Pożegnanie ze służbą st.bryg. Andrzeja Nowaka - Zastępcy Komendanta Miejskiego PSP w Krakowie
22.11.2024
W piątek 22 listopada 2024 r. po 35 latach służby na zaopatrzenie emerytalne odszedł st. bryg. Andrzej Nowak, Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Krakowie. Z samego rana został pożegnany przez strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 na krakowskim Prądniku Czerwonym, w powstaniu której miał ogromny udział i której był pierwszym dowódcą. To tam 35 razy uderzył w dzwon, symbolicznie zdając ostatnią służbę, po czym przyjął podziękowania i życzenia od obecnie pełniących służbę, jak również od licznie przybyłych emerytowanych funkcjonariuszy.
W samo południe w siedzibie Komendy Miejskiej PSP w Krakowie hejnalista z Wieży Mariackiej Hejnałem Mariackim rozpoczął uroczystą zbiórkę z okazji zdania obowiązków służbowych przez st. bryg. Andrzeja Nowaka. Oprócz kadry kierowniczej i pracowników Komendy, licznie przybyli przedstawiciele najważniejszych instytucji, z którymi na rzecz krakowskiej straży pożarnej współpracował odchodzący Zastępca Komendanta. Żegnany oficer podziękowania za swój długoletni wysiłek na rzecz poprawy bezpieczeństwa pożarowego Miasta Krakowa i powiatu krakowskiego otrzymał od Pana Antoniego Fryczka – Sekretarza Miasta Krakowa, a za wspólną służbę m.in. od bryg. Przemysława Przęczka – Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, nadbryg. Piotra Filipka – Komendanta Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Komendantów Miejskich i Powiatowych woj. małopolskiego oraz przedstawicieli Związków Zawodowych Pracowników Pożarnictwa i „Florian”. W czasie zbiórki st. bryg. Andrzej Nowak został odznaczony przez druha Leszka Ziębę – Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP Kraków-Ziemski odznaką „Zasłużony dla Pożarnictwa Powiatu Krakowskiego", a z rąk Pani Małgorzaty Boryczko – Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie - Powiat Grodzki otrzymał okolicznościowy medal pamiątkowy z okazji 25-lecia Nadzoru Budowlanego. W pożegnaniu wzięli też udział: Pan Bogdan Klimek – Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Krakowa, Pani Izabela Jędrzejek – Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Krakowie oraz Pani dr n. med. Małgorzata Popławska – Dyrektor Naczelny Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Licznie przybyli przedstawiciele Policji, Straży Miejskiej Miasta Krakowa, Wojskowej i Lotniskowej Straży Pożarnej, Zarządów Związku Ochotniczej Straży Pożarnej, a także Koła Emerytów i Rencistów Pożarnictwa działającego przy KM PSP w Krakowie.
Pan st. bryg. mgr inż. Andrzej Nowak związany jest z pożarnictwem od dnia 24 sierpnia 1989 r., kiedy to podjął służbę kandydacką w Szkole Chorążych Pożarnictwa w Krakowie. Przeszedł niemal wszystkie szczeble awansu zawodowego. Po ukończeniu szkoły - w 1991 r. – został mianowany na stanowisko dowódcy sekcji w IV Oddziale Zawodowej Straży Pożarnej, a później JRG 3 KM PSP w Krakowie. Następnie przeniesiony został - w 1997 roku – do służby w systemie codziennym w Komendzie Rejonowej PSP na stanowisko starszego inspektora, a później oficera i starszego oficera. W tym samym roku podjął ponownie służbę na stanowisku dowódcy sekcji w JRG 5, a w 1999 roku starszego oficera i starszego specjalisty – pełnił wtedy funkcję oficera operacyjnego Miasta Krakowa i Powiatu Krakowskiego. W 2005 roku, ciesząc się zaufaniem przełożonych, otrzymał misję organizacji nowoutworzonej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 7, której został pierwszym Dowódcą i pomysłodawcą wielu wprowadzonych tam nowatorskich i odważnych rozwiązań. Kolejnym ważnym krokiem w karierze zawodowej st. bryg. Andrzeja Nowaka było mianowanie w 2013 roku na stanowisko naczelnika Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego i w kolejnym 2014 r. roku, powierzenie pełnienia obowiązków na stanowisku Zastępcy Komendanta Miejskiego PSP w Krakowie oraz powołanie z dniem 01.08.2014 r. na to stanowisko. Pan st. bryg. Andrzej Nowak dwukrotnie – w 2016 oraz 2019 roku pełnił obowiązki Komendanta Miejskiego PSP w Krakowie.
