W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Umowy z Ochotniczą Strażą Pożarną podpisane

20.09.2022

Na tle ścianki z napisem Gmina Braniewo stoją ustawieni obok siebie sześć osób, strażacy w mundurach oraz wójt w garniturze.

We wtorek, 20 września br., zostały zawarte umowy w sprawie określenia zadań realizowanych przez jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej na rzecz miast gminy, co wynika z nowej ustawy, która weszła w życie od 1 stycznia 2022r. (Ustawa o ochotniczych strażach pożarnych z 17 grudnia 2021r. Dz. U. z 2021. Poz. 2490.). 

Tego dnia przedstawiciele łącznie siedmiu jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu braniewskiego spotkało się w siedzibie jednostek samorządowych aby dopełnić formalności.

W Urzędzie Gminy Braniewo Wójt Gminy Jakub Bornus oraz przedstawiciele jednostek OSP z gminy Braniewo (OSP Lipowina, OSP Gronowo oraz OSP Żelazna Góra) dokonali podsumowania działalności reprezentowanych stowarzyszeń w roku bieżącym oraz podpisali umowy pomiędzy OSP a UG w Braniewie.

W siedzibie Miasta Braniewa Burmistrz Miasta Tomasz Sielicki oraz Prezes OSP Braniewo druh Jerzy Welke po owocnej rozmowie dokonali podpisania umowy, która określa zadania jednostki OSP i miasta Braniewa w kontekście ustawy o ochotniczych strażach pożarnych.

Ostatnie tego dnia uroczyste podpisanie umów odbyło się w siedzibie Urzędu Miasta we Fromborku, gdzie w obecności Burmistrza Miasta Zbigniewa Pietkiewicza przedstawiciele jednostek OSP Frombork, OSP Jędrychowo oraz OSP Wielkie Wierzno dokonali podpisania umów. W siedzibie urzędu spotkali się członkowie Zarządu Miejsko – Gminnej ZOSP RP we Fromborku, którzy omówili realizację zadań i współpracy z samorządem Fromborka.

W podpisaniu umów uczestniczył Komendant Powiatowy PSP w Braniewie bryg. Ireneusz Ścibiorek oraz Zastępca Komendanta Powiatowego PSP bryg. Jarosław Skalski.

Wcześniej porozumienia pomiędzy OSP a samorządem podpisano w Płoskini i Pieniężnie. 

Do zadań Ochotniczej Straży Pożarnej należy m.in.

- podejmowanie działań w celu ochrony życia, zdrowia, mienia lub środowiska,

- udział w działaniach i akcjach ratowniczych,

- udział w ochronie ludności,

- organizowanie ćwiczeń oraz udział w szkoleniach, ćwiczeniach i zawodach sportowo- pożarniczych,

- propagowanie zasad i dobrych praktyk w zakresie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów

- wspieranie gminy w realizacji pomocy na rzecz społeczności lokalnej.

Z kolei do zadań miast i gminy należy m.in.:

- utrzymanie obiektów, pomieszczeń oraz terenu będącego w dyspozycji Ochotniczej Straży Pożarnej, niezbędnych do zapewnienia ochrony przeciwpożarowej,

- utrzymanie pojazdów i sprzętu specjalistycznego,

- zapewnienie środków łączności,

- zakup umundurowania i środków ochrony indywidualnej

- ubezpieczenie strażaków ratowników Ochotniczej Straży Pożarnej.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}