Lata 2004-2020
Lata 2004-2021
4 maja 2004 r. w Szczecinie odbyły się Centralne Obchody Dnia Strażaka. Na Wałach Chrobrego zorganizowano główne uroczystości połączone z pokazem samochodów i sprzętu. Na Odrze przeprowadzono pokazową akcję ratownictwa specjalistycznego z użyciem śmigłowca i jednostek pływających. W styczniu 2015 r. dotychczasowy Komendant Miejski PSP w Szczecinie, bryg. Jacek Staśkiewicz został powołany na stanowisko Zachodniopomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Na stanowisko Komendanta Miejskiego PSP w Szczecinie został powołany dotychczasowy Zastępca Komendanta Miejskiego PSP bryg. Kazimierz Lesisz.
W latach 2015-2017 w ramach programu dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska przeprowadzono termomodernizację i remont budynków Komendy Miejskiej oraz Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych nr 2 i nr 3.
W 2020 r. miasto Szczecin przekazało Komendzie Miejskiej PSP działkę przy ul. Polickiej
pod budowę nowej siedziby JRG-4.
Pożary
25 października 2011 r. około godz. 23 wybuchł pożar w starej cegielni przy ul. Nad Odrą. Doszczętnie spłonęło 63 tys. m2 budynku. W akcji gaśniczej i obronie sąsiednich budynków brało udział 14 zastępów straży.
30 stycznia 2010 r. doszło do wybuchu gazu w wieżowcu przy ul. Matejki. Ewakuowano ok. 200 mieszkańców. Pomocy lekarskiej wymagało 6 osób. Jedna z nich zmarła na skutek doznanych poparzeń.
27 czerwca 2015 r. wybuch gazu w bloku przy ul. Ledóchowskiego. 7 mieszkańców zostało rannych, ewakuowano 150 osób.
21 listopada 2015 r. wybuchł pożar w kamienicy przy ul. Matki Teresy z Kalkuty, w którym życie straciła 1 osoba a 4 inne odniosły obrażenia.
19 października 2017 r. doszło do wybuchu gazu na drugim piętrze budynku mieszkalnego przy ul. Gdyńskiej. W wyniku eksplozji runęła część frontowej ściany kamienicy a jedna osoba zmarła.
Do zdarzeń o wyjątkowym stopniu trudności działań gaśniczych należały pożary statków w Szczecińskiej Stoczni remontowej „Gryfia”.
W 2005 r. przy gaszeniu statku „Mystic” brały udział 32 zastępy Straży Pożarnej oraz statek
pożarniczy "Strażak 24" (172 strażaków). Działania trwały niemal 30 godzin.
W 2016 r. doszło do podobnego zdarzenia na jednostce „Green Klipper”. W akcję gaśniczą zaangażowanych było 16 zastępów i statek pożarniczy. Dzięki doświadczeniom z 2005 r. działania trwały 2 godziny, a pożar objął tylko powierzchnię 200 m2 . Na sprawność prowadzonej akcji bardzo duże znaczenie poza nabytym doświadczeniem, miało
wybudowanie mostu Brdowskiego na wyspę Gryfia. W latach wcześniejszych dotarcie na miejsce zdarzenia jednostek ochrony przeciwpożarowej było utrudnione ze względu na funkcjonującą przeprawę promową.
28 kwietnia 2014 r. miał miejsce potężny pożar składnicy złomu przy ul. Pomorskiej. Do podobnego zdarzenia doszło we wrześniu 2018 r. na składowisku przedmiotów wielkogabarytowych przy ul. Pomorskiej. W akcji gaśniczej brało udział początkowo 40 zastępów ze Szczecina i okolicznych gmin.
Latem 2018 r. szczecińscy strażacy brali udział w misji Modułu GFFFV Szczecin (ang. Ground Forest Fire Fighting with Vehicles, pol. moduł do gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów), który wraz z Modułem GFFFV Poznań został wysłany do Szwecji w ramach Europejskiego Mechanizmu Obrony Ludności. W 14 dniowej misji, której celem było wsparcie miejscowych strażaków w gaszeniu licznych pożarów lasów, brało udział 5 funkcjonariuszy oraz jeden ciężki samochód ratowniczo gaśniczy z Komendy Miejskiej PSP.
Dynamika pożarów wykazuje z roku na rok tendencję spadkową. O ile w latach 2005-2008 liczba pożarów przekraczała ponad 2000 przypadków, od kilku lat nie przekracza liczby 1500 zdarzeń, na co niewątpliwie ma wpływ praca wydziału kontrolno-rozpoznawczego komendy miejskiej PSP, a także aktywny udział szczecińskich pożarników w akcjach promujących bezpieczeństwo pożarowe.
Miejscowe zagrożenia
W 2007 i 2008 roku Szczecin zmagał się z dwiema poważnymi sytuacjami spowodowanymi przez siły natury.
17 stycznia 2007 r. silna wichura spowodowała powalenie wielu drzew na terenie miasta oraz zerwanie ok. 700 linii napowietrznych i połamanie słupów średniego napięcia. Nieprzejezdne ulice, brak prądu i ogrzewania, pozrywane dachy budynków. Szczecińscy strażacy niemal 2 doby usuwali skutki nawałnicy.
8 kwietnia 2008 r. w godzinach nocnych na skutek opadów mokrego, marznącego śniegu, doszło do awarii linii energetycznej Krajnik-Glinki zasilającej miasto. To była największa awaria sieci energetycznej od czasów zakończenia II wojny światowej. Kilka godzin po północy padły dwie główne linie zasilające Szczecin. Na Lewobrzeżu nie było prądu do godz. 18. Konieczność zapewnienia zasilania w kilku szpitalach oraz czynne wspomaganie innych służb zaangażowały niemal wszystkie siły i środki.
