Inspiracje #CodeWeek2019
Wciąż nie masz pomysłu na swoje wydarzenie? Bez obaw! Oto kilka inspiracji, które pomogą rozkręcić twoją wyobraźnię.
W Europejskim Tygodniu Kodowania #CodeWeek może wziąć udział każdy. I każdego zachęcamy, aby świętował razem z nami. Jak to zrobić? Zorganizować inicjatywę i zgłosić ją na stronie www.codeweek.eu
Jaką inicjatywę? Przeczytajcie ten tekst do końca, a znajdziecie kilka inspiracji. To tylko pomysły. Możecie, ale nie musicie się do nich dostosować. Liczymy na Waszą kreatywność. Jeszcze nigdy się na niej nie zawiedliśmy 🙂
Zakodowana gra terenowa
Programowanie można ćwiczyć również na świeżym powietrzu! Jeśli jesteś lokalnym aktywistą, a może po prostu chcesz zaktywizować sąsiadów, zaprojektuj prostą grę miejską lub wiejską. To ciekawy pomysł do zrealizowania niezależnie od tego gdzie mieszkasz. Sam wyznaczasz jej granice. Zadania na kolejnych etapach gry mogą mieć formę łamigłówek logicznych lub wyzwań mających na celu doskonalenie projektowania prostych komend. Nie potrzeba do tego elektroniki. Zapewniamy, wszyscy będą świetnie się bawić, a przy okazji poznają miejscowe zakamarki i poćwiczą pracę w zespole.
Jak zaprojektować grę terenową?
- Wymyśl fabułę – ustal czego będą szukać uczestnicy Twojej gry? Czy będą próbowali złamać hasło do tajemniczej maszyny kodującej, a może dasz im za zadanie odnalezienie ukrytego przed wiekami skarbu? Puść wodzę fantazji!
- Zaprojektuj zadania – chodzi o to, by na kolejnych etapach gry jej uczestnicy mieli do zrealizowania jakieś zadanie (mogą też rozwiązywać np. logiczną zagadkę). Nie zapomnij umieścić informacji o tych wyzwaniach w odpowiednich miejscach.
- Ustal zasady – ilu uczestników może wziąć udział w Twojej grze? Ile punktów będzie na Twojej mapie?
- Graj!
Kreatywna lekcja o kodowaniu
Programowanie to świetny temat… lekcji. Co powiecie na zajęcia, w których uczestnicy będą mogli poznać różne formy kodowania informacji.
Wcale nie potrzebujesz do tego elektroniki. Zamiast tego użyj np. materiałów plastycznych. Jeśli masz odpowiedni sprzęt i chcesz go użyć, wejdź na koduj/scenariusze-lekcji-scenariusze. To kopalnia praktycznych pomysłów i scenariuszy lekcji programowania. Znajdziesz tam pomysły na gry i zabawy dopasowane do wieku i możliwości uczestników Twojego wydarzenia. Działaj!
Mini – hackathon
Hackathon to forma rywalizacji dobrze znana profesjonalnym programistom. Uczestnicy w wyznaczonym czasie zmagają się z zaproponowanym zadaniem konkursowym poszukując najlepszego rozwiązania problemu. Nie jest to jednak aktywność zarezerwowana wyłącznie dla specjalistów! Skrzyknij okoliczne dzieciaki lub najmłodszych członków rodziny (i rodziców). Stwórz przystępną łamigłówkę i zachęć ich, by spróbowali swoich sił w jej rozwiązaniu.
Mini – hackathon to świetne wyzwanie dla wszystkich, którzy chcą się podzielić wiedzą i sprawdzić się w roli mentorów. Dlatego jeśli np. pracujesz w branży IT (lub każdej innej branży) – zorganizuj taką zabawę w siedzibie swojej firmy. Połącz siły z najmłodszymi (dziećmi pracowników), aby pokazać im, że programowanie to świetna zabawa!
Dyskusja o bezpieczeństwie w sieci
CodeWeek to nie tylko warsztaty z programowania czy zabawy z robotami. Europejski Tydzień Kodowania ma za zadanie również podnoszenie świadomości wszystkich użytkowników wirtualnej rzeczywistości.
W ramach wydarzenia CodeWeek w swojej szkole, miejscu pracy czy wśród przyjaciół możesz przeprowadzić dyskusję o tym, jak nowe technologie wpływają na Wasze życie. Internet otwiera przed nami cały świat – ważne, aby korzystać z niego bezpiecznie!
Konkurs plastyczny
W CodeWeek jest również miejsce dla artystów! Programowanie można promować poprzez sztukę. Świetnym pomysłem na wydarzenie, zwłaszcza dla najmłodszych, jest zorganizowanie konkursu plastycznego inspirowanego nowymi technologiami.
Poproś dzieci, aby zaprojektowały technologiczną szkołę swoich marzeń albo inteligentne miasto, które działa dzięki komputerom. Puśćcie wodze fantazji! Wszystkie wielkie wynalazki zaczynają się przecież od marzeń!
Warsztaty dla seniorów
Programować może każdy – mali i ci trochę więksi! Jeżeli jesteś komputerowym specjalistą albo po prostu wiesz co nie co o nowych technologiach zorganizuj warsztaty dla osób starszych z Twojej lokalnej społeczności. Naucz ich korzystania z poczty e-mail, bankowości internetowej czy innych umiejętności informatycznych, które Twoim zdaniem ułatwią codzienne życie. Wydarzenie CodeWeek gotowe!
