W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego

Zdjęcie przedstawia ratownika wysokościowego w czerwonym kombinezonie w uprzęży wysokościowej wpiętego w układ ratowniczy wraz z noszami. Ratownik porusza się po ścianie przeszkody naturalnej - kamienia. Stanowisko ratownicze zbudowane jest w oparciu o pewny punkt mocowania - drzewo.

Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wysokościowego w Rzeszowie utworzono decyzją Komendanta Wojewódzkiego PSP z dnia 6 listopada 1996 roku. Zadaniem grupy jest niesienie pomocy osobom poszkodowanym i zagrożonym, znajdującym się poza zasięgiem i możliwościami użycia standardowego sprzętu i technik wykorzystywanych w PSP oraz w innych służbach i podmiotach ratowniczych. Dotyczy to m.in. akcji na obiektach wysokich i wysokościowych, które są poza zasięgiem drabin i podnośników, akcji na obiektach przyrody naturalnej, a także akcji na konstrukcjach i instalacjach przemysłowych (kominy, maszty, żurawie budowlane, studnie). Ratownictwo wysokościowe realizowane jest przy wykorzystaniu technik alpinistycznych, śmigłowca i innego sprzętu specjalistycznego.

Obecnie na terenie województwa podkarpackiego działają dwie Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Wysokościowego.  SGRW „Rzeszów-1” została utworzona na bazie JRG nr 1 i jest jedną z 9 grup w kraju przeznaczoną do działań z użyciem śmigłowca. Codziennie min. 3 strażaków z podziału bojowego pełni 24-godzinne dyżury w ramach grupy wysokościowej. Członkowie SGRW biorą czynny udział w licznych ćwiczeniach, szkoleniach oraz zgrupowaniach wspólnie z innymi służbami tj. policją, strażą graniczną, GOPR-em. W ciągu roku odnotowują średnio od kilku do kilkunastu interwencji. Na wyposażeniu grupy znajduje się samochód SRWys Renault Masters, na którym znajdują się m.in.: zestaw do ewakuacji osób ze studni wraz z trójnogiem, zestaw do ewakuacji osób z kolei linowych, drzewołazy oraz sprzęt do podjęcia działań z użyciem śmigłowca. Ponadto znajduje się tam również hydrauliczny zestaw ratowniczy, piła do drewna, sprzęt ODO.  

{"register":{"columns":[]}}