Jak zacząć?
Chciałbyś zaangażować się w inicjatywę Europejskiego Tygodnia Kodowania i zostać jej aktywnym uczestnikiem? Bardzo Nas to cieszy! Czujesz się trochę zagubiony i nie wiesz od czego zacząć? Śpieszymy z pomocą! Oto garść najważniejszych informacji, które pomogą Ci zacząć swoją przygodę z #CodeWeek2020!
O co chodzi w CodeWeek?
Europejski Tydzień Kodowania, inaczej CodeWeek, to oddolna inicjatywa promująca naukę programowania i umiejętności cyfrowych wśród osób w każdym wieku! Biorą w niej udział państwa europejskie (i nie tylko!), które uczestniczą w przyjacielskiej rywalizacji o zorganizowanie jak największej liczby wydarzeń związanych z nauką programowania. Podczas zeszłorocznej edycji #CodeWeek Polska zajęła 2 miejsce, organizując aż 15 139 wydarzeń! W tym roku mamy nadzieję na kolejny rekord!
Po pierwsze… wydarzenia!
Europejski Tydzień Kodowania to przede wszystkim organizacja wydarzeń! Co roku na europejskiej mapie CodeWeek pojawiają się tysiące inicjatyw, w których biorą udział miliony uczestników. Jak to się dzieje?
-
Kto może zorganizować wydarzenie? Wydarzenie w ramach #CodeWeek2020 może zorganizować każdy - naprawdę! Nie ważne czy jesteś nauczycielem, pasjonatem informatyki czy lokalnym aktywistą! Nie wymagamy konkretnego wykształcenia, umiejętności czy certyfikatów.
-
Jak mogę dołączyć? Najważniejsze, aby wszystkie pomysły na działania zgłosić na stronie www.codeweek.eu/add. Zgłoszenie jest proste, trwa tylko kilka minut, ale jest bardzo ważne – bez oficjalnego zgłoszenia na mapę CodeWeek, wydarzenie nie zostanie wliczone do ogólnej puli inicjatyw krajowych. Dlatego jeśli chcemy wygrać, musimy o tym koniecznie pamiętać.
-
Na czym może polegać moje wydarzenie? Na czym tylko chcesz! Ważne, aby poszerzać wiedzę jego uczestników związaną z programowaniem, logicznym myśleniem czy umiejętnościami cyfrowymi. Warsztaty z robotami, prezentacja multimedialna dotycząca cyberbezpieczeństwa, webquest, turniej łamigłówek logicznych czy webinar to tylko kilka pomysłów. Szczegółowe informacje znajdziesz w dalszej części tekstu i na podstronach „Inspiracje #CodeWeek2019” i „Inspiracje online CodeWeek2020”.
-
Gdzie ma się ono odbyć? Wydarzenie #CodeWeek2020 możesz zorganizować w swoim domu, miejscu pracy, lokalnej świetlicy i oczywiście... w Internecie! W tym roku, ze względu na COVID-19 szczególnie zachęcamy Was do zgłaszania inicjatyw, które odbywają się w wirtualnej rzeczywistości. To rozwiązanie bezkosztowe, wygodne, a przede wszystkim bezpieczne! Dla autorów takich pomysłów, mamy też konkurs, o którym przeczytasz dalej i w zakładce „Konkurs 1000 pierwszych inicjatyw”.
-
Do kogo powinno być skierowane wydarzenie w ramach #CodeWeek? Do uczestnictwa w swoim wydarzeniu możesz zaprosić kogo chcesz! Swoich uczniów, znajomych, rodzinę czy kolegów z pracy! Programowania może nauczyć się każdy!
To nie takie trudne, prawda? To co, zaczynamy?
Skąd brać pomysły?
Wydarzenie możesz zorganizować sam, ale również wspólnie z innymi! Szukaj osób czy instytucji, które pomogą Ci zrealizować Twoje pomysły!
Brakuje Ci pomysłu, na czym mogłaby polegać Twoja inicjatywa w ramach #CodeWeek2020? Nie martw się! Nawet największe umysły potrzebują czasem natchnienia!
