W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia Taktyczno-Bojowe "Tunel S52"

08.11.2024

Scenariusz ćwiczeń zakładał karambol w tunelu z udziałem kilkunastu pojazdów, w wyniku czego kilkadziesiąt osób zostało rannych, a kilka poniosło śmierć.

Ćwiczenia tunel S52

Dokładnie o godzinie 10:00 informacja o tym wypadku została przekazana na numer alarmowy 112 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Dyspozytor powiadomił odpowiednie służby – Państwową Straż Pożarną, Policję i Pogotowie Ratunkowe.

Strażacy mierzyli się nie tylko z wypadkiem i poszkodowanymi w nim podróżnymi. Dodatkową trudnością był pożar, który objął jeden z samochodów. Tu z pomocą przyszedł system automatycznego gaszenia pożaru. 50-metrowy odcinek tunelu został dosłownie zalany krótką, niemal tropikalną ulewą.

Dzięki takim pozorowanym wypadkom służby mają okazję poznać specyfikę prowadzenia akcji ratunkowych w zamkniętej przestrzeni tunelu. Straż, Policja i Pogotowie mogły przećwiczyć koordynację swoich działań, sprawdzić infrastrukturę tunelu, a także specjalistyczny sprzęt i poziom wyszkolenia jego operatorów.

Ćwiczenia były też okazją do weryfikacji naszych systemów łączności i zarządzania. Akcja była koordynowana z Centrum

Zarządzania Tunelem, który został zaprojektowany i wyposażony m.in. na takie właśnie sytuacje. Straż pożarna wykorzystywała z kolei swój Samochód Dowodzenia i Łączności.

Ćwiczenia zorganizowała Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Wzięły w nich udział:

• Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 7 z Krakowa, stacjonująca przy ul. Rozrywka w Krakowie, a więc najbliżej tunelu,

• Strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 5 z ul. Wyki oraz z nowohuckiej Szkoły Aspirantów PSP,

• OSP z pobliskiego Bosutowa, a także strażacy-ochotnicy z Węgrzc i Zielonek,

• Grupa Ratownictwa Medycznego „Małopolska 1” PSP i Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego PSP,

• Policja,

• Pogotowie Ratunkowe,

• Straż Miejska.

Północna Obwodnica Krakowa to ponad 12-kilometrowy odcinek dwujezdniowej i trzypasmowej drogi ekspresowej S52 połączy dzielnice Bronowice i Prądnik Biały z Nową Hutą. Na trasie powstały dwa tunele, w Zielonkach i Dziekanowicach, o długości 653 m i 496 m. Innym znaczącym obiektem na tej trasie jest estakada w Węgrzcach i Bosutowie o długości 569 m.

Północna Obwodnica Krakowa jest budowana przez konsorcjum Gűlermak Ağir Sanayi İnşaat ve Taahhűt (lider), Mosty Łódź oraz Gűlermak. Wartość prac to ponad 1,4 mld zł. Inwestycja jest realizowana w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. Budowa Północnej Obwodnicy Krakowa otrzymała prawie 790 mln zł dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Podczas działań ratowniczych utworzony został sztab komendanta miejskiego PSP z wykorzystaniem pojazdu dowodzenia i łączności. Działania ratownicze w tunelach stanowią ważny element przygotowania strażaków PSP, Pogotowia Ratunkowego, Policji, gdyż otwiera się kilka nowych inwestycji tunelowych na terenie miasta KRakowa i Powiatu Krakowskiego. 

opracowanie na podstawie informacji GDDKiA: st.kpt. Bartłomiej Rosiek - oficer prasowy KM PSP w Krakowie.

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}