W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Procedura repatriacyjna

Gdzie załatwisz sprawę?

Sprawę załatwisz we właściwym ze względu na swoje miejsce zamieszkania lub miejsce pobytu polskim urzędzie konsularnym.

Czy musisz składać dokumenty osobiście?

Wniosek o wydanie wizy krajowej w celu repatriacji musisz złożyć osobiście. W imieniu osób małoletnich lub ubezwłasnowolnionych całkowicie wniosek składają ich rodzice lub opiekunowie prawni, albo jedno z rodziców lub jeden z opiekunów prawnych.

Jak umówisz się na spotkanie?

Zapisy na wizytę w celu złożenia wniosku lub jego uzupełnienia w związku ze zmianą sytuacji rodzinnej odbywają się za pośrednictwem systemu zdalnej rejestracji e-konsulat wybierając „sprawy dotyczące obywatelstwa polskiego”:

Link:
System Zdalnej Rejestracji (e-konsulat.gov.pl) - ASTANA

System Zdalnej Rejestracji (e-konsulat.gov.pl) - AŁMATY

UWAGA: Jedna rodzina – jeden termin (obowiązkowo wpisujemy liczbę osób).

Jakie dokumenty musisz złożyć?
  1. Wypełniony wniosek o wydanie wizy krajowej w celu repatriacji;
  2. Aktualną fotografię osoby, której wniosek dotyczy, nieuszkodzoną, kolorową, o wymiarach 35 mm × 45 mm, wykonaną w ciągu ostatnich 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku, mającą dobrą ostrość, przedstawiającą wizerunek twarzy od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70–80% fotografii, oraz pokazującą wyraźnie oczy i twarz, na jednolitym jasnym tle; fotografia ma przedstawiać osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, w pozycji frontalnej, patrzącą na wprost z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami;
  3. Życiorys wnioskodawcy;
  4. Odpis aktu urodzenia wnioskodawcy;
  5. Dokumenty poświadczające aktualny stan cywilny wnioskodawcy (np. akt urodzenia, akt małżeństwa, orzeczenie sądowe lub innego organu o rozwiązaniu małżeństwa, akt zgonu małżonka, zaświadczenie o stanie cywilnym);
  6. Dokumenty poświadczające miejsce stałego zamieszkania przed dniem 1 stycznia 2001 r. na terytorium obecnych Armenii,  Azerbejdżanu, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Uzbekistanu, a także azjatyckiej części Rosji, o której mowa w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 października 2023 r. w sprawie wykazu jednostek administracyjnych wchodzących w skład azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej;
  7. Dowody potwierdzające polskie pochodzenie, określone w art. 6 ustawy o repatriacji; należy przedstawić komplet aktów stanu cywilnego wskazujących na więzy rodzinne pomiędzy wnioskodawcą, a osobą na której narodowość polską powołuje się wnioskodawca;
  8. Inne dokumenty potwierdzające okoliczności podane we wniosku o wydanie wizy repatriacyjnej (np. dokumenty potwierdzające wykształcenie oraz kwalifikacje zawodowe, zaświadczenie z krajowego rejestru karnego, dokumenty dotyczące podlegania obowiązkowi wojskowemu oraz służby wojskowej, dokument tożsamości);
  9. Oświadczenie, że dane zawarte we wniosku są prawdziwe, pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

 

 

Dowodami potwierdzającymi polskie pochodzenie mogą być również inne dokumenty, w szczególności:

o rehabilitacji osoby deportowanej, zawierające wpis informujący o jej narodowości polskiej; potwierdzające prześladowanie osoby ze względu na jej polskie pochodzenie.

 

Dokumenty sporządzone w języku obcym należy przedłożyć wraz z tłumaczeniem na język polski.

