Prewencja społeczna oraz próbna ewakuacja – Chruściel
11.05.2023
11 maja br. w Szkole Podstawowej w Chruścielu we współpracy z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie została przeprowadzona próbna ewakuacja. Dyrekcja placówki szkolnej dbając o bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi zorganizowała dzień bezpieczeństwa połączony z praktycznym ćwiczeniem ewakuacyjnych osób z obiektu szkolnego.
Na sygnał dźwiękowy wszyscy uczniowie i nauczyciele opuścili sale lekcyjne kierując się do najbliższego wyjścia ewakuacyjnego – zgodnie z przygotowanym wcześniej planem ewakuacji.
Celem akcji było nabywanie umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia, zapoznanie się z zasadami bezpiecznej ewakuacji – szybkiej, pozbawionej elementów paniki. Po opuszczeniu sal lekcyjnych wszyscy zgromadzili się na placu szkolnym - boisku, w bezpiecznej odległości od miejsca zagrożenia. Tam nauczyciele sprawdzili obecność uczniów znajdujących się pod ich opieką. Ćwiczenia ewakuacyjne obserwowali strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie, którzy przypomnieli podstawowe zasady dotyczące bezpieczeństwa.
Po zakończonym alarmie uczniowie mogli zapoznać się z wyposażeniem wozu strażackiego, którym przybyli strażacy z PSP.
Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia.
Przypomnienie o obowiązku przeprowadzania próbnej ewakuacji
Komenda Powiatowa PSP w Braniewie w nawiązaniu do zapisów § 17 Rozporządzenia MSWiA z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów przypomina o obowiązku praktycznego sprawdzenia organizacji oraz warunków ewakuacji z budynku - tzw. „próbnej ewakuacji”.
Zgodnie z § 17 Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów ( Dz. U. Nr 109 z 2010 r., poz. 719) właściciel lub zarządca obiektu przeznaczonego dla ponad 50 osób będących jego stałymi użytkownikami, niezakwalifikowanego do kategorii zagrożenia ludzi ZL IV, powinien co najmniej raz na 2 lata przeprowadzać praktyczne sprawdzenie organizacji oraz warunków ewakuacji z całego obiektu.
W przypadku obiektów, w których cyklicznie zmienia się jednocześnie grupa powyżej 50 użytkowników, w szczególności: szkół, przedszkoli, internatów, domów studenckich, praktycznego sprawdzenia organizacji oraz warunków ewakuacji należy dokonać - co najmniej raz na rok, jednak w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia rozpoczęcia korzystania z obiektu przez nowych użytkowników.
W przypadku obiektu zawierającego strefę pożarową zakwalifikowaną do kategorii zagrożenia ludzi ZL II oraz w budynkach zakwaterowania osadzonych zlokalizowanych na terenach zakładów karnych i aresztów śledczych, zakres i obszar budynku objęty praktycznym sprawdzeniem organizacji i warunków ewakuacji musi być uzgodniony z właściwym miejscowo komendantem powiatowym (miejskim) Państwowej Straży Pożarnej.
Właściciel lub zarządca obiektu powiadamia właściwego miejscowo komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej o terminie przeprowadzenia działań, o których mowa w ust. 1, nie później niż na tydzień przed ich przeprowadzeniem.