medycznego jak i krawcowych. Jednocześnie kontynuowane jest udzielanie podstawowej opieki zdrowotnej „wewnętrznie przesiedlonej” ludności jednego z najbardziej oddalonych obozów w regionie.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}