W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

WYCIECZKA OLSZTYN RUMUNIA W DNIACH 14.06– 22.06 2024 r

22.07.2024

WYCIECZKA OLSZTYN RUMUNIA W DNIACH 14.06– 22.06 2024 r

Zarząd   ZEIRP RP Koła Olsztyńskiego  wspólnie  z  Oddziałem Wojewódzkim ZEiRP RP w Olsztynie zorganizował  wycieczkę autokarową dla emerytów i ich  żon  oraz znajomych do Rumuni. W wycieczce uczestniczyło   45 osób.

Program Wycieczki: 

Dzień pierwszy:
Godz. 03:30 zbiórka i wyjazd z OLSZTYNA z placu Komendy Miejskiej PSP.  Przejazd   przez Słowację na Węgry nocleg w hotelu w Debreczynie.
Dzień drugi:
Oradea-Cluj Napoca – Targu Muresz - Bistrita
Wyjazd do Rumunii i przejazd w kierunku Bukowiny, najbardziej malowniczego regionu Rumunii, będącego kolebką państwowości mołdawskiej. Bukowina jest niezmiernie interesująca ze względu na urzekające obrazy, bogaty folklor i harmonijną wielozarodkowość. Poza Rumunami i Mołdawianami mieszkają tu Żydzi, Ormianie, Romowie  i również Polacy (pierwsi z nich pojawili się już w czasach Kazimierza Wielkiego). Przejazd  przez Siedmiogród. Postój w stolicy siedmiogrodzkich Węgrów Targu Mures. Spacer po  głównym placu miasta, wokół którego skupiają się najważniejsze zabytki – perły węgierskiej  secesji,  jak  Pałac  Administracji,  Pałac  Kultury  oraz  potężna  Katedra  Prawosławna, zdobiona ciekawymi współczesnymi freskami o tematyce historycznej. Przejazd do Bistrity – jednego z siedmiu miast założonych w XIII w. przez Sasów – ludność niemiecką osiadłą w okolicach Siedmiogrodu. Postój przy Protestanckim Kościele z 77-metrową wieżą. 
Dzień trzeci:
Moldovita – Sucevita – Kaczyka – Voronet – Piatra Neamt 
 Zwiedzanie malowanych klasztorów, z których słynie Bukowina. Ich zewnętrzne ściany pokryte są barwnymi freskami o tematyce religijno-historycznej. Przejazd do monastyru Moldovita – z funkcjonującym do dziś żeńskim klasztorem i wspaniałą cerkwią Zwiastowania Bogurodzicy, która łączy cechy stylu gotyckiego i bizantyńskiego. Następnie przejazd do monastyru Sucevita otoczonego murem obronnym i posiadającego najpiękniejsze malowidła zewnętrzne. Następnie wizyta we wsi polskiej Kaczyka i polskim kościele  katolickim  będącym  jednym  z największych  sanktuariów  maryjnych  w Rumunii.  We wsi Kaczyka znajduje się Dom Polski i kopalnia soli, w której pracowali polscy górnicy.
„Uczestniczyliśmy  w spotkaniu z polonią,  przyjęto nas bardzo  spontanicznie i serdecznie. Podczas spotkania  wystąpił  zespół  dziecięcy kultywujący nasze tradycje i zaśpiewał polskie piosenki prawie wszystkim łezka towarzyszyła podczas koncertu.
Poczęstowano nas regionalnymi ciastami oraz serwowano lokalne miody i nalewki ,które można było zakupić. Wizyta była bardzo wspaniała.”
Następnie  wizyta  w obronnym monastyrze Voronet, słynącym z dobrze zachowanych, kolorowych fresków, zarówno na ścianach zewnętrznych, jak i w środku. 

Dzień czwarty:

