Czujka na straży Twojego Bezpieczeństwa – „czadowe lekcje” w szkołach - Sezon grzewczy 2022-2023
17.10.2022
W październiku 2022 r. w Zespołach Szkół w Biskupcu, Dobrym Mieście i Olsztynku oraz Smolajnach funkcjonariusze Komendy Miejskiej PSP w Olsztynie wspólnie z Przedstawicielami Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Olsztynie przeprowadzili zajęcia na temat bezpieczeństwa w okresie grzewczym. Głównym tematem spotkań było omówienie zagrożeń związanych z niewłaściwym użytkowaniem pieców na paliwo stałe lub gazowe oraz nieprawidłowym korzystaniem przewodów kominowych
i wentylacyjnych. Przedstawiono przyczyny powstawania sytuacji podczas których dochodzi do zatrucia tlenkiem węgla, jak im zapobiegać oraz jak postępować w przypadku zagrożenia związanego z jego emisją. Omówiono również zagrożenia związane z nagromadzeniem sadzy w przewodach kominowych. Łącznie w zajęciach uczestniczyło 450 uczniów klas pierwszych szkół średnich.
Młodzież aktywnie uczestniczyła w spotkaniach wykazując się dużą znajomością zarówno zagrożeń, jak i zasad bezpieczeństwa obowiązujących w okresie grzewczym. Na koniec każdej czadowej lekcji odbył się quiz z pytaniami na temat tlenku węgla. Zwycięzcy otrzymali, ufundowane przez starostę olsztyńskiego, czujki tlenku węgla.
PRZYPOMINAMY!
Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz.719), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.
Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
RADZIMY!
RADZIMY!
Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?
Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.
Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.
W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.
Poniżej przedstawiamy trzy infografiki przedstawiające wyżej opisane zagadnienia.
Rys. 1. Czad oszukuje zmysły.
Rys. 2. Te objawy mogą świadczyć o obecności tlenku węgla.
Rys. 3. W Polsce corocznie powstaje ponad 150 000 pożarów, co piąty z nich powstaje w domach.
ZAMONTUJ W SWOIM DOMU CZUJKĘ TLENKU WĘGLA!!!