W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Renowacja pomnika upamiętniającego strażaków poległych w latach 1939-1945 w walce z faszyzmem o wolną i niepodległą Polskę.

Po 38 latach stan techniczny i wizualny pomnika był bardzo zły. Renowację pomnika, która rozpoczęła się w 2023 roku i została zakończona w lutym 2024 sfinansowano ze środków Fundacji ORLEN w ramach projektu „Czuwamy! Pamiętamy!”. W ten sposób pomnik uzyskał nowy blask. Miejsce to na powrót godnie upamiętnia osoby, które oddały życie za wolną i niepodległą Polskę.

Mosiężna tablica pamiątkowa z tekstem: "Pamięci strażaków poległych w latach 1939-1945 w walce z faszyzmem o wolną i niepodległą Polskę"; "Pożarnicy województwa piotrkowskiego". Na lewej stronie tablicy widoczny hełm strażacki z orłem.

17 stycznia 1986 roku ówczesny wojewoda piotrkowski Włodzimierz Stefański dokonał odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci strażaków poległych w latach 1939-1945 w walce z faszyzmem o wolną i niepodległą Polskę. Fundatorami pomnika byli pożarnicy województwa piotrkowskiego czyli prawdopodobnie funkcjonariusze zawodowych straży pożarnych, członkowie ochotniczych straży pożarnych i być może członkowie zawodowych straży pożarnych, których kilkanaście funkcjonowało w zakładach przemysłowych województwa piotrkowskiego.

Tablica pamiątkowa została umieszczona na wielotonowym kamieniu, który z kolei został posadowiony na betonowym fundamencie obłożonym dla podwyższenia estetyki lastrykowymi płytami. Ów pomnik został wybudowany przed budynkiem, w którym siedzibę miała Komenda Wojewódzka Straży Pożarnych oraz Komenda Rejonowa Straży Pożarnej w Piotrkowie Trybunalskim przy ul. Jagiellońskiej 11, w reprezentacyjnym miejscu od strony południowej kompleksu budynków. Dzisiejsza siedziba Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.

W podstawę pomnika została wmurowana tuleja zawierająca listę poległych strażaków. Do dzisiejszych czasów nie zachowała się kopia tej listy. Wydana w 1986 roku książka Jerzego Łomaszewskiego i Władysława Pilawskiego pt. „Księga pamięci funkcjonariuszy pożarnictwa i strażaków ochotników 1939-1945” wydana nakładem Instytutu Wydawniczego Związków Zawodowych wymienia 62 funkcjonariuszy pożarnictwa i strażaków ochotników z terenu województwa piotrkowskiego, którzy zginęli  w latach 1939-1945.

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}