Neamet – Agapia – Wąwóz Bicaz – Predeal
 Wyjazd  w  kierunku  Siedmiogrodu.  Po  drodze  zwiedzanie  interesujących klasztorów mołdawskich; Nemat – XIV- wieczny monastyr, w którym wciąż rozwija się życie  duchowe   i mieszkają   mnisi,   Agapia  –   XVII-wieczny   klasztor   żeński   z cerkwią   św. Archaniołów Michała i Gabriela zbudowaną w tradycyjnym stylu mołdawskim. Następnie  przejazd przez urzekający pięknymi  krajobrazami wąwóz  Bicaz, którego skaliste   ściany dochodzą do 300 m wysokości. Postój na punkcie widokowym nad Jeziorem Czerwonym,  największym naturalnym, górskim jeziorem osuwiskowym w Karpatach Rumuńskich. Weszliśmy na   punkt widokowy z którego podziwialiśmy piękno jeziora czerwonego oraz krajobrazy.
Dzień piąty:
Prejmer – Harman - Braszów
 Przejazd do Prejmer, który był jedną z najdalej wysuniętych na wschód osad  Sasów w Siedmiogrodzie. Zwiedzanie kościoła warownego, wpisanego na Listę UNESCO.  Budowę  kościoła  w  roku  1218  rozpoczęli  Krzyżacy.  W  kolejnych  wiekach  rozbudowę świątyni kontynuowali cystersi. Wokół kościoła wzniesione zostały potężne, osiągające nawet do 14 metrów wysokości monumentalne mury obronne, co uczyniło z niego ekstremalnie trudną do zdobycia fortecę. Następnie przejazd do Harman i zwiedzanie kościoła warownego, który wraz z sześcioma podobnymi obiektami warownymi  wznoszonymi w średniowieczu przez mieszkańców Siedmiogrodu został wpisany na Listę  Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przejazd do Braszowa i zwiedzanie jednego z najpiękniejszych miast Rumunii, położonego w pobliżu granicznych przełęczy Bran i Predal, przez które od niepamiętnych czasów wiodły szlaki handlowe z południa. Początki miasta  sięgają XIII w. W średniowieczu osiedlili się tu węgierscy Sasi i rycerze Zakonu NMP ( krzyżacy). Zwiedzanie starego miasta. Spacer po placu Sfatului otoczonym zabytkowymi  kamieniczkami budowanymi od XV w. Zwiedzanie późnogotyckiego Czarnego Kościoła – największej sakralnej budowli w Rumunii, mury miejskie, cerkiew św. Mikołaja, Brama Katarzyny. 
Dzień szósty:

Sinaia (Zamek Pelesz) – Bran  (Zamek Draculi)
 Przejazd do miejscowości Sinaia – jednego z najsłynniejszych górskich kurortów Rumunii, gdzie pierwszy król Rumunii Karol I wybudował w roku 1873 swoją letnią rezydencję – zamek Peles, ozdobiony w stylu bawarsko – szwajcarskim w duchu belle – epoque. Zwiedzanie zamku. Następnie przejazd do miejscowości Bran, położonej w południowo–wschodnim Siedmiogrodzie, gdzie znajduje się dobrze zachowany, okazały  zamek z XIV w. Ze względu na swój baśniowy wygląd i malownicze położenie na skalistym wzgórzu jest nazywany zamkiem Draculi. 

 Podczas wieczornego posiłku  zostaliśmy ugoszczenie tradycyjną rumuńską kolacją z nalewkami, potrawami  i muzyką    
Dzień siódmy                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              
Sighisoara – Biertan – Sibiu – Sebes 
Przyjazd do Sighisoary, zwanej rumuńskim Carcassonne lub perłą Transylwanii gdzie znajduje się jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych zespołów miejskich w Europie Środkowo–Wschodniej. Tutaj urodził się Wład Palownik, późniejszy hospodar wołoski, znany jako legendarny Dracula. Spacer po starej części miasta, pięknie położonej na zboczu opadającym ku rzece Wielka Tyrnawa. W programie zwiedzania; XIV–wieczna  wieża zegarowa, gotycka Katedra na Wzgórzu, Dom Draculi – miejsce narodzin Włada.
Następnie przejazd do miejscowości Biertan i zwiedzanie ufortyfikowanej świątyni, która w raz z wioską wpisana jest na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO. Przyjazd do Sibiu – dawnej stolicy Sasów Siedmiogrodzkich, miasta, które otrzymało w 2007r. tytuł Europejskiej      Stolicy Kultury. Spacer po starówce zbudowanej w stylu saskiego gotyku. Wizyta w kościele  ewangelickim z przełomu XIV i XV w. Nad miastem góruje wieża Turnus Scarilor. Spacer  przez Dolne i Górne Miasto, Pałac Brukenthala i Most Kłamców. 

Dzień ósmy: 
Wyjazd z Rumuni do Polski. Nocleg w hotelu w centrum Nowego Sącza

Dzień dziewiąty:
Wyjazd z Nowego Sącza i przyjazd do Olsztyna w godzinach wieczornych. Po udanej wycieczce pełnej wrażeń uczestnicy rozjechali się do domów.   


Organizacja wycieczki przez biuro Logos Tur była  profesjonalnie zorganizowana, spełniała wszystkie standardy i oczekiwania emeryckie. 
Przewodnik  wspaniale opowiadał o zabytkach i historii Rumuni, zrealizował w całości program. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z tak prowadzonej wycieczki.
Panowie kierowcy byli bardzo wyrozumiali i spełniali nasze zachcianki z dozą uśmiechu, autokar był zawsze bardzo czysty.
W wycieczce uczestniczyli emeryci  z poszczególnych kół naszego województwa: Olsztyn 23 os, Ostróda 2 os,  Biskupiec 2 os, Działdowo 2 os, Ełk 2 os, Elbląg 2os,  Morąg 2 os, Giżycko 2 os, Gołdap 2 os, Węgorzewo 6 os.
Podczas pożegnań wszyscy wszystkim życzyli  do zobaczenia za rok na szlaku nowej wycieczki.
Trasa  wycieczki liczyła 4020 km.

Opracował. Prezez A. Kiernozek i Sekretarz  W. Jeznach

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}