Informacja dla osób ze szczególnymi potrzebami
Informacja dla osób z niepełnosprawnościami
Informacja dla osób niesłyszących lub słabosłyszących
Aby skutecznie komunikować się z naszym urzędem osoby niesłyszące lub słabosłyszące mogą:
- Załatwić sprawę przy pomocy osoby przybranej w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tychach, al. Niepodległości 230, 43-100 Tychy. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Tychach przyjmuje interesantów w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 do 15:30.
- Wysłać pismo na adres: Komenda Miejska PSP w Tychach, al. Niepodległości 230, 43-100 Tychy
- Zadzwonić przy pomocy osoby trzeciej na numer telefonu: +48 32 227 20 11
- Wysłać e-mail na adres: sekretariat@tychy.kmpsp.gov.pl
- Wysłać pismo faksem na nr +48 32 227 30 22
- Napisać pismo elektronicznie za pomocą platformy ePUAP: https://epuap.gov.pl/wps/portal/strefa-klienta/katalog-spraw/profil-urzedu/KMPSPTychy
Wybierając formę komunikacji wymienioną w punkcie 1-6 należy podać następujące informacje:
- imię i nazwisko osoby uprawnionej,
- adres korespondencyjny wraz z kodem pocztowym,
- sposób komunikowania się z osobą uprawnioną – wskazanie adresu e-mail, numeru telefonu, numer faksu,
- przedmiot rozmowy
Informacja dla osób z niepełnosprawnością narządów ruchu i osób starszych
- Budynek Komendy Miejskiej PSP zlokalizowany w Tychach przy al. Niepodległości 230 posiada dodatkowe wejście umożliwiające dostęp osobom niepełnosprawnym z poziomu terenu, bez barier architektonicznych. Wejście mieści się w Budynku Centrum Zarządzania Kryzysowego.
- Wejście do budynku wyróżnia się kontrastowo od fasady budynku i zostało oznakowane jako „WEJŚCIE C”. Szerokość drzwi wejściowych dwuskrzydłowych jest większa niż 90 cm i są oznaczone kontrastowo.
- Brak miejsca parkingowego dla osób niepełnosprawnych.
- Przed budynkiem CZK znajduje się podjazd dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim.
- W przedsionku budynku znajduje się domofon z panelem dotykowym, połączony z dyżurnymi stanowiska kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Tychach.
- Pomieszczenie do obsługi osób ze szczególnymi potrzebami wraz z toaletą, w której szerokość drzwi wynosi 90 cm znajdują się na poziomie wejścia do budynku.
- Przez cały okres pobytu w budynku z osobą ze szczególnymi potrzebami będzie osoba towarzysząca (strażak dyżurny lub pracownik biurowy ) ze względu na charakter i regulamin Centrum Zarządzania Kryzysowego. W budynku również znajduje się plan pomieszczeń w postaci rzutu umieszczony przy wejściu głównym.
- Podłoga budynku jest twarda i gładka bez różnic poziomów oraz stopni lub progów.
- Pomieszczenie do obsługi klienta wyposażone jest w pętlę indukcyjną, komputer stacjonarny, stół i krzesła oraz jest oświetlone światłem dziennym lub sztucznym.
- Bezpośrednio przy wskazanym wejściu zaprojektowany jest pokój rozmów dla interesantów, umożliwiający obsługę osób z niepełnosprawnościami.
- Osoby z niepełnosprawnością narządów ruchu i osoby starsze przyjmowane w Komendzie Miejskiej PSP w Tychach przy al. Niepodległości 230 w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 do 15:30.
Budynek Centrum Zarządzania Kryzysowego nie posiada następujących elementów dostępu dla osób ze szczególnymi potrzebami:
Dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim:
1. Toaleta nie jest przystosowana dla osób na wózku inwalidzkim.
Dla osoby niewidomej:
1. Dotykowy domofon znajdujący się w przedsionku budynku nie jest oznaczony alfabetem Braille’a.
Dla osoby słabowidzącej:
1. Budynek jest przystosowany dla osób słabowidzących, zastosowano kontrast podłóg i ścian,
Dla osoby głuchoniemej:
1. Komenda nie posiada pracownika posługującego się językiem migowym,
2. Istnieje możliwość skorzystania z usługi wideotłumacza. W celu porozumienia się z osobą głuchoniemą skorzystanie z wideotelefonu (wideotłumacza) dostępne jest w Urzędzie Miasta Tychy al. Niepodległości 49 z wcześniejszym powiadomieniem pracownika komendy o tym fakcie.
