Przekazanie czujnika tlenku węgla
16.02.2021
W okresie jesienno-zimowym w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko zatrucia tlenkiem węgla, zwanym "cichym zabójcą", który jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu.
W obecnym sezonie grzewczym w okresie od 1 października 2020 r. strażacy w Siemianowicach Śląskich wzywani byli do 26 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla. Podczas tych zdarzeń poszkodowanych zostało 12 osób.
12 lutego 2021 roku w Siemianowicach Śląskich przy ul. Krótkiej w jednym z lokali mieszkalnych doszło do zadymienia powstałego podczas rozpalania w piecu węglowym. W chwili przybycia lokatorzy znajdowali się na klatce schodowej. Strażacy wykonali pomiary na obecność tlenku węgla w całym budynku – detektory nie wykazały stężenia. Związane to było z zaleceniami, które otrzymali podczas zgłoszenia aby wywietrzyli mieszkanie. Równolegle prowadzone były pomiary tlenku węgla w wydychanym powietrzu u wszystkich lokatorów mieszkania. Działania strażaków polegały również na wygaszeniu pieca węglowego oraz przewietrzeniu mieszkania. Z uwagi na brak czujnika tlenku węgla, strażacy przekazali lokatorom urządzenie i poinstruowali jak je prawidłowo zamontować.
W tym samym dniu doszło do kolejnego zdarzenia przy ul. Alei Młodych. Przybyli na miejsce strażacy po przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzili, że występuje niewielkie zadymienie powstałe na skutek spalenia potrawy na gazie. Pożar został ugaszony przez lokatorkę przed przybyciem strażaków. Działania polegały na przewietrzeniu mieszkania oraz dokonaniu pomiarów na obecność tlenku węgla nie stwierdzając zagrożenia.
16 lutego 2021 roku br. Dowódca Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej PSP w Siemianowicach Śląskich kpt. Mariusz Rozenberg przekazał lokatorce mieszkania, czujnik tlenku węgla ufundowany przez Wojewodę Śląskiego w ramach ogólnopolskiej kampanii Państwowej Straży Pożarnej „Czujka na straży twojego bezpieczeństwa”. W trakcie spotkania zamontowano urządzenie oraz przypomniano iż czujnik CO nie zabezpiecza przed zaczadzeniem, ale jedynie informuje o stężeniu tego niebezpiecznego gazu w powietrzu. Strażacy z terenu województwa śląskiego, wręczają wytypowanym, na podstawie analizy meldunków z akcji, poszkodowanym czujniki ostrzegające przed tym zagrożeniem.
Przypominamy o trwającej kampanii
Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!
Opracował: kpt. Mariusz Rozenberg
Zdjęcia: mł. kpt. Krystian Opiłka, mł. asp. Łukasz Marzec