W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystawa „Paweł Strzelecki - zapomniany bohater Wielkiego Głodu w Irlandii”

08.05.2019

Prezydent Irlandii Michael D. Higgins uroczyście otworzył wystawę o Pawle Strzeleckim i jego działalności humanitarnej w okresie Wielkiego Głodu w Irlandii w dniu 8 maja w Royal Irish Academy.

Opening night_1

W swojej przemowie, Prezydent Higgins podkreślił ogromną rolę Polaka Pawła Edmunda Strzeleckiego w walce z Wielkim Głodem, jak i zwrócił uwagę na niezwykle dobre stosunki dwustronne między Polską i Irlandią.   

 

Wystawa jest obecnie prezentowana w wybranych bibliotekach w Dublinie:

  • Arklow Library, Arklow, Co, Wicklow  4-31 grudnia 
  • LexIcon Library, Dun Laoghaire   2-30 stycznia 2020
  • Galway City Museum    2 stycznia 2020 - 30 marca 2020 

 

Więcej informacji nt. wystawy oraz innych miejsc i dat prezentacji  jest dostępnych na stronie strzelecki.ie 

 

 

Wystawa opowiada o fascynującym życiu i dokonaniach jednego z największych działaczy humanitarnych XIX wieku, którego osiągnięcia w walce z Wielkim Głodem w Irlandii powinny być powszechnie znane i doceniane.

Paweł Edmund Strzelecki, znany polski podróżnik i etnograf, woluntarystycznie podjął się pracy w Irlandii w okresie Wielkiego Głodu, gdzie został głównym przedstawicielem fundacji charytatywnej British Relief Association (BRA).

 

 Aby jak najlepiej i najefektywniej nieść pomoc głodującym rodzinom, Strzelecki opracował oraz wprowadził w życie niezwykle innowacyjny jak na tamte czasy oraz wysoce efektywny sposób realnej pomocy – dożywianie dzieci poprzez sieć lokalnych szkół.

Poza codziennymi racjami żywieniowymi, dzieci dostawały również czyste ubrania oraz były uczone podstawowych zasad higieny.

 

W 1948 roku, w kulminacyjnym momencie działania programu Strzeleckiego, ponad 200.000 dzieci na zachodnim wybrzeżu Irlandii zawdzięczało swój codzienny posiłek Strzeleckiemu i BRA - w przeciwnym razie czekałaby je niechybna śmierć głodowa.

 

Pomimo wielomiesięcznych zmagań z tyfusem, którym Strzelecki zaraził się w Irlandii, jego zapał i poświęcenie nie osłabły. Dokonania Strzeleckiego były szeroko doceniane w jego epoce.

 

Celem tej wystawy jest zwrócenie uwagi współczesnych odbiorców na jego barwną postać i nowatorską działalność humanitarną w Irlandii.

 

Wystawa, oficjalnie otwarta przez Prezydenta Irlandii Michaela Higginsa, po 4-miesięcznej prezentacji w Royal Irish Academy  (9 maja – 30 sierpnia 2019), zawita również w inne regiony Irlandii.

 

 

W trosce o wartość historyczną i artystyczną wystawy Ambasada RP w Dublinie zleciła przygotowanie wkładu merytorycznego czołowym ekspertom  w dziedzinie Wielkiego Głodu – profesorowi Peterowi Gray’owi (Queen’s University Belfast) oraz profesor Emily Mark-FitzGerald (University College Dublin). Wystawa prezentuje mało znane obrazy Wielkiego Głodu z kolekcji największych muzeów i bibliotek w Irlandii, Wielkiej Brytanii, Australii oraz USA.       

 

Wystawa jest prezentowana w języku angielskim.

Wstęp wolny.

Wideo

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}