Dzięki takim warsztatom będziesz mógł podzielić się swoją wiedzą i odkryć przed innymi zakamarki komputerowego świata. Seniorzy z pewnością docenią taką pomoc! Może będzie to początek międzypokoleniowej wymiany? Spróbuj!
Turniej gier planszowych
Potrzebujesz sposobu na naukę programowania dla tych, którzy wolą programować offline? Nic prostszego – turniej gier planszowych! To świetny pomysł na wydarzenie w ramach CodeWeek dla uczestników w każdym wieku – po prostu dobierz poziom trudności do możliwości graczy!
Wbrew popularnej opinii programowanie to nie tylko skomplikowane kody na ekranie komputera. Tak naprawdę wszystko zaczyna się od logicznego myślenia. Gry planszowe, zwłaszcza te strategiczne, uczą przez zabawę rozwiązywania problemów, a także pokazują działanie podstawowych praw logiki w praktyce. Dla najmłodszych polecamy grę karcianą Cody Roby, dostępną do samodzielnego wydrukowania tutaj: koduj/cody-roby---kodowanie-w-formie-karcianej. To idealny wstęp do nauki programowania!
Zakodowane zajęcia sportowe
Jesteś sportowym pasjonatem? Pokaż innym, że programowanie to frajda przez wspólne zajęcia ruchowe! Uczestnicy Twojego wydarzenia będą mogli jednocześnie ćwiczyć kondycję i poznawać podstawowe zasady programowania.
Użyj zaplanowanego wcześniej systemu znaków, aby przekazywać grupie jakie ćwiczenie należy wykonać. Możesz zaprojektować całą sekwencję ruchów tworząc prawdziwy „trening programisty”! Możesz wymyślić zadania, które uczestnicy mają spełnić używając jedynie komend wyrażonych kodem. Możliwości jest nieskończenie wiele! Stwórzcie wspólnie „żywy komputer”!
Kodowanie offline
Co zrobić, gdy nie masz dostępu do elektroniki, a chcesz zaangażować się w CodeWeek? Programowanie z łatwością można ćwiczyć offline. Jak to zrobić? Możesz wykorzystać do tego matę do kodowania! Każdy może stworzyć ją własnoręcznie przy użyciu materiałów plastycznych – dużego kartonu i markerów. Już samo rysowanie maty może okazać się super zabawą!
Potem wystarczy tylko wymyślić prosty scenariusz i korzystać z maty jak z planszy gry! To idealna metoda na przeprowadzenie ciekawych zajęć w szkole, przedszkolu, świetlicy czy ośrodku kultury! Wydarzenie w ramach CodeWeek może zorganizować każdy!
Zajęcia z robotami
Kto może pomóc Ci zachęcić najmłodszych do programowania? Oczywiście roboty! Wszyscy wiemy, że praktyka czyni mistrza. Wykorzystanie robotów edukacyjnych podczas nauki programowania pozwala na samodzielne pisanie prostych, bądź nieco trudniejszych, kodów i natychmiastowe oglądanie efektów swojej pracy!
Roboty mogą brać udział w wyścigu czy wykonywać ruchy zaprogramowane przez użytkowników – są świetnym narzędziem zarówno do kodowania online jak i bez komputera! Skąd wziąć robota? Wiele placówek edukacyjnych w Polsce już zaopatrzyło się w taki sprzęt – zapytaj w pobliskiej szkole! Wykorzystaj roboty podczas swojego wydarzenia w ramach CodeWeek! Sukces gwarantowany!
…
#CodeWeek w pigułce!
To tylko kilka pomysłów od nas. A tu chodzi przede wszystkim o Waszą kreatywność. Przypominamy więc jeszcze raz kilka podstawowych zasad gry. Pamiętajcie – pomysł i zgłoszenie przez stronę codeweek.eu/events to podstawa!
- Po pierwsze pomysł – jak chcesz, aby wyglądało Twoje wydarzenie w ramach CodeWeek? Co zrobisz, by pokazać, że programowanie to frajda? Warsztaty, konkurs, hackathon… Zaskocz nas!
- Po drugie ludzie – chcemy, by było nas jak najwięcej! Zaproś znajomych, seniorów czy dzieci z lokalnej świetlicy. Programujmy razem!
- Po trzecie miejsce – znajdź przyjazną przestrzeń, gdzie będzie mogło się odbyć Twoje wydarzenie. Dom, szkoła czy park – to tylko kilka propozycji.
- Po czwarte, i bardzo ważne, zgłoszenie – zarejestruj swoją inicjatywę na stronie codeweek.eu/events! Po weryfikacji przez ambasadora CodeWeek, Twoja inicjatywa znajdzie się na europejskiej mapie wydarzeń.
To wszystko? Tak! Możesz być z siebie dumny! Właśnie zorganizowałeś wydarzenie w ramach CodeWeek!
Teraz zostaje już tylko ostatni, najfajniejszy krok – pochwal się! Pokaż, co robisz używając np. mediów społecznościowych. Publikując tam informacje pamiętaj, aby użyć oznaczenia #CodeWeek2019. Chcemy zobaczyć Cię w akcji!