W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inauguracja kampanii PSP „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”

09.10.2024

Czujka

Rozpoczęcie sezonu grzewczego, które właśnie rusza, to kluczowy moment, w którym Państwowa Straż Pożarna szczególnie apeluje o zachowanie zasad bezpieczeństwa w naszych domach. Komendant Główny PSP inaugurując podczas dzisiejszego spotkania ogólnopolską kampanię edukacyjno-informacyjną Państwowej Straży Pożarnej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa zaapelował do wszystkich:

Promujmy razem bezpieczeństwo, dbajmy o siebie!

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” to jedna z najważniejszych inicjatyw prewencji społecznej Państwowej Straży Pożarnej, której celem jest podniesienie świadomości na temat zagrożeń związanych z pożarami w mieszkaniach i domach jednorodzinnych oraz zatruciami tlenkiem węgla.

Akcja ma także na celu przypomnienie właścicielom, zarządcom i administratorom budynków mieszkalnych o obowiązujących przepisach i zasadach bezpieczeństwa przeciwpożarowego, takich jak m.in.:

  • zakaz przechowywania materiałów niebezpiecznych pożarowo w pomieszczeniach piwnicznych (a także na poddaszach i strychach, w obrębie klatek schodowych i korytarzy),
  • zakaz składowania na drogach komunikacji ogólnej służących ewakuacji wszelkich materiałów palnych lub umieszczania w ich obrębie przedmiotów w sposób zmniejszający ich wymaganą szerokość albo wysokość;
  • konieczności przeprowadzania obowiązkowych przeglądów instalacji technicznych w budynku (wentylacja, gaz, instalacje elektryczne, przewody kominowe).

W okresie jesienno-zimowym wzrasta ryzyko pożarów w mieszkaniach i domach jednorodzinnych, najczęściej spowodowanych wadliwą lub niewłaściwą eksploatacją urządzeń grzewczych, elektrycznych oraz gazowych. 
Od 1 stycznia do 2 października 2024 roku strażacy interweniowali już ponad 20,4 tys. razy w związku z pożarami w obiektach mieszkalnych, w których ponad 1,4 tys. osób odniosło obrażenia, a ponad 170 osób niestety straciło życie.

W sezonie grzewczym rośnie również liczba przypadków zatrucia tlenkiem węgla, nazywanego „cichym zabójcą”, ponieważ jest niewidoczny, bezwonny i niewyczuwalny. 
Od 1 stycznia do 2 października 2024 roku strażacy brali udział w ponad 3,2 tys. interwencjach związanych z emisją tlenku węgla, w wyniku których ponad 860 osób uległo podtruciu, a niestety 26 osób straciło życie.

Pamiętajmy - czujka dymu i czujka tlenku węgla to „nasz pierwszy ratownik” – szybko alarmuje mieszkańców o zagrożeniu, dzięki czemu mogą się szybko ewakuować i wezwać służby ratownicze!

Państwowa Straż Pożarna od lat rekomenduje i apeluje m.in. poprzez kampanię informacyjną o instalowanie czujek, które zwiększają bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich.

W Komendzie Główniej PSP zakończyły się również prace nad projektem przepisów rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zmieniającym rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, które wprowadzić ma między innymi obowiązek stosowania w mieszkaniach autonomicznych czujek dymu i autonomicznych czujek tlenku węgla. Projekt zmian przepisów został przekazany do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji celem dalszego procedowania.

Apelujemy: Przestrzegajmy przepisów! Działajmy prewencyjnie! Instalujmy czujki dymu i czujki czadu!

Informacje na temat kampanii znajdują się na stronie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej: Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa! - Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej

Wideo

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}