Ćwiczenia zgrywające Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego na terenie KGHM S.A. Oddział Huta Miedzi Legnica
23.10.2024
23 października na terenie KGHM Polska Miedź S.A. Oddział Huta Miedzi "Legnica" miały miejsce ćwiczenia zgrywające dla Specjalistycznych Grup Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z terenu woj. dolnośląskiego. Głównym zadaniem warsztatów było doskonalenie wiedzy z zakresu ratownictwa chemicznego i ekologicznego, wymiana doświadczeń pomiędzy ratownikami oraz poznanie specyfiki zakładu dużego ryzyka wystąpienia poważnej awarii przemysłowej. Tematem przewodnim było zagrożenie związane z rozszczelnieniem autocystern z substancjami niebezpiecznymi (w tym przypadku był to kwas siarkowy, który jest produkowany w dużych ilościach w instalacji kwasu siarkowego zlokalizowanej na terenie zakładu). Uczestników warsztatów przywitał bryg. Marcin Swenderski - Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Legnicy. Warsztaty podzielone były na dwie części. Część pierwsza poświęcona była prezentacji zakładu, w trakcie której główny inżynier bezpieczeństwa przedstawił strukturę instalacji i wskazał miejsca, potencjalnie najbardziej narażone na wystąpienie awarii oraz scharakteryzował zagrożenia z nimi związane. Następnie mł. kpt. Mateusz Guzenda wygłosił prezentację obejmującą przegląd wielkości służących do wyrażania stężeń substancji, metodyki ich obliczania oraz zastosowania w ratownictwie chemicznym na wielu przykładach. Część druga polegała na oprowadzeniu strażaków po zakładzie i szczegółowym omówieniu procesu produkcyjnego przez doświadczonych pracowników. Funkcjonariusze mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć min. proces wytopu anod miedziowych, przygotowania wsadu do pieców szybowych, sterownię fabryki kwasu siarkowego, czy też wydział elektrorafinacji miedzi. Zgodnie z założonym tematem nie mogło zabraknąć pokazu stanowisk do napełniania cystern kwasem siarkowym.
Dzięki współpracy strażaków oraz pracowników zakładu dużego ryzyka, możemy poszerzać wiedzę z zakresu bezpieczeństwa procesowego, co z pewnością przełoży się na skuteczność działań ratowniczych na terenach przemysłowych.
Tekst: mł. kpt. Mateusz Guzenda
Fot.: Mariusz Babicz
Zdjęcia (14)
Pokaż zdjęcie 1 z galerii.
Pokaż zdjęcie 2 z galerii.
Pokaż zdjęcie 3 z galerii.
Pokaż zdjęcie 4 z galerii.
Pokaż zdjęcie 5 z galerii.
Pokaż zdjęcie 6 z galerii.
Pokaż zdjęcie 7 z galerii.
Pokaż zdjęcie 8 z galerii.
Pokaż zdjęcie 9 z galerii.
Pokaż zdjęcie 10 z galerii.
Pokaż zdjęcie 11 z galerii.
Pokaż zdjęcie 12 z galerii.
Pokaż zdjęcie 13 z galerii.
Pokaż zdjęcie 14 z galerii.