Podsumowanie 2021 roku
05.01.2022
W 2021 roku jednostki ochrony przeciwpożarowej w Bytomiu brały udział w 2725 zdarzeniach.
Strażacy w 2021 roku ugasili prawie taką samą liczbę pożarów co w 2020 r. (2021r. – 644, 2020r. - 678), liczba miejscowych zagrożeń to 1854 (w 2020 - 1839.
Odnotowano także 227 alarmów fałszywych.
Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu Bytomia interweniowały 543 razy.
We wszystkich zdarzeniach śmierć poniosły 52 osoby, a 168 zostało poszkodowanych. W pożarach zginęły 4 osoby, a 16 zostało rannych.
Spośród pożarów 173 były to pożary w budynkach mieszkalnych. Najczęstszymi przyczynami ich powstawania była nieostrożność, wady instalacji i urządzeń elektrycznych, wady środków transportu oraz podpalenia.
Najczęstsze przyczyny miejscowych zagrożeń to wady urządzeń i instalacji gazowych (67), uszkodzenia sieci i instalacji przesyłowych (26), wady środków transportu (32), niezachowanie zasad bezpieczeństwa ruchu środków transportu (144), wady konstrukcji budowlanych (50), silne wiatry (173), gwałtowne opady (93), nietypowe zachowania się zwierząt, owadów (249).
Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego wraz z powstałą w połowie roku Specjalistyczną Grupą Sonarową alarmowane były 74 razy. Interwencje w większości dotyczyły poszukiwań osób zaginionych na zbiornikach wodnych.
Rok 2021 był kontynuacją działań, związanych ze zwalczaniem zagrożenia koronawirusem SARS-CoV-2. Od początku pandemii Państwowa Straż Pożarna oraz ochotnicze straże pożarne wspierają w tym zakresie inne służby i instytucje. Strażacy z terenu województwa śląskiego nadal pomagali przy tworzeniu przyszpitalnych polowych izb przyjęć. Ponadto strażacy, którzy posiadają kwalifikacje ratownika medycznego, byli delegowani do szpitala tymczasowego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, gdzie pomagali personelowi medycznemu.
Wspierając działania ochrony zdrowia, w województwie utrzymywane są 3 bazy tlenu medycznego, zlokalizowane w jednostkach ratowniczo – gaśniczych w Częstochowie, Knurowie i Mysłowicach. Jest to rezerwa tlenu przygotowana na potrzeby szpitali oraz zespołów ratownictwa medycznego.
W ramach Narodowego Programu Szczepień strażacy pomagali również dotrzeć do punktów szczepień osobom, które nie mogły tam dotrzeć we własnym zakresie. Aby podnieść poziom zaszczepienia mieszkańców Polski, szczególnie na obszarach wiejskich i w mniejszych miejscowościach. Narodowy Program Szczepień został poszerzony także o inicjatywę #SzczepimySię z OSP.
W marcu rozpoczął się program szczepień wśród służb mundurowych w ramach Narodowego Programu Szczepień dla służb mundurowych, do którego przystąpili również funkcjonariusze PSP i druhowie z OSP województwa śląskiego.
W celu utrzymania gotowości operacyjnej w województwie, cyklicznie realizowano ćwiczenia na poziomie wojewódzkim i powiatowym.
We wrześniu zorganizowano wojewódzkie ćwiczenia ratownicze Centralnego Odwodu Operacyjnego „LASY 2021”. Brały w nich udział między innymi wydzielone siły i środki Śląskiej Brygady Odwodowej.
We wrześniu odbyły się ćwiczenia powiatowe na terenie nowego lodowiska w Bytomiu.
Rok 2021 to również zmiany w przyjmowaniu zgłoszeń na numer alarmowy. Od września 2021 roku mieszkańcy Bytomia dzwoniąc na numer 998, łączą się bezpośrednio z operatorem numeru alarmowego 112.
15 listopada Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu nadany został sztandar jako dowód uznania za służbę i pracę bytomskich strażaków.