W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pamiętajmy - czujka dymu i czujka tlenku węgla to „nasz pierwszy ratownik - inauguracja kampanii PSP „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”

04.10.2024

Przemawia nadbryg. dr. inż. Mariusz Feltynowski

W czwartek, 3 października 2024 r., na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 5 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy odbyła się konferencja prasowa z udziałem Komendanta Głównego PSP nadbryg. dr. inż. Mariusza Feltynowskiego oraz Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego, poświęcona zagadnieniom związanym z bezpieczeństwem mieszkańców Warszawy oraz całego kraju.

Komendant Główny PSP, zwracając się poprzez media do każdego obywatela, zaznaczył – 1 października rozpoczął się sezon grzewczy, a dziś podpisujemy porozumienie, które inicjuje współpracę wpisującą się w ogólnopolską kampanię dbania o bezpieczeństwo. W strategii KG PSP na lata 2024-2027, prewencja społeczna ma jedno z 4 kluczowych obszarów, bowiem musimy zadbać o edukację obywateli w zakresie bezpieczeństwa pożarowego.

Rozpoczęcie sezonu grzewczego, które właśnie rusza, to kluczowy moment, w którym Państwowa Straż Pożarna szczególnie apeluje o zachowanie zasad bezpieczeństwa w naszych domach. Komendant Główny PSP inaugurując podczas dzisiejszego spotkania ogólnopolską kampanię edukacyjno-informacyjną Państwowej Straży Pożarnej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” zaapelował do wszystkich – Promujmy razem bezpieczeństwo, dbajmy o siebie!

Trochę statystyki…

Od 1 stycznia do 2 października 2024 roku w Polsce strażacy interweniowali już ponad 20,4 tys. razy w związku z pożarami w obiektach mieszkalnych, w których ponad 1,4 tys. osób odniosło obrażenia, a ponad 170 osób niestety straciło życie.

Od 1 stycznia do 2 października 2024 roku strażacy brali udział w ponad 3,2 tys. interwencjach związanych z emisją tlenku węgla, w wyniku których ponad 860 osób uległo podtruciu, a niestety 26 osób straciło życie.

W odniesieniu do m. Bielska-Białej i powiatu bielskiego w sezonie grzewczym 2023/2024 odnotowaliśmy 53  interwencje związane z emisją tlenku węgla, w wyniku których 9 osób uległo podtruciu, a niestety aż 4 osoby straciły życie! Z kolei od początku roku bielscy strażacy interweniowali 127 razy w związku z pożarami w obiektach mieszkalnych, w których 14 osób odniosło obrażenia.

Pamiętajmy - czujka dymu i czujka tlenku węgla to „nasz pierwszy ratownik”.

Dlaczego? - W momencie, gdy dojdzie do pożaru, autonomiczna czujka zamontowana w pomieszczeniu zaalarmuje nas. Czujka wydaje dźwięk o natężeniu ok. 85 dB, co pozwala obudzić nawet osoby śpiące i odpowiednio wcześnie ostrzec je o niebezpieczeństwie. Taka osoba odpowiednio wcześnie zaalarmuje odpowiednie służby, będzie mogła ewakuować się z budynku a także powiadomić innych mieszkańców danego budynku. To ogromnie ułatwi pracę strażakom i przyspieszy ich działania, ponieważ po dojeździe na miejsce zdarzenia i rozpoznaniu, będą oni mogli przystąpić do działań gaśniczych.

Koszt takiej czujki nie jest wysoki, a cena naszego życia i bezpieczeństwa jest bezcenna.

Czujki dymu lub tlenku węgla nie uniemożliwiają powstawania pożaru czy wycieku czadu, ale mogą szybko zawiadomić o zagrożeniu, pozwalając na podjęcie odpowiednich działań.

Zwracamy uwagę, że autonomiczne czujki dymu lub czadu, zasilane bateriami mogą uratować nasze zdrowie i życie. Państwowa Straż Pożarna w ramach działań Prewencji Społecznej od wielu lat propaguje bezpieczne zachowania i rekomenduje stosowanie w gospodarstwach domowych tego rodzaju czujki w zależności od występujących w danym budynku zagrożeń.

Czujka dymu może nas uratować!

Informacje na temat kampanii znajdują się na stronie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej: Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa! - Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej

Wideo

{"register":{"columns":[]}}