Przez wiele pierwszych lat służby nieustannie podnosił swoje kwalifikacje zawodowe poprzez ukończenie studiów w Szkole Głównej Służby Pożarniczej z tytułem inżyniera pożarnictwa oraz studiów II stopnia w Akademii Finansów w Warszawie. Ukończył wiele kursów i szkoleń specjalistycznych. Jest absolwentem studiów podyplomowych „Zapobieganie pożarom i awariom” w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Tak gruntowne wykształcenie dało podwaliny profesjonalnej i pełnej poświęcenia służbie pożarniczej. Nie sposób dziś wymienić wszystkich akcji gaśniczych, działań ratowniczych i operacji zabezpieczenia ważnych imprez masowych, w których Pan Komendant brał udział na przestrzeni 35 lat. Do najbardziej spektakularnych zaliczyć można pożar lasów w Kuźni Raciborskiej w 1992 r., pożar składowiska odpadów w Skawinie w 2018 r. czy pożar Archiwum Urzędu Miasta Krakowa w lutym 2021 r., akcje powodziowe w 1997 i 2010 roku. Jak donosiła prasa, podczas powodzi w 2010 r. mieszkańcy Lesiska za uratowanie przed zalaniem chcieli postawić pomnik Andrzeja Nowaka, a motto Pana Brygadiera z tamtych dni i nie tylko z tamtych to „trzeba walczyć do końca”. Ostatnie lata to trudne lata pandemii i wojny za wschodnią granicą Polski, które stanowiły wyzwanie dla wszystkich a szczególnie dla służb mundurowych. Pan st. bryg. Andrzej Nowak, jako nadzorujący sprawy operacyjne, był prekursorem prowadzenia działań ratowniczych w warunkach pandemii i procedur postępowania na wypadek narażenia na koronawirus covid-19. Osobiście, przez wiele dni, kierował akcją przyjmowania uchodźców z Ukrainy na Dworcu Głównym w Krakowie, gdzie nieodzowne okazały się znajomość języka rosyjskiego i wielkie serce okazane tym przerażonym ludziom. Pan Brygadier osobiście nawiązał współpracę z niemiecką strażą pożarną, czego efektem było przekazanie niezliczonej ilości sprzętu i pojazdów pożarniczych z przeznaczeniem dla ukraińskich strażaków działających w niezmiernie ciężkich wojennych warunkach. W Małopolskiej Brygadzie Odwodowej pełnił nieetatową funkcję Dowódcy Kompanii Gaśniczej SMOK I, Dowódcy Modułu GFFFV Do Działań Poza Granicami Kraju oraz do dzisiaj Dowódcy Batalionu KRAKÓW.
Pan st. bryg. Andrzej Nowak obok działalności operacyjnej, bezpośrednio nadzorował również działalność kontrolno-rozpoznawczą Komendy. Świadom ogromnego znaczenia działań prewencyjnych dla zachowania bezpieczeństwa przeciwpożarowego Miasta Krakowa oraz powiatu krakowskiego, z ogromną uwagą i pełną odpowiedzialnością sprawował nadzór nad prowadzeniem czynności kontrolnych i odbiorowych wielu obiektów budowlanych. Przykładem może być tutaj odbiór m.in. Oddziału Neurologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, nadbudowy Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. Św. Ludwika w Krakowie, obiektu o wysokim stopniu skomplikowania jakim jest siedziba szpitala uniwersyteckiego Kraków Prokocim przy ul. Jakubowskiego 2 w Krakowie, przebudowy Filharmonii Krakowskiej, wysokich budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz biurowych w Krakowie, jak Unity Centre, znany także jako Szkieletor przy Rondzie Mogilskim, a także inwestycji pn.: „Budowa Trasy Łagiewnickiej” wraz z trzema tunelami drogowymi. Nadzorował prace zespołu odbiorowego z ramienia Komendy Miejskiej tunelu w ciągu popularnej „Zakopianki”, czyli drogi S7 na odcinku Rdzawka – Nowy Targ.
Za swoje wybitne zasługi był wielokrotnie nagradzany:
Złotym Medalem za Długoletnią Służbę,
Brązowym Krzyżem Zasługi,
Złotą Odznaką „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej”,
Srebrnym Medalem „Za zasługi dla obronności Kraju”
Złotym Znakiem Związku OSP RP,
Złotym Medalem „Za zasługi dla pożarnictwa”,
Odznaką Honoris Gratia,
Orderem św. Floriana Cracovia,
Dyplomem i nagrodami Komendanta Głównego PSP.
Za działalność na rzecz Krakowa został laureatem Nagrody „Bezpieczny Kraków” za 2008 r.
Panie Komendancie,
Wiadomo, że po nowym musi przyjść nowsze, to znaczy po dobrym lepsze.
(Sławomir Mrożek)
Radość i żal jednocześnie towarzyszą myślom o zakończeniu przez Pana służby w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie i przejścia na zaopatrzenie emerytalne. Tym bardziej, że jest Pan niezwykle oddanym i zasłużonym strażakiem. Radość bo zaangażowanie, doświadczenie i zawodowstwo stawiają Pana, strażaka krakowskiej Komendy Miejskiej, w szeregu najlepszych funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej. Żal, bo zawodowo rozstajemy się z oficerem o tak wysokiej klasie. Zdobywał Pan doświadczenie obejmując wiele różnych stanowisk, ale zawsze realizując obowiązki na najwyższym poziomie. Jest Pan cenionym i fachowym przełożonym oraz przykładem dla kolejnych pokoleń strażaków. Doskonale radzi Pan sobie z trudnymi zadaniami, jako sprawny koordynator i prawdziwy lider dobrze działającego zespołu. Zapamiętamy Pana jako oficera o ponadprzeciętnym zaangażowaniu i inicjatywie, zawsze odpowiedzialnego i wymagającego, profesjonalnego w pracy i służbie a przede wszystkim mającego zawsze życzliwe słowo dla nas wszystkich.
Opracowanie i publikacja: Wydział Organizacyjno-Kadrowy KM PSP w Krakowie