Dofinansowanie z WRPO na lata 2007-2013
Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie otrzyma dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 na realizację inwestycji pn. „Wzmocnienie zintegrowanego chemiczno-ekologicznego systemu bezpieczeństwa województwa wielkopolskiego poprzez doposażenie sprzętowe KM PSP w Lesznie". Projekt został złożony przez leszczyńskich strażaków w lutym br. w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w odpowiedzi na konkurs w ramach działania 3.6 Poprawa bezpieczeństwa środowiskowego i ekologicznego WRPO.
W poniedziałek, 20 lipca 2009 r. została opublikowana lista projektów, które otrzymają wsparcie ze środków unijnych (dokładnie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego). W gronie 13 dofinansowanych inwestycji znalazł się projekt KM PSP w Lesznie. Wartość przedsięwzięcia opiewa na kwotę 600 000,00 zł. Wnioskowana i przyznana kwota dofinansowania ze środków WRPO dla KM PSP w Lesznie wyniesie 360 000,00 zł, co stanowi 60% wartości inwestycji.
Zgodnie z harmonogramem realizacja projektu przewidziana jest na lata 2009-2010 i obejmuje doposażenie sprzętowe Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego działającej na bazie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Komendy Miejskiej PSP w Lesznie. W ramach projektu zostanie zakupiony sprzęt specjalistyczny, który służyć będzie do ochrony środowiska naturalnego, zabezpieczania przed wystąpieniem awarii, likwidacji katastrof chemicznych i ekologicznych oraz usuwania ich skutków. Doposażenie Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego poprawi bezpieczeństwo mieszkańców miasta Leszna oraz powiatów: leszczyńskiego, gostyńskiego, wolsztyńskiego, rawickiego i kościańskiego.
Projekt zakłada doposażenie Komendy Miejskiej PSP w Lesznie m.in. w następujący sprzęt:
• lekkie ubrania ochrony chemicznej (chroniące ratownika przeciwko zanieczyszczeniom cząsteczkowym, ochlapaniem i chemikaliami płynnymi),
• urządzenia łączności umożliwiające prowadzenie korespondencji radiowej w ubraniach gazoszczelnych;
• zestaw narzędzi nieiskrzących stosowanych wszędzie tam, gdzie istnieje bezpośrednie zagrożenie wybuchem poprzez obecność pyłów wybuchowych oraz oparów i substancji łatwopalnych;
• separator olejowy na przyczepie służący do oddzielania olei mineralnych (węglowodorów) i innych podobnych cieczy;
• zaporę olejową na przyczepie służącą do szybkiego ograniczania rozlanych olejów mineralnych;
• aparaty powietrzne z butlą kompozytową oraz systemem zarządzania ludźmi;
• odsysacz do cieczy i płynów niebezpiecznych;
• sprzęt pneumatyczny i uszczelniający.