Zespół prasowy
Jednostki Państwowej Straży Pożarnej województwa podlaskiego współpracują ze środkami masowego przekazu, a w szczególności z dziennikarzami i podmiotami prowadzącymi tytuły prasowe w ramach obowiązujących przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz ustawy Prawo prasowe.
W Komendzie Miejskiej PSP w Łomży za kontakty ze środkami masowego przekazu odpowiada Zespół Prasowy:
- st. kpt. Paweł Leszczyński – Zastępca Komendanta Miejskiego PSP,
tel. 47 711 74 12, 86 215 02 20, 514 434 475; - st. kpt. Paweł Kopczewski – Dowódca JRG,
tel. 47 711 74 04, 600 414 978; - mł. bryg. Radosław Koszykowski – Naczelnik Wydziału Operacyjnego,
tel. 47 711 74 40, 505 288 253.
e-mail: p.leszczynski@straz.lomza.pl
Oficerowie prasowi wchodzący w skład Zespołu Prasowego udzielają informacji zasadniczo w godzinach pracy Komendy tj. w dni robocze od 7:30 do 15:30. Do obowiązków oficerów prasowych należy w szczególności udzielanie informacji środkom masowego przekazu w odpowiedzi na ich zapytania w odniesieniu do działalności własnej jednostki organizacyjnej.
Z oficerami prasowymi nie kontaktujemy się sprawach dotyczących załatwienia spraw urzędowych w Komendzie Miejskiej PSP w Łomży.
Całodobowo informacji odnośnie prowadzonych działań ratowniczych z uwzględnieniem sytuacji ratowniczej udziela Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Łomży pod numerem 47 711 74 01, 47 711 74 02, 86 216 77 69. W przypadku prowadzenia przez stanowisko kierowania akcji ratowniczej udzielenie informacji może zostać odroczone nawet o kilka godzin. WAŻNE: Informacje te odnoszą się jedynie do bieżących interwencji jednostek ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu łomżyńskiego.
Na miejscu akcji ratowniczej informację przedstawicielom środków masowego przekazu udzieli Kierujący Działaniem Ratowniczym (oznakowany odpowiednią kamizelką z napisem „KIERUJĄCY DZIAŁANIEM RATOWNICZYM”) lub osoba przez niego wyznaczona. W przypadku przybycia na miejsce zdarzenia oficera prasowego lub rzecznika prasowego, przejmuje on kontakt z dziennikarzami. Podczas akcji może być wyznaczone miejsce, w którym udzielane są regularnie informacje o przebiegu działań ratowniczych. W sytuacji, kiedy zagrożenie nie jest opanowane, dowódca akcji może odmówić przekazywania informacji o przebiegu działań ratowniczo-gaśniczych. PAMIĘTAJ PRIORYTETEM DZIAŁAŃ RATOWNICZO-GAŚNICZYCH JEST POMOC OSOBOM POSZKODOWANYM I ZLIKWIDOWANIE ZAGROŻENIA.
Zakres udzielanych informacji dotyczy wyłącznie działań straży pożarnej, a w szczególności:
- Czasu zgłoszenia zdarzenia do jednostki straży pożarnej;
- Miejsca działań ratowniczych;
- Ilości uczestniczących w działaniach pojazdów ratowniczych i strażaków;
- Czasu trwania akcji ratowniczej lub innych istotnych dla przebiegu działań czasów operacyjnych utrwalonych w dokumentacji;
- Podejmowanych przez strażaków działaniach w ramach akcji ratowniczej;
- Liczby osób poszkodowanych i ewakuowanych przez strażaków.
Nie udzielamy informacji dotyczących:
- Przyczyny powstania zdarzenia;
- Stanu osób poszkodowanych (w tym szczegółowych obrażeń i innych danych medycznych) i ich danych osobowych;
- Nazw firm i strat, w przypadku prowadzenia działań w podmiotach gospodarczych;
- Działań innych służb i podmiotów.