Wirtualne zwiedzanie wystawy o Pawle Strzeleckim
30.05.2020
Historia Pawła Strzeleckiego oraz jego działalności humanitarnej, w wyniku której uratował 200 tys. irlandzkich dzieci w okresie Wielkiego Głodu w Irlandii jest dostępna w wersji internetowej - zapraszamy do oglądania!
Wirtualna wersja wystawy jest dostępna pod adresem https://strzelecki.ie/virtual-tour/
Wystawa opowiada o fascynującym życiu i dokonaniach jednego z największych działaczy humanitarnych XIX wieku, którego osiągnięcia w walce z Wielkim Głodem w Irlandii powinny być powszechnie znane i doceniane.
Paweł Edmund Strzelecki, znany polski podróżnik i etnograf, woluntarystycznie podjął się pracy w Irlandii w okresie Wielkiego Głodu, gdzie został głównym przedstawicielem fundacji charytatywnej British Relief Association (BRA).
Aby jak najlepiej i najefektywniej nieść pomoc głodującym rodzinom, Strzelecki opracował oraz wprowadził w życie niezwykle innowacyjny jak na tamte czasy oraz wysoce efektywny sposób realnej pomocy – dożywianie dzieci poprzez sieć lokalnych szkół.
Poza codziennymi racjami żywieniowymi, dzieci dostawały również czyste ubrania oraz były uczone podstawowych zasad higieny.
W 1848 roku, w kulminacyjnym momencie działania programu Strzeleckiego, ponad 200.000 dzieci na zachodnim wybrzeżu Irlandii zawdzięczało swój codzienny posiłek Strzeleckiemu i BRA - w przeciwnym razie czekałaby je niechybna śmierć głodowa.
Pomimo wielomiesięcznych zmagań z tyfusem, którym Strzelecki zaraził się w Irlandii, jego zapał i poświęcenie nie osłabły. Dokonania Strzeleckiego były szeroko doceniane w jego epoce.
Celem tej wystawy jest zwrócenie uwagi współczesnych odbiorców na jego barwną postać i nowatorską działalność humanitarną w Irlandii.
Wystawa została oficjalnie otwarta przez Prezydenta Irlandii Michaela Higginsa w dniu 8 maja 2019r.