Koronawirus - sytuacja w Irlandii i zalecenia dla podróżujących
01.04.2022
Informacja dla obywateli polskich przebywających i planujących podróż do Irlandii na temat zachorowań na zapalenie płuc spowodowane koronawirusem.
Zalecenia władz polskich dla podróżujących do Irlandii i innych krajów można znaleźć na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Podróż do Irlandii
Zachorowania w Irlandii
Szczegółowe raporty na temat liczby i zasięgu zakażeń w Irlandii znajdują się na stronie Departamentu Zdrowia.
Passenger Locator Form
Od 6.03.2022 r. przed przyjazdem do Irlandii nie ma wymogu wypełniania formularza lokalizacyjnego.
Zasady podróży dla osób przyjeżdżających do Irlandii
Od 6 marca 2022 r. podróżujący do Irlandii nie muszą po przyjeździe przedstawiać dowodu zaszczepienia lub dowodu ozdrowienia lub negatywnego wyniku testu na COVID-19.
Nie ma żadnych wymagań dotyczących wykonywania testu na COVID-19 po przyjeździe ani kwarantanny dla podróżnych do Irlandii.
Każda osoba, u której wsytąpią objawy COVID-19 podczas pobytu w Irlandii powinna postępować zgodnie z wytycznymi HSE w odniesieniu do izolacji i przeprowadzania testów na COVID-19, zgodnie z informacją na stronie gov.ie
Dowód szczepienia
Zaświadczenie o szczepieniu COVID (inne niż Unijny Certyfikat COVID) oznacza dokument w formie pisemnej lub elektronicznej w języku angielskim lub irlandzkim albo oficjalne tłumaczenie na język irlandzki lub angielski, które zawiera:
- potwierdzenie, że osoba, której dokument dotyczy, jest osobą zaszczepioną,
- datę lub daty, w których dana osoba została zaszczepiona
- wskazanie organu realizującego program szczepień w danym państwie lub organu, który został upoważniony do wydania takiej dokumentacji osobie zainteresowanej,
- Karta Szczepień HSE jest przykładem akceptowalnego niecyfrowego dowodu szczepienia.
Od 1 lutego 2022 r. osoba jest uznana za w pełni zaszczepioną, jeżeli otrzymała wymaganą liczbę szczepień i jest:
- 14 dni po drugiej dawce preparatu Oxford Astra Zeneca;
- 14 dni po drugiej dawce preparatu Pfizer-BioNtech;
- 14 dni po drugiej dawce preparatu Moderna;
- 14 dni po jednej dawce preparatu Johnson&Johnson/Janssen;
- 14 dni po drugiej dawce Coronavac (Sinovac);
- 14 dni po drugiej dawce Sinopharm BIBP;
- 14 dni po drugiej dawce Covaxin;
- 14 dni po drugiej dawce Novavax (Nuvaxovid);
- 14 dni po drugiej dawce szczepionki heterologicznej (mieszanej) którejkolwiek z powyższych szczepionek;
- 14 dni po jednej dawce którejkolwiek z powyższych szczepionek podanej w ciągu 180 dni od pozytywnego wyniku testu RT-PCR. Podróżny musi posiadać dowód pozytywnego wyniku testu i dowód zaszczepienia.
UWAGA!
Od 1 lutego 2022 r. ważność certyfikatów potwierdzających zaszczepienie przeciwko COVID-19 wynosi 9 miesięcy (270 dni) - na potrzeby przekraczania granicy. Dotyczy to wszystkich certyfikatów, również tych wydanych poza Irlandią.
Przyjęcie dawki przypominającej wydłuża ważność certyfikatu na czas nieokreślony.
Podróżowanie do i z Irlandii Północnej
Podróżujący do Irlandii Północnej przez porty lub lotniska w Irlandii nadal muszą przestrzegać wymogów dotyczących podróżujących do Wielkiej Brytanii. Obejmuje to wypełnienie brytyjskiego formularza lokalizacyjnego.
Kwarantanna w hotelu
Obowiązek odbycia kwarantanny w hotelu został zniesiony 25 września 2021 roku.
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie gov.ie i dfa.ie.
Infolinia irlandzkiego Departamentu Spraw Zagranicznych
Informacje na temat podróży do Irlandii w takcie pandemii COVID-19 możesz również uzyskać na specjalnej infolinii irlandzkiego Departamentu Spraw Zagranicznych +353 (0)1 613 1700
Obowiązujące ograniczenia
28 lutego 2022 r. zniesiono obowiązek noszenia maseczek.
Zalecane jest noszenia maseczek:
- w środkach transportu publicznego,
- w ośrodkach opieki zdrowotnej.
Więcej informacji znajduje się na stronie gov.ie i Citizen Information.
Planowane etapy znoszenia restrykcji
Informacje dotyczące zniesienia restrykcji na terenie Irlandii są dostępna na stronach:
https://www.gov.ie/en/publication/77952-government-advice-on-international-travel/
https://www.gov.ie/en/press-release/60083-covid-19-reframing-the-challenge-continuing-our-recovery-reconnecting/
Działania prewencyjne i testowanie
Szczegółowe informacje na temat wirusa oraz działań prewencyjnych znajdziesz na stronie Zarządu Służby Zdrowia HSE i Centrum Nadzoru Ochrony Zdrowia HPSC.
- Symptomy choroby.
- Zalecenia pomagające uniknąć zakażenia.
- Używanie środków ochrony indywidualnej.
