W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

#Nieigrajzlosem

08.11.2023

Mężczyzna w kapeluszu i czarny płaszczu stoi tyłem z lekko odwróconą głową. Widać mu tylko część twarzy. Na jego tle czerwony napis Cichy zabójca i biały #nieigrajzlosem

27 października 2023 roku w siedzibie Polskiego Radia Katowice odbyła się konferencja otwierająca kampanię społeczną straży pożarnej województwa śląskiego „Nie igraj z losem”. Organizatorem konferencji była Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach przy współpracy z Korporacją Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego oraz Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Patronat mediany nad konferencją objęło Polskie Radio Katowice, Telewizja Polska Oddział Katowice oraz Dziennik Zachodni.

Według statystyk PSP, każdego roku dochodzi do ponad 150 000 pożarów, co piąty z nich powstaje w naszych domach, czyli w miejscach gdzie powinniśmy się czuć najbezpieczniej. Co roku w Polsce PSP odnotowuje 500 ofiar śmiertelnych w pożarach – prawie 400 z tych ofiar ginie w domach.

Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, ginie kilkadziesiąt osób. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji grzewczych.

Rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim wzrasta ryzyko pojawienia się śmiertelnych przypadków zatruć osób tlenkiem węgla (czadem) z uwagi na niewłaściwe eksploatowanie urządzeń grzewczych. Przyczyną tragedii może być niewiedza, zaniedbanie, czy wadliwa instalacja odprowadzania spalin.

ZADBAJ O BEZPIECZEŃSTWO TWOJE I TWOICH NAJBLIŻSZYCH!

  • Sprawdź stan techniczny wszelkiego rodzaju urządzeń służących do ogrzewania pomieszczeń lub wody, a przede wszystkim urządzeń gazowych!
  • Zadbaj o  dokonanie okresowego przeglądu komina!
  • Zapewniaj dopływ odpowiedniej ilości powietrza, w tym szczególnie do kotłowni oraz do łazienek, kuchni i innych pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia opalane paliwem gazowym! 
  • Sprawdź drożność instalacji wentylacyjnej oraz stan przewodów odprowadzających spaliny. Nie zatykaj otworów wentylacyjnych i napływowych powietrza, kratek wentylacyjnych i otworów w drzwiach! 
  • Nie ogrzewaj pomieszczeń mieszkalnych kuchenką gazową! Zadbaj o wymianę, bądź naprawę przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia, niesprawnych urządzeń grzewczych!
{"register":{"columns":[]}}