W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zabójcza temperatura

31.07.2024

Podczas upałów czyli w sytuacji gdy temperatura osiąga 30°C i więcej, nasila się ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu - w szczególności w zamkniętym, nagrzanym pojeździe.

Infografika

Lato to w naszej szerokości geograficznej ten cza w roku, kiedy temperatura powietrza może sięgać nawet okolic 30 °C. Przykładem takich sytuacji są ostatnie tygodnie, kiedy doświadczamy fali upałów. Podczas upałów czyli w sytuacji gdy temperatura osiąga 30°C i więcej, nasila się ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu. W czasie upałów należy zachować szczególne środki ostrożności. Upały szkodzą najbardziej osobom starszym, dzieciom, zagrażają ludziom otyłym, chorym np. na serce czy cukrzycę oraz osobom biorącym niektóre leki np. uspokajające, nasenne, przeciwhistaminowe, przeciwdepresyjne. Podczas upałów, gdy temperatura osiąga 30°C i więcej, nasila się ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu. 

Kiedy temperatura na zewnątrz jest wysoka, wnętrze samochodu stanowi śmiertelne zagrożenie dla pozostawionych w nim dzieci i zwierząt.

Przy temperaturze zewnętrznej wynoszącej 26°C, wnętrze samochodu nagrzewa się w zastraszającym tempie:

  • Po 10 minutach: Temperatura wewnątrz samochodu może osiągnąć 37°C,
  • Po 20 minutach: Temperatura wzrasta do 42°C,
  • Po 30 minutach: Temperatura sięga 45°C,
  • Po 60 minutach: Temperatura może przekroczyć, aż 50°C.

Dzieci i zwierzęta są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo związane z wysoką temperaturą, ponieważ ich organizmy szybciej się przegrzewają. Wysokie temperatury mogą prowadzić do udaru cieplnego, odwodnienia, uszkodzeń mózgu, a nawet śmierci.
Pamiętaj, że nawet kilka minut może zdecydować o życiu lub śmierci. Dbaj o bezpieczeństwo swoich najbliższych i nie narażaj ich na niepotrzebne ryzyko!!

Czy można wybić szybę w pojeździe ?

W sytuacji, gdy dziecko lub zwierzę jest uwięzione w pojeździe i istnieje realne zagrożenie dla jego życia z powodu upału i braku wentylacji, prawo w Polsce przewiduje możliwość wybicia szyby w celu ratowania życia lub zdrowia.

W takich przypadkach działanie to może być uzasadnione i uznane za stan wyższej konieczności -o czym mówi art. 26 par. 1 Kodeksu Karnego. Oznacza to, że osoba ratująca nie poniesie odpowiedzialności karnej ani cywilnej, pod warunkiem, że jej działania były proporcjonalne do zagrożenia.

Przed podjęciem takiej decyzji warto jednak:

  • Ocenić sytuację:

Sprawdź, czy dziecko lub zwierzę rzeczywiście znajduje się w niebezpieczeństwie, np. w przypadku upału, gdy wnętrze pojazdu szybko się nagrzewa.

  • Spróbować znaleźć właściciela:

Rozejrzyj się wokół, czy nie ma właściciela pojazdu. Możesz też poprosić o ogłoszenie przez głośniki w pobliskim sklepie czy centrum handlowym.

  • Skontaktować się z służbami ratunkowymi:

Zadzwoń na numer alarmowy 112 i poinformuj o sytuacji. Operatorzy mogą udzielić ci dalszych instrukcji lub wysłać pomoc.

  • Podjąć działanie !

Jeśli ocenisz, że nie ma czasu na czekanie na pomoc, a życie dziecka lub zwierzęcia jest w bezpośrednim niebezpieczeństwie, wybicie szyby może być konieczne.
Jeśli sytuacja jest pilna i istnieje bezpośrednie zagrożenie dla życia, a służby ratunkowe nie mogą dotrzeć na czas, można przystąpić do wybicia szyby. Warto wówczas zadbać o dokumentację sytuacji, np. nagranie wideo lub zdjęcia, aby móc udowodnić konieczność podjęcia takiego działania.

Niech letni czas będzie bezpiecznym za równo dla nas, naszych najbliższych i naszych pupili, a letnie temperatury niech sprzyjają bezpiecznym podróżom i bezpiecznemu wypoczynkowi. 
Apelujemy o rozsądek i rozwagę, ponieważ zdaża się, że nieuwaga czy nieprzemyślane zachowania zą źródłem tragedii, której łatwo zapobiec stosując proste zasady i wykorzystując posiadaną wiedzę w praktyce.

 

Opracowanie: mł. ogn. Justyna Kłusewicz na podstawie informacji przygotowanych przez Wydział Prewencji Społecznej Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej

Grafiki: Wydział Prewencji Społecznej Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}