Kampania pn. Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa 2024
22.11.2024
Szanowni Państwo w okresie jesienno-zimowym, w naszym mieście w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla.
Tlenek węgla, zwanym jest potocznie "cichym zabójcą", gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu, a jest gazem silnie trującym. Jest on gazem lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia.
Podstawową przyczyną zatruć jest niepełne spalanie, do którego może dojść np. gdy zbyt szczelnie zamknięte są okna, brak jest właściwej wentylacji. Powoduje to powstawanie tlenku węgla i utrudnia jego odpływ.
Pamiętajmy że, tyle spalin, w tym tlenku węgla wypłynie na zewnątrz, ile świeżego powietrza napłynie do pomieszczenia
Pamiętajmy również, że pomieszczenia doskonale szczelne „nie oddychają”, a brak dostępu tlenu
w naszych mieszkaniach lub domach, może doprowadzić do tragedii.
Chcąc się uchronić przez zagrożeniami od tlenku węgla warto jest zainwestować w czujniki czadu. Czujniki te stanowią jedyny skuteczny sposób ochrony przed zatruciem tym śmiercionośnym gazem. Dotyczy to zwłaszcza osób posiadających w domu otwarty płomień czy to gazu, czy też kominek.
Pamiętajmy!!!
Czujka dymu i czujka tlenku węgla to „nasz pierwszy ratownik”. Koszt takiej czujki nie jest wysoki,
w odniesieniu do ceny naszego życia i bezpieczeństwa, która jest bezcenna.
Państwowa Straż Pożarna w ramach działań Prewencji Społecznej od kilku lat prowadzi ogólnopolską kampanię edukacyjno-informacyjną pn. „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, która porusza tematy zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zagrożeń zatruciem tlenkiem węgla. Jednocześnie propaguje bezpieczne zachowania i rekomenduje stosowanie w gospodarstwach domowych autonomicznych czujek czadu lub dymu.
Zachęcamy Państwa do odwiedzenia naszych stron internetowych oraz portali społecznościowych i zapoznania się z umieszczonymi tam informacjami.
Opracował: kpt. Sebastian Karpiński