W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

'Reconciliation: a Long and Winding Path' - Sympozjum Pamięć Europy w Dublinie w dniach 1-3 czerwca

01.06.2022

10. spotkanie instytucji zajmujących się historią XX wieku odbędzie sie w Dublinie (The Burke Theatre, Trinity College Dublin) w dniach 1-3 czerwca 2022 r.

ENRS_2

Rozpoczęła się rejestracja uczestników 10. Sympozjum Pamięć Europy, które co roku w innym europejskim mieście gromadzi kilkuset przedstawicieli instytucji i organizacji zajmujących się historią XX wieku z różnych krajów Europy. Sympozjum, poświęcone tym razem problematyce pojednania, odbędzie się w dniach 1-3 czerwca w Dublinie. Cykl Sympozjów Pamięć Europy został zainicjowany w 2012 roku przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność. Jubileuszowa edycji wydarzenia organizowana jest wspólnie z Glencree Centre for Peace & Reconciliation – międzynarodowym ośrodkiem specjalizującym się w rozwiązywaniu konfliktów i szerzeniu idei trwałego pokoju.

Doroczne Sympozjum ma na celu inicjowanie i pogłębianie współpracy pomiędzy instytucjami i organizacjami zajmującymi się badaniem europejskiej historii XX wieku. Jego idea wyrosła z przekonania o potrzebie dialogu na temat wydarzeń ubiegłego wieku z uwzględnieniem różnych wrażliwości, doświadczeń i istniejących interpretacji.

W tym roku naukowcy i praktycy z różnych krajów spotkają się w Dublinie, aby dyskutować na temat znaczenia i roli pojednania w kontekście dawnych i współczesnych konfliktów – zarówno tych międzynarodowych, jak i wewnętrznych. Punktem wyjścia do dyskusji będą doświadczenia irlandzkie, między innymi zogniskowane wokół przypadającej w tym roku 100. rocznicy wybuchu wojny domowej.

Trudnym kontekstem dla sympozjalnych dyskusji o historii pojednania będzie rozgrywająca się na naszych oczach wojna na Ukrainie, która z pewnością stanie się ważnym punktem odniesienia dla sympozjalnych dyskusji. W spotkaniu w Dublinie swój udział potwierdzili m.in. prof. Donald Bloxham z Uniwersytetu w Edynburgu, dr Piotr Cywiński – dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, prof. Yaroslav Hrytsak z Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego, prof. Monica McWilliams z Uniwersytetu w Ulster, prof. Valérie Rosoux z Uniwersytetu w Louvain oraz prof. Peter Shirlow z Uniwersytetu w Liverpoolu.

Do udziału w wydarzeniu organizatorzy zapraszają przedstawicieli muzeów i miejsc pamięci, pracowników instytucji akademickich i edukacyjnych oraz organizacji pozarządowych zajmujących się historią XX wieku. Podczas trzydniowego spotkania uczestnicy będą mogli wziąć udział zarówno w panelach dyskusyjnych, jak i sesjach networkingowych, w czasie których będzie możliwość prezentacji instytucji bądź projektu. W programie znalazły się  również wizyty w muzeach i miejscach pamięci, m.in. w poddublińskim Glencree Centre for Peace & Reconciliation, a także zwiedzanie wystawy „Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918-1923” prezentowanej na dziedzińcu Muzeum Narodowego (Collins Barracs) w Dublinie.

Cykl Sympozjów Pamięć Europy został zainaugurowany we wrześniu 2012 r. w Gdańsku. Kolejne spotkania miały miejsce w Berlinie, Pradze, Wiedniu, Budapeszcie, Brukseli, Bukareszcie, Paryżu i Tallinie. Wydarzenie w Dublinie współfinansowane jest przez Unię Europejską oraz Failte Ireland. Partnerami projektu jest słowacki Ustav Pamati Naroda.

Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej: https://enrs.eu/edition/european-remembrance-symposium-2022

Rejestracja na Sympozjum możliwa jest poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego, dostępnego pod adresem: https://events.enrs.eu/dublin2022

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}