SGRWN Bartoszyce
Dowódca Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno - Nurkowego w Bartoszycach
kpt. Andrzej Mazur
Zastępca Dowódcy Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno - Nurkowego w Bartoszycach
mł. kpt. Krzysztof Jagielski
ORGANIZACJA SGRW-N „BARTOSZYCE”
Miejsce stacjonowania i rejon koncentracji
Miejscem stacjonowania i rejonem koncentracji Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego jest Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach ul. Bema 36. Na potrzeby grupy wyznaczono pomieszczenie magazynu sprzętu nurkowego oraz serwisowania sprzętu ochrony dróg oddechowych, pokój nr 9.
Zasady alarmowania grupy nurkowej
Dyżurny alarmuje ratowników grupy stanowiącej obsadę podziału bojowego JRG w danym dniu za pomocą dostępnych środków technicznych tj. dzwonki alarmowe, komunikat przez głośniki.
Alarmowanie członków grupy nie będących na służbie odbywa się drogą telefoniczną poprzez numery telefonów będące w bazie danych SWD - ST.
W przypadku nagłego zagrożenia życia na obszarach wodnych czas alarmowania niezwłoczny (pilny) w pierwszej kolejności alarmuje zastępy, które natychmiast podejmują działania ratownicze – status działań ratowniczych mają działania do 120 minut.
Działania prowadzone po przekroczeniu 120 min uznaje się za działania poszukiwawcze, nie wymaga się stosowania trybu pilnego (natychmiastowego).
Zasady dysponowania grupy nurkowej
SGRW-N dysponuje :
1. Na terenie własnego powiatu - właściwe Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego,
2. Na terenie województwa ( poza własny powiat) - właściwe Stanowisko Kierowania Komendanta Wojewódzkiego PSP,
3. Poza granice własnego województwa każdorazowo odbywa się poprzez Stanowisko Kierowania Komendanta Głównego PSP na wniosek SKKW PSP z terenu, na którym doszło do nagłego lub nadzwyczajnego zagrożenia.
Alarmowanie SGRW-N odbywa się drogą telefoniczną przewodową i bezprzewodową.
Dyżurny właściwy Stanowiska Kierowania określa rodzaj zdarzenia oraz liczbę i środki transportu do dyspozycji grupy.
a) W przypadku nagłego zagrożenia życia na obszarach wodnych czas alarmowania niezwłoczny (pilny) w pierwszej kolejności GCBARt 5/32 401N26 (sprzęt szybkiego nurka umieszczony na tym samochodzie) i 2 ratowników o kwalifikacjach co najmniej młodszego nurka oraz GBA 2,5/25/5 401N22 i SRw 401N71 + 401Ł1 z kompletnym wyposażeniem sprzętowym SGRW-N. Członków grupy alarmuje się w trybie natychmiastowym, na miejsce zdarzenia przybywają bez sprzętu gdyż sprzęt znajduje się w samochodzie, który znajduje się już na miejscu zdarzenia. Status działań ratowniczych do 120 minut.
b) Działania prowadzone po przekroczeniu 120 minut uznaje się za działania poszukiwawcze, nie wymaga się stosowania trybu pilnego. Dyżurny powiadamia członków grupy w liczbie uzależnionej od potrzeb dyspozycyjnego. Dysponowany jest SLRw 401N71 oraz w zależności od potrzeb 401Ł1.
Wykaz członków grupy z ich kwalifikacjami i uprawnieniami