Pożar niezamieszkałej kamienicy przy ul. Warszawskiej w Olsztynie
29.08.2024
W dniu 29 sierpnia 2024 r. o godz. 3:43 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Olsztynie otrzymało zgłoszenie o pożarze budynku przy ul. Warszawskiej w Olsztynie.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia jednostek ochrony przeciwpożarowej, strażacy zastali rozwinięty pożar dachu niezamieszkałej kamienicy (pustostanu), oznaki pożaru widoczne również na I i II piętrze obiektu.
W wyniku zdarzenia nie odnotowano osób poszkodowanych.
W działaniach gaśniczych brały udział zastępy z JRG1 oraz JRG2 KM PSP Olsztyn oraz Ochotniczych Straży Pożarnych: OSP Olsztyn-Gutkowo, OSP Bartąg, OSP Jonkowo, OSP Klebark Wielki i OSP Brąswałd.
Na miejscu zdarzenia obecna była Grupa Operacyjna Komendanta Wojewódzkiego PSP w Olsztynie na czele z Warmińsko-Mazurskim Komendantem Wojewódzkim PSP nadbryg. Michałem Kamienieckim. W działaniach brał udział również Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Olsztynie st. bryg. Sergiusz Dłuski.
W tym miejscu ponownie apelujemy!
Przestrzegajmy przepisów, działajmy prewencyjnie i dbajmy o nasze bezpieczeństwo! Przypominamy, że zgodnie z tymi przepisami w pomieszczeniach piwnicznych (a także na poddaszach i strychach, w obrębie klatek schodowych i korytarzy) nie wolno przechowywać materiałów niebezpiecznych pożarowo. Materiałami takimi są np.:
- gazy palne (takie jak np.: propan-butan, acetylen, gazy palne wykorzystywane jako czynnik w instalacjach klimatyzacji),
- ciecze palne (takie jak np.: benzyna, rozpuszczalniki, alkohole, nafta i inne, które można zapalić w temperaturze otoczenia),
- materiały wybuchowe i wyroby pirotechniczne (takie jak np.: fajerwerki, zimne ognie, świece dymne, flary i race, pociski, granaty, niewybuchy),
- inne materiały, jeśli sposób ich składowania, przetwarzania lub innego wykorzystania może spowodować powstanie pożaru.
Ponadto, przepisy dotyczące ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, jednoznacznie wskazują, że zabronione jest przechowywanie pełnych, niepełnych i opróżnionych butli przeznaczonych do gazów palnych na nieużytkowych poddaszach i strychach oraz w piwnicach.
Za przestrzeganie przepisów z zakresu ochrony przeciwpożarowej odpowiada właściciel, zarządca lub użytkownik obiektu budowlanego lub terenu albo inna osoba, która nimi włada. Co ważne, brak świadomości w kwestii obowiązujących wymagań nie zwalnia z odpowiedzialności za ich nieprzestrzeganie.
Zamontujmy w naszym domkach czujki dymu i tlenku węgla!
opracowanie: st. kpt. Kulas Kamil