Medal z okazji 150-lecia rzeszowskiej straży pożarnej
18.05.2022
Wyjątkowe wydarzenia wymaganją wyjątkowej oprawy. W związku z powyższym z okazji jubileuszu 150-lecia rzeszowskiej straży pożarnej powstał specjalny medal upamiętniający tą wyjątkową rocznicę. Poniżej prezentacja medalu:
Awers
Na głównej stronie medalu umieszczono napis – „150 lat rzeszowskiej straży pożarnej 1872-2022”. Nasza straż pożarna to jedna z najstarszych straży w regionie i świecie współczesnym. W roku 2022 przypada jubileusz 150-lecia zorganizowanego, profesjonalnego pożarnictwa na ziemi rzeszowskiej. 28 lipca 1872 roku Rada Miejska uchwaliła statut, który powołał „Straż Ogniową w Rzeszowie”.
Na pierwszym planie widzimy zaprzęg konny z wozem straży pożarnej. Pędzące konie to symbol strażackiej wrażliwość na zagrożenie, pośpiechu, aby ratować zagrożonych ludzi i mienie. Chorągiew sygnalizacyjna trzymana przez strażaka siedzącego obok woźnicy to dbałość o bezpieczeństwo własne i innych ludzi zarówno w czasie dojazdu, jak i podczas działań ratowniczych.
Drabina stanowiąca element wozu to informacja o właściwym doborze sprzętu niezbędnego do prowadzenia działań ratowniczych oraz dbałości ówczesnych władz miasta o właściwe wyposażenie ratowników.
Na wozie widzimy 6 strażaków, w tym trzech w strojach galowych – tym symbolem informujemy, że straż pożarna to także dbałość o polskość, krzewienie tradycji, udział w uroczystościach kościelnych i patriotycznych.
Widoczny w tle Ratusz to rozpoznawalny symbol miasta obecnie, ale także 150 lat temu. To także budynek gdzie radni uchwalili pierwsze statuty straży ogniowej. W jego murach w przeszłości mieściły się stajnie i garaże rzeszowskiej straży.
Rewers
Rzeszów i straż pożarna 150 lat później.
Pierwszy plan - Specjalny samochód pożarniczy z drabiną to symbol postępu, techniki i specjalizacji, jaką posiada dziś rzeszowska straż pożarna. Tym symbolem pokazujemy, że w naszych garażach znajduje się sprzęt i wyposażenie należące do najnowocześniejszych w Europie i na świecie. Szczycimy się udziałem naszych strażaków w akcjach i misjach pomocowych oraz ratowniczych na terenie i poza granicami kraju. W naszych strukturach funkcjonują specjalistyczne grupy ratownicze, takie jak: wysokościowa, wodnonurkowa czy chemiczna.
Rzeszów w tle – jawi się, jako miasto nowoczesne, stolica innowacji, nadążające za postępem także w dziedzinie bezpieczeństwa pożarowego budynków: mieszkalnych, wysokościowych, nowoczesnych obiektów handlowych czy sportowych. Rzeszów to także miasto dotknięte w II połowie XX wieku systemem komunistycznym, ale jednocześnie miejsce, gdzie jego rozpoznawalnym symbolem stał się pomnik z epoki słusznie minionej, który to na medalu góruje nad miastem. Na pomniku umieszczono krzyż maltański - element herbu Rzeszowa oraz powiatu rzeszowskiego, symbol 8 cnót rycerskich, do których należą m.in.: wierność, męstwo, uczciwość i uznanie innych.
To także symbol niesienia pomocy potrzebującym, który doskonale wpisuje się zarówno w powiatowe, miejskie jak i strażackie wartości. Uwidoczniły się one chociażby podczas ostatnich miesięcy działań pomocy niesionej Ukrainie.
Po lewej stronie pomnika znalazł się znak logotyp państwowej straży pożarnej, a po prawej oficjalna grafika obchodów 30-lecia PSP. Rok 2022 jest rokiem jubileuszowy także dla państwowej formacji ratowniczej. To w ostatnim trzydziestoleciu zanotowano najbardziej dynamiczny rozwój polskiej straży pożarnej. Także rzeszowska straż pożarna jest beneficjentem tego rozwoju, dlatego też na pamiątkowym medalu nie mogło zabraknąć grafiki nawiązującej do PSP.
Opracowanie: st. bryg. Tomasz Baran - KM PSP w Rzeszowie
Zdjęcia: st. bryg. Tomasz Baran - KM PSP w Rzeszowie