Dowodami potwierdzającymi polskie pochodzenie mogą być dokumenty wydane przez polskie władze państwowe lub kościelne, a także przez władze byłego ZSRR, dotyczące wnioskodawcy lub jego rodziców, dziadków lub pradziadków, a w szczególności:

polskie dokumenty tożsamości; akty stanu cywilnego lub ich odpisy albo metryki chrztu poświadczające związek z polskością; dokumenty potwierdzające odbycie służby wojskowej w Wojsku Polskim, zawierające wpis informujący o narodowości polskiej; dokumenty potwierdzające fakt deportacji lub uwięzienia, zawierające wpis informujący o narodowości polskiej; dokumenty tożsamości lub inne dokumenty urzędowe zawierające wpis informujący o narodowości polskiej.

Należy okazać również ważny paszport.

 

W przypadku wniosku składanego w imieniu małoletniego należy złożyć:

  1. Wypełniony wniosek o wydanie wizy krajowej w celu repatriacji;
  2. Aktualną fotografię małoletniego, nieuszkodzoną, kolorową, o wymiarach 35 mm × 45 mm, wykonaną w ciągu ostatnich 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku, mającą dobrą ostrość, przedstawiającą wizerunek twarzy od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70–80% fotografii, oraz pokazującą wyraźnie oczy i twarz, na jednolitym jasnym tle; fotografia ma przedstawiać osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, w pozycji frontalnej, patrzącą na wprost z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami;
  3. Życiorys małoletniego;
  4. Odpis aktu urodzenia małoletniego;
  5. Dokumenty odnoszące się do rodziców małoletniego:

Dokumenty poświadczające miejsce stałego zamieszkania przed dniem 1 stycznia 2001 r. na terytorium obecnych Armenii,  Azerbejdżanu, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Uzbekistanu, a także azjatyckiej części Rosji, o której mowa w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 października 2023 r. w sprawie wykazu jednostek administracyjnych wchodzących w skład azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej; Dowody potwierdzające polskie pochodzenie, określone w art. 6 ustawy o repatriacji; należy przedstawić komplet aktów stanu cywilnego wskazujących na więzy rodzinne pomiędzy wnioskodawcą, a osobą na której narodowość polską powołuje się wnioskodawca; Inne dokumenty potwierdzające okoliczności podane we wniosku o wydanie wizy repatriacyjnej.

Ile zapłacisz?

Czynności związane ze złożeniem wniosku o wydanie wizy krajowej w celu repatriacji są wolne od opłat konsularnych.

Jaki jest termin realizacji?

Wydanie wizy krajowej w celu repatriacji jest zależne m.in. od otrzymania zgody Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na jej wydanie. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zwraca się z zapytaniem do Komendanta Głównego Straży Granicznej, Komendanta Głównego Policji oraz Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a w razie potrzeby także do Szefa Agencji Wywiadu, Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu lub wojewody o przekazanie danych i informacji mających znaczenie dla przeprowadzenia postępowania i wydanie decyzji w sprawie udzielenia zgody na wydanie wizy.

Postępowanie w sprawie wydania wizy krajowej w celu repatriacji jest wieloetapowe i może  trwać kilka miesięcy lub dłużej.

Jak odbierzesz dokumenty?

Dokumenty możesz odebrać osobiście w urzędzie konsularnym bądź są one wysyłane pocztą na adres zamieszkania, o ile znajduje się on w granicach okręgu konsularnego lub na adres pełnomocnika do doręczeń, o ile znajduje się on w granicach okręgu konsularnego.

Jak możesz się odwołać?

W zależności od rodzaju wydanej decyzji lub postanowienia zgodnie z pouczeniem, które jest zawarte w każdym z dokumentów.

Materiały

Poradnik Repatrianta
Poradnik​_Repatrianta.pdf 16.61MB
Wzór wniosku repatriacyjnego
wzór​_wniosku​_repatriacyjnego.pdf 0.78MB
Instrukcja wypełnienia wniosku repatriacyjnego
Prezentacja​_wniosek​_repatriacyjny​_2022.pdf 0.59MB
Oświadczenie na ośrodek adaptacyjny
Oświadczenie​_na​_ośrodek+instrukcja.pdf 0.38MB
{"register":{"columns":[]}}