W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zawady – pożar sadzy w kominie

22.11.2021

Samochód ratowniczo gaśniczy stojący przy budynku, w którym doszło do zapalenia się sadzy w kominie.

22 listopada 2021 r. doszło do pożaru sadzy w kominie budynku mieszkalnego w miejscowości Zawady (gm. Bielsk Podlaski). Informacja do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Bielsku Podlaskim wpłynęła o godz. 17:45. Na miejsce zdarzenia zadysponowano 3 zastępy straży pożarnej.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy zastali palącą się sadzę w przewodzie kominowym murowanego domu krytego blachą. Ogień nie rozprzestrzenił się na pozostałą część budynku. Wszyscy domownicy opuścili budynek przed przybyciem straży pożarnej. Nikt nie odniósł obrażeń.

Strażacy zabezpieczyli i oświetlili miejsce zdarzenia oraz przystąpili do działań gaśniczych. W celu ugaszenia ognia podano prąd wody przy użyciu lancy kominowej przez wyczystkę w piwnicy oraz na poddaszu. Cały przewód kominowy sprawdzono przy użyciu kamery termowizyjnej. Po zakończeniu działań gaśniczych budynek sprawdzono również przy użyciu urządzenia pomiarowego pod kątem obecności tlenku węgla.

W trwających około 2 godziny działaniach ratowniczo–gaśniczych udział brały 2 zastępy z JRG w Bielsku Podlaskim oraz OSP Łubin Kościelny.


Strażacy przypominają właścicielom i zarządcom budynków o zasadach bezpieczeństwa podczas użytkowania urządzeń grzewczych oraz obowiązkach związanych z bezpiecznym użytkowaniem przewodów kominowych.

Pamiętajmy, aby co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.

Więcej przeczytać można na stronie: https://www.gov.pl/web/kppsp-bielsk-podlaski/tlenek-wegla---czad

Pamiętajmy również, że bardzo dobrym, a przede wszystkim tanim sposobem uniknięcia zagrożenia związanego z pożarem czy zatruciem tlenkiem węgla jest instalacja czujek dymu i czadu. Czujka dymu wykrywa dym już w początkowej fazie pożaru, wtedy gdy nie ma jeszcze płomieni. Czujka tlenku węgla alarmuje w przypadku wykrycia gazu, który jest niewidoczny, nie ma smaku ani zapachu.

Więcej przeczytać można na stronie: https://www.gov.pl/web/kgpsp/czujka-na-strazy-twojego-bezpieczenstwa-sezon-grzewczy-2021-2022

Opracowanie: bryg. Marcin Sawicki, KP PSP w Bielsku Podlaskim
Zdjęcia: OSP Łubin Kościelny

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}