Informacja dla osób niewidzących lub słabowidzących
Aby skutecznie załatwić sprawę w naszym urzędzie osoby niewidzące lub słabowidzące mogą złożyć dokumenty, za pośrednictwem osób trzecich, w kancelarii Komendy Miejskiej PSP w Tychach przy al. Niepodległości 230, na pierwszym piętrze przy wejściu głównym (wejście A) lub przesłać dokumenty na adres e-mail sekretariat@tychy.kmpsp.gov.pl lub elektronicznie za pomocą platformy ePUAP- adres strony internetowej https://epuap.gov.pl/wps/portal/strefa-klienta/katalog-spraw/profil-urzedu/KMPSPTychy
- Osoby niewidzące lub słabowidzące mogą umówić się na wizytę telefonicznie pod numerem tel. +48 32 227 20 11 lub osobiście w kancelarii Komendy Miejskiej PSP w Tychach przy al. Niepodległości 230.
- Osoby niewidzące lub słabowidzące mogą spotkać się osobiście w pomieszczeniu przeznaczonym do obsługi interesantów Komendy Miejskiej PSP w Tychach przy al. Niepodległości 230, 43-100 Tychy, bezpośrednio przy „wejściu C”. Komenda Miejska PSP w Tychach przyjmuje interesantów w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 do 15:30.
KM PSP w Tychach zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych.
Informacja dla użytkowników niepełnosprawnych
- Użytkownicy korzystający wyłącznie z klawiatury mogą swobodnie poruszać się po serwisie za pomocą klawisza Tab.
- Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.
- Nawigacja jest też przyjazna dla osób niewidomych dzięki unikalnym tytułom podstron i porządkującej funkcji nagłówków.
- W całym serwisie włączony jest tzw. fokus, czyli domyślne oznaczenie aktywnego linka czy pola formularza. Fokus przemieszcza się po wszystkich widocznych elementach aktywnych strony w logicznej kolejności – klawisz TAB.
- Linki – także te prowadzące do serwisów zewnętrznych – otwierają się w tym samym oknie.
- Kontrast tekstu do tła – dzięki temu materiały osadzone na stronie są czytelne także dla osób słabiej widzących.
- Staramy się pisać zrozumiałe teksty oraz formatować je w sposób zgodny z zasadami dostępności.
- Zdjęcia i grafiki w serwisie mają alternatywne opisy, aby ich treść była dostępna dla osób niewidomych oraz osób które nie wyświetlają grafiki na przykład na urządzeniach mobilnych.
Serwis jest wyposażony w mechanizmy ułatwiające przeglądanie treści przez osoby niedowidzące nie korzystające z technologii asystujących:
- zmiana wielkości czcionki
- zmiana kontrastu
- oprawa graficzna serwisu oparta jest na stylach
Ułatwienia dostępu – Pomoc
Zmiana rozmiaru strony:
Graficzne przeglądarki internetowe umożliwiają powiększenie lub pomniejszenie widoku wyświetlanej strony.
Aby powiększyć tekst należy wybrać odpowiednią kombinację klawiszy:
Firefox, Chrome, Internet Explorer:
[CTRL] oraz [+] aby powiększyć widok
[CTRL] oraz [-] aby pomniejszyć widok
Opera:
[SHIFT] oraz [+] aby powiększyć widok
[-] aby pomniejszyć widok
W najwyżej na stronie umiejscowionym menu znajdują się pomocne opcje: „Klawisze dostępności”, „Wersja tekstowa” i „Wersja kontrastowa”.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2, art. 14 ust. 1 i 2 ogólnego Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE RODO, proszę o zapoznanie się z KLAUZULĄ INFORMACYJNĄ.
Materiały
Tekst łatwy do czytania ETRTekst_łatwy_do_czytania_ETR.pdf 0.99MB Tekst łatwy do czytania ETR
Tekst_łatwy_do_czytania_ETR.docx 35.94MB Tekst_odczytywalny_maszynowo
Tekst_odczytywalny_maszynowo.doc 0.07MB Tekst_odczytywalny_maszynowo
Tekst_odczytywalny_maszynowo.pdf 0.31MB Wniosek_o_zapewnienie_tłumacza_języka_migowego_lub_innego
Wniosek_o_zapewnienie_tłumacza_języka_migowego_lub_innego.doc 0.03MB