W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

ZAGROŻENIA PODCZAS SEZONU GRZEWCZEGO.

13.12.2021

pożar przewodu kominowego

        Jak wynika ze statystyk prowadzonych przez Państwową Straż Pożarną w Polsce corocznie powstaje ponad 150 000 pożarów, co piąty z nich powstaje w mieszkaniu lub domu czyli tam gdzie czujemy się najbezpieczniej i dość często zapominamy o potencjalnych zagrożeniach.

 Corocznie w okresie grzewczym odnotowywana jest zwiększona liczba interwencji w lokalach i budynkach mieszkalnych. Najczęściej dochodzi do pożarów sadzy w kominie oraz zdarzeń związanych z występowaniem tlenku węgla – CZADU.

W ubiegłorocznym sezonie grzewczym (2020 – 2021) na terenie całego kraju odnotowano 2756 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w których poszkodowanych zostało 1187 osób, 43 osoby poniosły śmierć. (dane Komendy Głównej PSP)

Na terenie miasta Bolesławiec jak i powiatu bolesławieckiego w sezonie grzewczym 2020 – 2021 odnotowaliśmy 65 pożarów sadzy w kominie. Natomiast zdarzeń związanych z tlenkiem węgla w budynkach mieszkalnych było 25, a 9 osób zostało poszkodowanych.

Największym zagrożeniem podczas okresu grzewczego jest tlenek węgla, potocznie nazywany CZADEM.

Dlaczego czad jest tak niebezpieczny?

Tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest: bezwonny, bezbarwny.

Tlenek węgla blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu na śmierć.

Co jest główną przyczyną emisji tlenku węgla?

Głównym źródłem emisji w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:

• nieszczelności,

• braku konserwacji, w tym czyszczenia,

• wad konstrukcyjnych,

• niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

Komenda Powiatowa PSP w Bolesławcu PRZYPOMINA!

Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz.719), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),

dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,

co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,

co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. z 2020 r., poz. 1333) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

PRZYPOMINAMY również o nie składowaniu materiałów palnych blisko pieców, oraz innych urządzeń grzewczych. Należy zachować odległość co najmniej 0,5m zgodnie z:

§ 4 ust. 1 pkt 8 ppkt. a) w/w rozporządzenia - przechowywanie materiałów palnych oraz stosowanie elementów wystroju i wyposażenia wnętrz z materiałów palnych w odległości mniejszej niż 0,5 m od:

a) urządzeń i instalacji, których powierzchnie zewnętrzne mogą nagrzewać się do temperatury przekraczającej 373,15 K (100 °C)

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

1. Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.

2. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.

3. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.

4. Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.

5. W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

NIE BAGATELIZUJ OBJAWÓW TAKICH JAK: BÓLE I ZAWROTY GŁOWY, DUSZNOŚĆ, SENNOŚĆ, OSŁABIENIE, PRZYSPIESZONA CZYNNOŚĆ SERCA, MOGĄ ONE BYĆ SYGNAŁEM, ŻE ULEGAMY ZATRUCIU TLENKIEM WĘGLA.

W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej lub zadzwoń 112.

Opracował : mł.asp.Maciej Marcinkiewicz

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}