W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

STOP pożarom traw!

06.03.2025

Stop pożarom traw

STOP pożarom traw!

Okres wczesnowiosenny to czas, w którym corocznie na terenie całego kraju powstaje duża ilość pożarów suchych traw. Płoną nieużytki, płoną łąki, a nierzadko również lasy, do których płomienie łatwo się rozprzestrzeniają przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych. 

W 2024 roku podkarpaccy strażacy wyjeżdżali do 1706 pożarów traw i nieużytków rolnych o łącznej powierzchni niemal 530 ha. 2 osoby zginęły, a 5 zostało rannych.

Na terenie miasta i powiatu tarnobrzeskiego w 114 pożarach spłonęło blisko 45 hektarów traw i nieużytków.

Tab. 1. Szacunkowa wielkość spalonej powierzchni w 2024 roku [w hektarach] w pożarach nieużytków i traw w rozbiciu na jednostkę administracyjną pod względem wielkości pożarów

L.p.

Powiat / gmina

Ilość pożarów

Wielkość pożaru

małe

średnie

duże

bardzo duże

1

Tarnobrzeg

24

6,3

9

0

0

2

Baranów Sandomierski

7

1,65

2,5

0

0

3

Gorzyce

29

4,16

5,19

0

0

4

Grębów

14

3,5

0

0

0

5

Nowa Dęba

40

7,2

5,28

0

0

RAZEM:

 

114

22,81

21,97

0

0

   

ŁĄCZNIE:

44,78

   


Pożary suchych traw to niekorzystne zjawisko, które zagraża mieniu i życiu, ponieważ zdarza się, że płomienie wraz z podmuchami wiatru rozprzestrzeniają się na okoliczne lasy oraz zabudowania. Często siła żywiołu jest tak duża, że wymaga zaangażowania znacznych ilości sprzętu oraz strażaków, którzy w opanowanie zagrożenia i stłumienie pożaru wkładają wiele sił. Pożary nieużytków powstają często w miejscach niedostępnych dla pojazdów, więc strażacy, aby dotrzeć do miejsca zagrożenia pokonują w trudnych warunkach terenowych znaczne odległości.
Zdarza się, że pożar zaskakuje również samych ratowników, którzy zmuszeni są
do wycofania i przegrupowania. Na przestrzeni lat strażacy ponosili najwyższą ofiarę i tracili swoje życie podczas gaszenia tych pożarów. Każdego roku na terenie naszego kraju w wiosennych pożarach traw giną ludzie. Ofiary to najczęściej podpalacze, którzy nie zdają sobie sprawy z siły żywiołu, ale również przypadkowe osoby podejmujące próbę ugaszenia pożaru.   

Wypalanie suchych traw jest zabronione przez polskie prawo. Określa to m.in. ustawa o ochronie przyrody  i ustawa o lasach, w których zawarto zapisy dotyczące zakazu wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych. Za tego typu przewinienia grożą surowe sankcje karne określone w kodeksie wykroczeń
oraz kodeksie karnym. Osoba która dopuszcza się tego czynu podlega karze aresztu, nagany lub grzywny, a nawet karze  pozbawienia wolności od 1 roku do 10 lat.

Trudno zrozumieć, co dokładnie kieruje osobami, które decydują się wzniecać takie pożary, ponieważ podpalenie wysuszonej po zimie trawy niszczy wszystko co znajduje się na powierzchni ziemi i najczęściej pozostawia wielkie pogorzelisko natury, która z mozołem będzie odbudowywać te miejsca przez wiele lat.    

 

Apelujemy – nie podpalaj traw!

Pamiętaj, że taki pożar może skończyć się tragicznie!

Opracowanie: st. kpt. Norbert Strojnowski, KM PSP w Tarnobrzegu

Materiały

STOP pożarom traw! Czytaj więcej >>

Wideo

Zdjęcia (1)