W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zanim wezwiesz straż pożarną do os i szerszeni

16.11.2023

Pojedyncze zdjęcie makro osy na białym papierze

Coraz częstsze wezwania Straży Pożarnej dotyczą likwidacji rojów i gniazd owadów błonkoskrzydłych.

Mając na względzie zapewnienie na terenie całego kraju jednolitych standardów udzielanej pomocy podczas zdarzeń z owadami błonkoskrzydłymi (np. osy, szerszenie, pszczoły) w 2009 roku w Komendzie Głównej PSP opracowane zostały „Zasady postępowania podczas interwencji prowadzonych w związku ze zgłoszeniem wystąpienia zagrożeń od rojów lub gniazd owadów błonkoskrzydłych”.

Straż pożarna podejmuje wszelkie niezbędne działania podczas zdarzeń z rojami lub gniazdami owadów błonkoskrzydłych w miejscach, w których stwarzają one bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, w szczególności dotyczy to obecności osób o ograniczonej zdolności poruszania się, czy w placówkach oświatowych (grupy dzieci). Zauważenia jednak wymaga fakt, iż ustawodawca nie wskazuje na rodzaj działania jakie ma być podjęte w w/w przypadku, co powoduje że w tym zakresie jednostki organizacyjne PSP mają swobodę w wyborze form i metod prowadzenia działań ratowniczych (np. w jednym przypadku będzie to bezpośrednie usuniecie zagrożenia, a w innym będzie to ewakuacja ludzi z zagrożonego obszaru jako metoda działania i odesłanie do właściciela lub zarządcy obiektu celem dalszego zapewnienia bezpiecznego użytkowania).

W pozostałych przypadkach (obiektach nie wymienionych powyżej), odesłanie do art. 61 Ustawy „Prawo budowlane”, w którym mowa o obowiązku zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu, spoczywa na jego właścicielu lub zarządcy, jest tym bardziej zasadne.

Zwracamy się z prośbą o zrozumienie i nie przekazywanie nieprawdziwych informacji o zagrożeniu życia lub zdrowia, jeśli takowe zagrożenie nie występuje.

Wyjazd zastępu w nieuzasadnionym przypadku spowoduje zgodnie z ww. „Zasadami…”: zabezpieczenie terenu działań, ewakuację osób z obiektu i przekazanie terenu działań z zaleceniem, zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu jego właścicielowi lub zarządcy, zgodnie z „Prawem budowlanym”.

W sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia, straż pożarna podejmuje interwencje, jednak w innych przypadkach, właściwymi instytucjami do likwidacji gniazd są firmy dezynsekcyjne.

Zdarzenia związane z występowaniem owadów błonkoskrzydłych w większości przypadków nie są zdarzeniami nagłymi i odpowiednie administrowanie obiektem, skutecznie uniemożliwia zagnieżdżenie się w nim owadów.

Pamiętajmy również, że każdy z nas może potrzebować pomocy. W Siemianowicach Śląskich jednoczesność zdarzeń (interwencje podejmowane przez PSP w jednym czasie w dwóch różnych lokalizacjach) sięga, w zależności od pory roku, nawet kilkunastu procent.  Dlatego też nieuzasadniony wyjazd strażaków w miejsce, gdzie nie ma konieczności ich interwencji, powodować może opóźnienia w dotarciu do zdarzeń, gdzie zagrożone jest życie lub zdrowie ludzi.

W związku z powyższym, zwracamy się z apelem o rozwagę przy zgłaszaniu potrzeby naszej interwencji.

{"register":{"columns":[]}}