Podsumowanie roku 2020
19.03.2021
W 2020 roku jednostki ochrony przeciwpożarowej na terenie powiatu olsztyńskiego brały udział w 3638 zdarzeniach co stanowi ok. 19% wszystkich interwencji w województwie Warmińsko-Mazurskim. Na powyższą liczbę zdarzeń składają się 883 pożary, 2407 miejscowe zagrożenia i 348 alarmy fałszywe. W odniesieniu do roku 2019 jest to niewielki spadek ilości interwencji ok. 1% (40 zdarzeń). Do działań ratowniczo-gaśniczych zastępy straży pożarnej wyjeżdżały co 2 godziny i 24 minuty. Najwięcej pożarów 177 odnotowaliśmy w miesiącu maju, a najmniej w listopadzie 50. Strażacy brali również udział w 349 zdarzeniach dotyczących walki z pandemią koronawirusa tj. rozwożenie środków ochrony indywidualnej (płyny, maseczki), wykonywanie pomiarów temperatur osobom przekraczającym granicę, czy budowanie przyszpitalnych izb przyjęć. Działania ratowniczo-gaśnicze realizowane były wspólnie z ochotniczymi strażami pożarnymi z terenu powiatu olsztyńskiego i było ich łącznie 1584. Do najczęściej wyjeżdzających jednostek OSP w 2020r. należały jednostki: OSP Barczewo 230 interwencji, OSP Dobre Miasto 207 i OSP Olsztynek 192 zdarzenia.
Do największych i najbardziej skomplikowanych działań ratowniczo-gaśniczych w 2020 roku należały:
- Pożar dachu budynku mieszkalnego jednorodzinnego w Sadowie gm. Biskupiec,
- Pożar Puszczy Białowieskiej w woj. Podlaskim
- Wypadek samolotu w miejscowości Kikity, gm. Jeziorany
- Pożar hali z przyczepami kempingowymi w Bartągu gm. Stawiguda
- Pożar hali produkcyjnej przy ul. Wiosennej w Olsztynie
- Pożar mieszkania w Barczewie.
- Zabezpieczenie ewakuacji mieszkańców podczas prac saperskich przy niewybuchu w Barczewie.
Działalność Komendy Miejskiej PSP w Olsztynie to nie tylko działania ratowniczo-gaśnicze, ale również szereg przedsięwzięć mających na celu zwiększenie potencjału ratowniczego. W 2020 r., sfinalizowano zakupy sprzętu ratowniczego, tj.: zakup specjalnego lekkiego samochodu kwatermistrzowskiego Renault Trafic i łodzi z silnikiem zaburtowym (Whaly 435) na łączna kwotę ok. 200 000 zł, jak również szereg inwestycji poprawiających warunki socjalno-bytowe strażaków w komendzie miejskiej i trzech jednostkach ratowniczo-gaśniczych na łączną kwotę ok. 750 000 zł.
Zadaniami priorytetowymi w roku bieżącym będzie pozyskanie ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Olsztynie, który wzmocni potencjał ratowniczy komendy, jak również opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej, która ma powstać w najbliższych latach w Olsztynie przy ul. Witosa.
Opracował: mł. bryg. Łukasz Jasiński