- Ograniczenie przemieszczania.
- Samoizolacja.
- Testowanie: jak umówić się na test, wynik, bliski kontakt z osoba zakażoną.
- Informacja o programie szczepień.
W przypadku wystąpienia symptomów choroby (kaszel, duszności, problemy z oddychaniem, wysoka gorączka) i pogorszenia się stanu zdrowia skontaktuj się niezwłocznie ze swoim lekarzem rodzinnym (GP) lub pogotowiem ratunkowym pod numerami 112 lub 999 oraz unikaj kontaktu z innymi.
Wyszukiwarka lekarzy rodzinnych (GP): HSE
Infolinia Zarządu Służby Zdrowia (HSE): 1850 24 1850.
Informacje dotyczące aktualnych zaleceń znajdują się na stronie gov.ie.
Podróżowanie z Irlandii
Informacje Departamentu Transportu dla kierowców ciężarówek wykonujacych przewozy międzynarodowe.
Przed podróżą do innych krajów prosimy o zapoznanie się z aktualnymi zaleceniami władz polskich. Są one dostępne stronach Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Na lotniskach w Dublinie, Cork i Shannon zostały otwarte prywatne punkty do wykonywania testów (Dublin dwa centra, Cork i Shannon po jednym). W celu wykonania badania należy umówić termin spotkania W zależności od opcji cenowej wynik testu można otrzymać najszybciej do 5h i maksymalnie do 48h.
Szczepienia przeciwko COVID-19 wykonane poza granicami RP oraz wydanie Unijnego Certyfikatu COVID-19
Każdy obywatel RP oraz cudzoziemiec uprawniony do udziału w Narodowym Programie Szczepień, który przyjął szczepienie przeciwko COVID-19 (jedną lub dwie dawki) poza granicami kraju, szczepionką dopuszczoną do obrotu na terytorium UE (Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneka i Johnson & Johnson), może zgłosić się do wybranego punktu szczepień, w celu wprowadzenia szczepienia dokonanego za granicą, do krajowego systemu ewidencji szczepień prowadzonego w systemie e-Zdrowie.
Warunkiem niezbędnym do uznania szczepienia dokonanego za granicą w krajowym systemie e-Zdrowie jest przedłożenie przez osobę zainteresowaną następujących dokumentów w punkcie szczepień:
- oryginału wraz z kopią dokumentu (certyfikatu/zaświadczenia) potwierdzającego przyjęcie szczepienia przeciwko COVID-19 poza granicami kraju, zgodnego z wzorem obowiązującym w państwie przyjęcia szczepienia;
- tłumaczenia na język polski dokumentu, o którym mowa w pkt 1 przez tłumacza przysięgłego;
- oświadczenia osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego zawierającego zgodę na przetwarzanie danych osobowych związanych z wprowadzeniem szczepienia wykonanego poza granicami kraju do systemu krajowego, w tym zgodę na automatyczne wygenerowanie w systemie e-Zdrowie Unijnego Certyfikatu COVID-19 po zakończeniu pełnego cyklu szczepienia.
Więcej szczegółów dostępne jest na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia:
Na podstawie Komunikatu nr 13 Ministra Zdrowia w sprawie uznania szczepienia przeciwko COVID-19 wykonanego poza granicami RP oraz wydania Unijnego Certyfikatu COVID-19 (UCC).
Pozostałe informacje
Aplikcja na telefon HSE COVID tracker znajduje się do pobrania tutaj.
Departament Zatrudnienia i Opieki Socjalnej uruchomił infolinię, na której można uzyskać informacje dotyczące Pandemic Unemployment Payment: 01 248 1398 oraz 1890-800-024. Linie są czynne od 9.00 do 17.00. Szczegóły dotyczące zasiłku znajdują się na stronie gov.ie
Szczegóły dotyczące programu wsparcia dochodu (Wage Subsidy Scheme) znajdują się na stronie gov.ie.
Departament Biznesu, Przedsiębiorczości i Innowacji uruchomił infolinię dla firm jako formę ich wsparcia w związku z pandemią COVID-19. Tel: +353 1 631 2002, email: infobusinesssupport@dbei.gov.ie. Dodatkowe informacje na stronie: Departamentu Biznesu.
Deaprtament Rolnictwa, Żywności i Spraw Morskich uruchomił infolinię dla rolników w związku z pandemią COVID-19. Tel: 076 106 44 68, czynny w godzinach 9.30-12.30 i 14.00-17.00. Dodatkowe informacje na stronie Departamentu Rolnictwa.
Departament Zdrowia uruchomił inicjatywę, która ma wspierać potrzeby społeczeństwa w zakresie zdrowia psychicznego podczas kryzysu COVID-19. Na stronie gov.ie/together znajdują się porady oraz adresy do podmiotów świadczących usługi z tego zakresu w formie on-line lub telefonicznie.
Dodatkowo rząd uruchomił inicjatywy:
- gov.ie/letsplayireland, która ma być skierowana do dzieci i rodziców; na stronie znajdują się porady dotyczące organizacji czasu wolnego dla małoletnich w czasie pandemii;
- gov.ie/parents, gdzie zawarte są informacje wspierające rodziców m.in. z zakresu wychowania i nauki.
Informacja o Forum Społecznościowym "Community Call" w języku polskim jest dostępna tutaj.
Porty w Dublinie i Rosslare są otwarte. Aktualne informacje o rejsach znajdują się na stronach przewoźników Irish Ferries, Stena Line i Britanny Ferries.