Koniecznie zajrzyj do serii inspiracji, które regularnie publikujemy! Znajdziesz tam zarówno pomysły na wydarzenia odbywające się “na żywo”, jak i te zaplanowane w wirtualnej rzeczywistości. Linki do inspiracji znajdują się poniżej!
Gotowe scenariusze zajęć, zabawy dla rodziców i dzieci, gry wideo i webinary na wyciągnięcie ręki
W organizacji wydarzenia mogą okazać się pomocne także inne narzędzia i materiały, które znajdują się w zasobach gov.pl i codeweek.eu. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy:
Jeżeli planujesz organizację wydarzenia online warto zastanowić się z jakich narzędzi i programów możesz skorzystać! W tym celu przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik, w którym pokazujemy jak łatwo przenieść wydarzenie do wirtualnej rzeczywistości i jakich narzędzi do tego użyć!
W ramach Klubu Młodego Programisty Online zrealizowaliśmy serię internetowych warsztatów edukacyjnych, dedykowanych uczniom klas 1-3 oraz 4-6! Jeżeli nie udało Ci się uczestniczyć w nich “na żywo” to nic straconego! Wszystkie spotkania zostały nagrane i opublikowane na naszym koncie YouTube w formie instruktaży wideo. To świetny sposób, aby zacząć swoją przygodę z programowaniem!
Przygotowaliśmy również materiały specjalnie dedykowane nauczycielom i pracownikom oświaty. Jeżeli chciałbyś włączyć naukę programowania do swoich zajęć szkolnych bardzo pomocne mogą okazać się scenariusze lekcji. Znajdziesz tam gotowe zabawy oraz materiały edukacyjne. Programowania może uczyć każdy!
- Publikacja “Zabawy w programowanie offline”, gdzie znajdziecie konkretne zabawy, które pomagają w nauce programowania
Przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji oraz Państwowy Instytut Badawczy NASK publikacja zdradza tajniki nauki programowania w domu. Znajdziecie w niej odpowiedzi na ważne pytania takie jak: kiedy można zacząć uczyć dziecko programowania? Jaki sprzęt jest potrzebny? I przede wszystkim – jak to zrobić!
- Propozycje zabaw dla rodziców i dzieci
Znajdziesz tu propozycje gotowych zabaw, które można wykorzystać podczas domowej nauki programowania. W proponowanych aktywnościach pokazujemy jak w ciekawy, angażujący i pobudzający do rozwoju sposób działać z dzieckiem i wspierać go w odkrywaniu świata programowania, we własnym domu i to... offline! Jeden scenariusz to około 20 minut świetnej zabawy!
- Gry i zabawy wideo dla dzieci, które pomagają ćwiczyć logiczne myślenie oraz uczą podstaw programowania
Pod powyższym linkiem znajdziecie zbiór różnorodnych gier komputerowych online, które rozwijają logiczne myślenie, a także wprowadzają w praktyczny sposób podstawowe pojęcia z zakresu programowania. Zaproponowane przez nas gry są na różnych poziomach trudności, także każde dziecko niezależnie od wieku znajdzie tam coś dla siebie!
Czy czterolatek może uczyć się programowania? W jaki sposób zająć rozbrykane dzieci na dłużej niż 10 minut? I w końcu - co możesz wyczarować z kawałka papieru, kolorowych karteczek i taśmy do pakowania? Odpowiedź na te i wiele innych pytań dotyczących kodowania, znajdziecie w materiałach blogerów, których zaprosiliśmy do współpracy w ramach kampanii „e-Polak potrafi!”.
- Zasoby Coding@home - baza pomysłów i materiałów pomocnych w nauce programowania
„Coding@Home" to zbiór krótkich filmów z materiałami do samodzielnego wykonania, łamigłówkami, wciągającymi grami i wyzwaniami związanymi z kodowaniem do codziennego użytku w rodzinie i w szkole. Nie potrzebujesz posiadać żadnej wiedzy na temat kodowania i nie potrzebujesz żadnych urządzeń elektronicznych do wykonywania zadań. Działania te będą stymulować myślenie obliczeniowe i rozwijać umiejętności uczniów, rodziców i nauczycieli w domu lub w szkole.
