" Nie bij - kochaj spokojnie" - Kampania "Biała Wstążka"
01.12.2023
Strażacy tutejszej Komendy włączyli się w tegoroczną Kampanię „Białej wstążki” organizowanej już po raz kolejny w naszym mieście. W ramach akcji rozegrany został na hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji mecz siatkówki w którym zawodnikami byli żorscy strażacy, policjanci, kuratorzy oświatowi, a także nauczyciele szkół ponadpodstawowych.
W ramach akcji tutejszą jednostkę odwiedziły również dzieci z Szkoły Podstawowej nr 3 im. Żorskich Twórców Kultury. Najmłodsi zapoznali się z sprzętem jakim dysponują strażacy, dowiedzieli się jak wygląda codzienna służba strażacka oraz jak prawidłowo zgłosić zagrożenie na numer alarmowy.
Kampania „Biała wstążka” to największa na świecie kampania mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Jest ona prowadzona w ponad 60 krajach. Kampania została stworzona przez mężczyzn i jest przede wszystkim do nich skierowana.
kampania „Białej wstążki” rozpoczyna się dnia 25 listopada, który jest Międzynarodowym Dniem Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet, a kończy się 10 grudnia, którego przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Biała wstążka jest symbolem przerwania milczenia dotyczącego przemocy wobec kobiet. Noszenie jej jest swoistą manifestacją, że nie akceptuję się przemocy, ani nie jest się wobec niej obojętnym.
Akcja jest wynikiem wydarzenia z 6 grudnia 1989 roku, kiedy w Montrealu mężczyzna zamordował na politechnice 14 kobiet a 13 ranił, twierdząc, że sam nie skończył studiów technicznych, ponieważ to dziewczyny zabrały mu miejsce na uczelni. Dwa lata później, w 1991 roku, kanadyjscy mężczyźni postanowili, że włączą się w akcję walki z przemocą wobec kobiet; jako symbol tej akcji wybrali białą wstążkę, znak niewinności, mówiący o tym, że „my, mężczyźni, sami nie będziemy sprawcami przemocy i będziemy przeciwstawiać się wszelkim formom przemocy: fizycznej, psychicznej i seksualnej stosowanej wobec kobiet”. W przeciągu zaledwie sześciu tygodni 100 000 mężczyzn w Kanadzie założyło białą wstążkę, podczas gdy wielu innych podjęło debatę na temat przemocy wobec kobiet.
Opracowanie: KM PSP Żory
Zdjęcia: mł. bryg. Krzysztof Kuś