W połowie lutego 2016 r. na szczecińskim Prawobrzeżu doszło do wykolejenia cystern przewożących amoniak. W działaniach brało udział 20 zastępów Straży Pożarnej w tym 4 zastępy SGRChem-Eko.
9 czerwca 2019 r. na autostradzie A6 na wysokości Szczecina doszło do tragicznego wypadku samochodowego połączonego z pożarem. W trwających ponad 6 godzin działaniach brało udział 11 zastępów. W wypadku, w którym Tir zderzył się z sześcioma samochodami osobowymi uczestniczyły 22 osoby, z czego 6 straciło życie.
Ćwiczenia
W latach 2007-2010 szczecińscy strażacy brali udział w projekcie „Bezpieczeństwo bez granic”. W ramach którego wraz z kolegami z województw: lubuskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego oraz niemieckiej Służby Ratownictwa Technicznego THW spotykali się na terenie Polski i Niemiec na wspólnych ćwiczeniach. Opracowywano wspólne metody postępowania podczas powodzi ze szczególnym wykorzystaniem grup specjalistycznych ratownictwa wysokościowego i wodno-nurkowego oraz kompani gaśniczych do gaszenia lasów.
Strażacy ratownicy ze szczecińskiej SGRWys w latach 2003, 2006 i 2007 spotykali się na wspólnych ćwiczeniach ze swoimi odpowiednikami z Berlina. Brali również aktywny udział w zawodach ratownictwa wysokościowego organizowanych m.in. w Łodzi czy Zielonej Górze oraz wielu warsztatach poświęconych tej formie ratownictwa.
W czerwcu 2014 r. na terenie województwa zachodniopomorskiego odbyły się ćwiczenia centralnych odwodów operacyjnych, w których czynny udział wzięli strażacy z województw zachodniopomorskiego (jako gospodarze), dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego oraz jednostki Federalnej Służby Ratownictwa Technicznego THW z przygranicznych landów Niemiec. Ćwiczenia odbywały się pod kryptonimem „CAVIAR 2014” i dotyczyły zagadnień przeciwpowodziowych. W działania zaangażowanych było łącznie 300 strażaków z Polski i Niemiec. Równolegle odbywały się epizody z zakresu zarządzania kryzysowego, w których uczestniczyło 80 osób. Ćwiczono symulowane sytuacje przelewania wałów przeciwpowodziowych, ewakuacji osób poszkodowanych z zalanych domów oraz pożaru na obiektach wodnych.
Zabezpieczenie imprez
W latach 2007, 2013 i 2017 szczecińscy strażacy brali bezpośredni udział w zabezpieczaniu finałów regat wielkich żaglowców Tall Ship’s Races, imprezy skupiającej kilkaset tysięcy ludzi z całej Polski i z zagranicy. Kolejną cykliczną imprezą, którą wspomagają swoją obecnością są „Międzynarodowe pokazy pirotechniczne Piromagic” czy rajd samochodowy Baja Poland.
Akcje promujące bezpieczeństwo
Funkcjonariusze KM PSP w Szczecinie biorą aktywny udział w akcjach promujących bezpieczeństwo pożarowe wśród dorosłych i dzieci. Prelekcje i pokazy dla dzieci i młodzieży w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo”, „Bezpieczne wakacje”, „Nie dla dymu”,
a także skierowane również dla dorosłych „Zgaś ryzyko”, „Stop wypalaniu traw” czy „Stop dla czadu” powodują wzrost świadomości na temat zapobiegania pożarom i innym zagrożeniom.
Udział w próbnych ewakuacjach w placówkach oświatowych i pogadanki z uczniami wpływają na podniesienie stopnia wiedzy na temat zachowań w sytuacjach niebezpiecznych.
Sport
Od 2010 roku na terenie miasta organizowane były zawody z cyklu FCC (ang. Firefighter Combat Challange), mające na celu wyłonienie najlepszych strażaków, w których brali udział funkcjonariusze Komendy Miejskiej PSP zdobywając niejednokrotnie czołowe miejsca.
Udział szczecińskich ratowników w zawodach organizowanych w Polsce, Europie oraz USA wielokrotnie zakończony był sukcesami zarówno w konkurencjach indywidualnych jak
i drużynowych.
W 2013 roku ponad 230 strażaków z całej Europy oraz USA i Kanady wystartowało
w Mistrzostwach Europy Firefighter Combat Challenge (FCC) Strasbourg, wśród nich znaleźli się również strażacy Komendy Miejskiej PSP, którzy uzyskali bardzo dobre wyniki. W rywalizacji indywidualnej w kategorii Open, 2 miejsce zdobył Krzysztof Krawczyk, natomiast w kategorii wiekowej 30-34 zawodnicy z TFA TEAM Szczecin zdominowali całkowicie podium, zwyciężył Krzysztof Krawczyk, drugie miejsce zajął Marek Kamiński,
a trzecie Krzysztof Plesner. Ponadto w konkurencji drużynowej sztafeta w składzie Łukasz Mazurkiewicz, Krzysztof Krawczyk, Krzysztof Plesner, Paweł Kocoń, Marek Kamiński zajęła 2 miejsce.
W 2016 roku podczas zawodów Berlin Firefighter Stairrun, które zgromadziły blisko tysiąc strażaków m.in. z Czech, Austrii, Niemiec, Francji czy Stanów Zjednoczonych, funkcjonariusze z komendy miejskiej PSP Krzysztof Plesner i Radosław Nachyła w kategorii Open osiągnęli najlepszy wynik zawodów oraz ustanowili nowy rekord trasy. Podczas tych samych zawodów w 2017 roku potwierdzili swoją dominację poprawiając swój wynik
z poprzedniego roku.