Informacje dla pracowników ochrony zdrowia
Medycy – jednocześnie najbardziej narażeni na kontakt z wirusem COVID-19, jak i najistotniejsi w toczącej się walce z pandemią. W przypadku bliskiego kontaktu z osobą zakażoną, pracownicy służby zdrowia, którzy uczestniczą w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej osobom cierpiącym na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2, mogą być zwolnieni z konieczności odbycia obowiązkowej kwarantanny. Muszą jednak codziennie, przed rozpoczęciem pracy wykonywać badanie testem antygenowym, przynajmniej przez 5 dni od dnia kontaktu. Pracujesz w szpitalu lub innej placówce medycznej? Sprawdź, czy obowiązuje Cię kwarantanna!
Głównym celem kwarantanny jest zahamowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Każda osoba, która była narażona na kontakt z osobą chorą na COVID-19 musi poddać się obowiązkowej kwarantannie. Wyjątkiem są medycy i pozostali pracownicy służby zdrowia uczestniczący w opiece nad chorymi na COVID-19. Są oni bardzo ważnym ogniwem systemu opieki zdrowotnej i pełnią fundamentalną rolę w przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się pandemii.
Nowe zasady kwarantanny dla pracowników ochrony zdrowia
Jesteś lekarzem, pielęgniarką, ratownikiem albo diagnostą laboratoryjnym i uczestniczysz w udzielaniu pomocy pacjentom z COVID-19? Nie musisz odbywać obowiązkowej kwarantanny po bezpośrednim kontakcie z zarażonym pacjentem. Jest jednak jeden warunek. To codzienne badanie testem antygenowym – przez okres co najmniej 5 dni. Test musi być wykonywany codziennie przed rozpoczęciem udzielania pomocy medycznej. Okres 5 dni liczy się od następnego dnia po dniu narażenia Cię na kontakt z wirusem.
Pamiętaj, jeśli wynik testu antygenowego będzie pozytywny, musisz poddać się izolacji. Jeśli wykonujesz zawód medyczny izolacja trwa:
- 7 dni (od dnia uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2),
- lub 5 dni (jeżeli wynik testu wykonany nie wcześniej niż w piątej dobie jest negatywny).
Kwarantanna a oczekiwanie na wynik testu zleconego przez lekarza
Każda osoba, która dostała skierowanie na test przez lekarza, automatycznie podlega kwarantannie. Inaczej jest w przypadku osób, które wykonują zawód medyczny. Niezależnie, czy na co dzień udzielasz pomocy pacjentom z COVID-19, czy pracujesz w innego typu placówce medycznej, w trakcie oczekiwania na wynik testu nie musisz przebywać na kwarantannie. Jeżeli wynik testu będzie pozytywny, obowiązuje Cię izolacja. Lekarz zadecyduje, czy możesz dochodzić do zdrowia w domu, czy dalsze leczenie będzie odbywało się w szpitalu.
Najczęściej zadawane pytania
Jestem medykiem. Czy podlegam kwarantannie w przypadku kontaktu z osobą zakażoną?
Nie, jeśli udzielasz świadczeń opieki zdrowotnej osobom chorym na COVID-19, w tym stażyści, studenci, doktoranci i inni pracownicy sektora ochrony zdrowia nie podlegają kwarantannie, jeśli są badani codziennie, przed rozpoczęciem pracy, testem antygenowym (przez okres co najmniej 5 dni). Dotyczy to również sytuacji, kiedy mieszkasz z osobą zakażoną COVID-19.
Uwaga! Jeśli zostałeś zaszczepiony na COVID-19 nie będziesz skierowany na kwarantannę.
Czy zwolnienie z kwarantanny dotyczy wszystkich służb medycznych, po bezpośrednim kontakcie z pacjentem zakażonym COVID-19?
Nie, zwolnienie z kwarantanny są Ci medycy, którzy uczestnicząc w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej osobom chorym na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2.
Uwaga! Jeśli zostałeś zaszczepiony na COVID-19 nie będziesz skierowany na kwarantannę.
Jestem medykiem, zostałem skierowany na test, bo mam objawy koronawirusa. Czy powinienem pozostać na kwarantannie?
System nie nakłada kwarantanny na osobę wykonującą zawód medyczny, która uczestniczy w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej osobom chorym na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2.
W takiej sytuacji lekarz wystawi zwolnienie lekarskie, jeżeli jest to usprawiedliwione stanem zdrowia medyka.
Jestem medykiem. Mieszkam z osobą zakażoną na COVID-19. Czy jest zwolniony z kwarantanny?
Tak, jeśli udzielasz świadczeń opieki zdrowotnej osobom chorym na COVID-19 (w tym stażyści, studenci, doktoranci i inni pracownicy sektora ochrony zdrowia) nie podlegasz kwarantannie. Warunkiem jest codzienne wykonywanie testu antygenowego przed rozpoczęciem pracy (przez okres co najmniej 5 dni).