W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Stop Pożarom Traw”

12.03.2022

Logo akcji Stop Pożarom Traw 2021

Jak co roku na wiosnę Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Bełchatowie włącza się w ogólnopolską kampanię edukacyjno - informacyjną „Stop Pożarom Traw”.  Gdy tylko rozpoczynają się pierwsze pogodne dni od razu odnotowujemy pierwsze przypadki  pożarów traw na nieużytkach rolnych, łąkach lub pasach przydrożnych i torowiskach. Tendencja ta wzrasta lawinowo wraz z utrzymywaniem się przez dłuższy okres ładnej pogody. W 94% przypadków to człowiek odpowiada za przyczynę powstania pożaru traw. Zwracamy się z gorącym apelem aby zaprzestać tej praktyki , gdyż niesie to za sobą poważne negatywne skutki niszcząc faunę i florę oraz niesie za sobą konsekwencje prawne:

O tym, że postępowanie takie jest niedozwolone mówi m.in. ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2018 r., poz. 142 z późn. zm.), art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Art. 131 pkt. 12: „Kto (...) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary… – podlega karze aresztu albo grzywny”.

Art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2017 r. Nr 12, poz. 59 z późn. zm.); „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:

- rozniecenia ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.

Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje: Art. 82 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2018 r., poz. 618 z późn. zm.) – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł. Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 2017r. poz. 2204 z późn. zm.) stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

Negatywne skutki pożarów traw przedstawia poniżej zamieszczony link do prezentacji:

Strona poświęcona kampanii: http://www.stoppozaromtraw.pl/ 

Opracowanie materiałów na stronie :

  • mł. bryg. Michał Kłosiński - KW PSP w Łodzi
  • źródła: KG PSP / KCKRiOL

 

Logo akcji Stop Pożarom Traw

{"register":{"columns":[]}}