W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

#StopPożaromTraw - rzeszowscy strażacy walczą z pożarami traw

01.04.2021

Zdjęcie przedswia pożar trawy w porze nocnej. Płomienie na łące i zaroślach sięgają około 2 metrów. Front pożaru rozprzestrzenia się w kierunku 4 strażaków odwróconch tyłem do zdjęcia ubranych w umundurowanie specjalne i hełmy.

Tylko od połowy marca tego roku rzeszowscy strażacy ugasili już 30 pożarów traw głównie na nieużytkach i terenach rolniczych. Łączna powierzchnia tegorocznych pożarów objęła blisko 6,42 ha, a w działania zaangażowane było 56 zastępów straży pożarnej - w tym 60 strażaków PSP i 212 strażaków OSP.

Strażacy podkreślają, że główną przyczyną pożarów traw są podpalenia. Łączny czas tegorocznych działań straży pożarnej na terenie miasta i powiatu rzeszowskiego to ponad 26 godzin.

Apelujemy o rozwagę i odpowiedzialność. Ziemia jest tylko jedna... 
 #stoppozaromtraw


Kampania „Stop Pożarom Traw” trwa od 1 marca do 30 kwietnia 2021 r.

FanPage Kampanii: https://www.facebook.com/stoppozaromtraw/
Strona poświęcona kampanii: http://www.stoppozaromtraw.pl/ – tu znajdziesz wszystkie potrzebne materiały!

Stop pożarom traw - ziemia jest tylko jedna

Już od wielu lat przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób.

Opracowanie: kpt. Paweł Krzyśko, KM PSP w Rzeszowie
Zdjęcie: OSP Rzeszów-Przybyszówka

Materiały

Kampania Stop Pożarom Traw Sezon 2021
{"register":{"columns":[]}}