Czujka na straży Twojego Bezpieczeństwa – „czadowe lekcje” w szkołach powiatu olsztyńskiego - Sezon grzewczy 2024-2025
25.10.2024
Jak każdego roku, w październiku 2024 r. Komenda Miejska PSP w Olsztynie wspólnie z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Olsztynie przeprowadziła zajęcia na temat bezpieczeństwa w okresie grzewczym. W lekcjach wzięło udział 240 uczniów klas pierwszych z:
- Zespołu Szkół Rolniczych im. bp Ignacego Błażeja Krasickiego w Smolajnach
- Zespołu Szkół im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza w Olsztynku
- Zespołu Szkół w Biskupcu
- Zespołu Szkół w Dobrym Mieście.
Głównym tematem spotkań było omówienie zagrożeń związanych z niewłaściwym użytkowaniem pieców na paliwo stałe lub gazowe oraz nieprawidłowym korzystaniem przewodów kominowych i wentylacyjnych. Przedstawiono przyczyny powstawania sytuacji podczas których dochodzi do zatrucia tlenkiem węgla, jak im zapobiegać oraz jak postępować w przypadku zagrożenia związanego z jego emisją. Omówiono również zagrożenia związane z nagromadzeniem sadzy w przewodach kominowych.
Młodzież aktywnie uczestniczyła w spotkaniach wykazując się dużą znajomością zarówno zagrożeń, jak i zasad bezpieczeństwa obowiązujących w okresie grzewczym. Na koniec każdej czadowej lekcji odbył się konkurs z pytaniami na temat cichego zabójcy- tlenku węgla. Zwycięzcy otrzymali, ufundowane przez starostę olsztyńskiego, czujki tlenku węgla.
Apelujemy - zamontuj w swoim domu czujkę tlenku węgla i dymu! To może uratować życie Tobie jak i Twoim bliskim!
Ogrzewając swój dom, rób to bezpiecznie!!!
Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza, dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest:
• bezwonny,
• bezbarwny,
• pozbawiony smaku.
Tlenek węgla to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły. Tlenku węgla NIE usłyszysz! NIE zobaczysz! NIE poczujesz!
Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.
opracowanie: st. kpt. Kulas Kamil