Apele o przeglądy kominów nie zawsze są skuteczne
16.02.2024
W ostatnim czasie strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie odnotowali zwiększona liczbę interwencji związanych z pożarami sadz w przewodach kominowych.
Należy pamiętać, że spalanie w piecu mokrego drewna, wiórów, peletu skutkuje odkładaniem się wewnątrz przewodu kominowego sadzy, czyli pozostałości z niepełnego spalania tychże materiałów stałych. W wyniku ich nagromadzenia może dojść do zapalania się sadzy w kominie.
Pożar sadzy to zjawisko, któremu towarzyszy bardzo głośny szum, spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania w przewodzie. Często z komina wydobywają się iskry i płomienie ognia oraz wydobywa się ciemny dym. Pożarowi sadzy towarzyszy bardzo wysoka temperatura, przekraczająca 1000°C, mogąca doprowadzić do rozszczelnienia się komina, co w konsekwencji może być przyczyną zapalenia się elementów konstrukcji budynku, znajdujących się w pobliżu przewodu kominowego.
W przypadku zaistnienia pożaru sadzy należy:
• niezwłocznie powiadomić straż pożarną,
• wygasić ogień w urządzeniu grzewczym,
• zamknąć dopływ powietrza do komina oraz paleniska.
UWAGA!
Do palącego się komina nie wolno wlewać wody, gdyż może to doprowadzić do jego rozerwania i rozprzestrzenienia się pożaru na cały budynek.
Najważniejsze aby systematycznie przegladać instalację grzewczą oraz systematycznie dokonywać czyszczenia przewodów spalinowych oraz wentylacyjnych.
Przewody spalinowe odprowadzające spaliny z pieca na paliwo płynne lub gazowe trzeba czyścić 2 razy w roku (co pół roku – jesienią i wiosną). Przewody spalinowe połączone z piecem na paliwo stałe należy czyścić 4 razy (najlepiej co 3 miesiące). Przewody wentylacyjne zaleca się udrażniać raz w roku lub raz na dwa lata.