- Materiały szkoleniowe i kursy online: https://codeweek.eu/training
Jeżeli szukasz sposobu, aby rozwijać swoje kompetencje w zakresie nauki programowania koniecznie zajrzyj do zakładki “Training” na codeweek.eu. Znajdziesz tam materiały szkoleniowe oraz kursy online, które pomogą Ci doskonalić swoje umiejętności i stawać się lepszym dydaktykiem!
Dostęp do wszystkich materiałów jest darmowy!
Dodaj wydarzenie!
Przekonaliśmy Cię, że warto zaangażować się w #CodeWeek2020? Świetnie! Zapewne zastanawiasz się teraz, w jaki sposób możesz zgłosić własne wydarzenie w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania. To bardzo proste! Wystarczy wejść na stronę internetową codeweek.eu/add! Jeżeli w dalszym ciągu miałbyś wątpliwości co do procesu rejestracji swojej inicjatywy zajrzyj do podstrony „Jak dodać wydarzenie”. Przygotowaliśmy tam instrukcję krok po kroku, która przeprowadzi Cię przez cały proces zgłoszenia wydarzenia!
Zdobywaj super nagrody!
Wydarzenie, które zaplanowałeś będzie odbywać się w wirtualnej rzeczywistości? Nie przegap szansy, aby wziąć udział w konkursie “1000 pierwszych inicjatyw online” i wygrać super nagrody! Na czym polega ten konkurs? Pierwszych 1000 organizatorów wydarzeń #CodeWeek2020 online zostanie przez nas wyróżnionych specjalnymi nagrodami! Aby wziąć udział w konkursie wystarczy jedynie zgłosić swoje wydarzenie na www.codeweek.eu/add, a następnie wypełnić specjalnie przygotowany formularz.
Więcej informacji na temat konkursu “1000 pierwszych inicjatyw online” oraz formularz zgłoszeniowy znajdziecie w zakładce „Konkurs 1000 pierwszych inicjatyw online”.
Pamiętaj - kto pierwszy ten lepszy!
Pochwal się innym swoją pasją!
Nieważne, czy wspierasz inicjatywę Europejskiego Tygodnia Kodowania od wielu lat, czy jest to Twój pierwszy raz! Pomóż nam w promowaniu idei #CodeWeek2020! Najprościej zrobić to używając mediów społecznościowych.
Jeżeli posiadasz konto w serwisie Facebook możesz użyć specjalnej nakładki na zdjęcie profilowe, którą przygotowaliśmy z okazji rozpoczęcia 8 edycji #CodeWeek. Znajdziesz ją w kategorii nakładki, która wyświetli się po kliknięciu na Twoje zdjęcie profilowe. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób możesz wspierać i promować inicjatywę Europejskiego Tygodnia Kodowania z użyciem mediów społecznościowych zajrzyj tu: CodeWeek w social media.
W roku świętujemy w dniach 10 - 25 października!
Dołącz do nas i wspólnie przeżyjmy 8 edycję Europejskiego Tygodnia Kodowania! Aby być na bieżąco ze wszystkim, co dzieje się w ramach #CodeWeek2020 koniecznie zaglądajcie na nasze profile w mediach społecznościowych. Niezmiennie czekamy na Was na Facebook’u. Od tego roku możecie nas znaleźć także na Instagramie: Dzielimy się tam z Wami wszystkimi aktualnościami, konkursami oraz inspiracjami związanymi z #CodeWeek2020.
Skontaktuj się z nami
Jeżeli macie jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące Europejskiego Tygodnia Kodowania możecie kontaktować się z nami za pośrednictwem mediów społecznościowych Facebook: oraz Instagram lub mailowo pod adresem: programowanie@mc.gov.pl. Nasz Zespół dołoży wszelkich starań, aby udzielić Wam potrzebnej pomocy!
Do Waszej dyspozycji pozostają również Ambasadorzy #CodeWeek2020 w Polsce. Informacje o tym kim są, a także jak się z nimi skontaktować znajdziecie na oficjalnej stronie codeweek.eu w zakładce „Ambasadorzy”.
Bądźmy w kontakcie!