O Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym
Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy stanowi integralną część bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, obejmującą również prognozowanie, rozpoznawanie i zwalczanie pożarów, klęsk żywiołowych lub innych miejscowych zagrożeń. System ten skupia jednostki ochrony przeciwpożarowej oraz służby, inspekcje, straże, instytucje oraz inne podmioty, które dobrowolnie w drodze umowy cywilnoprawnej zgodziły się uczestniczyć w działaniach ratowniczych.
Komendant Główny PSP jest centralnym organem administracji rządowej w sprawach organizacji KSRG oraz ochrony przeciwpożarowej. Podlega ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, który pełni nadzór nad funkcjonowaniem KSRG. Zadania krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego na obszarze kraju ustala Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, następnie przekazuje je do wojewody, który dostosowując je do zagrożeń i warunków województwa, ustala te zadania dla obszaru województwa. Tak sformułowane zadania przekazuje do starostów i zarządów gmin. Starostowie i zarządy gmin dostosowują ww. zadania do warunków lokalnych oraz ustalają i realizują je odpowiednio na obszarze powiatu i gminy. Kierowanie jednostek systemu do działań ratowniczych oraz alarmowanie systemów współdziałających odbywa się poprzez: powiatowe stanowisko kierowania - na obszarze powiatu, wojewódzkie stanowisko koordynacji ratownictwa - na obszarze województwa, Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa - na obszarze kraju.
Krajowy system ratowniczo-gaśniczy na obszarze powiatu samorządowego jest podstawowym narzędziem starosty służącym do realizacji zadań ratowniczych na obszarze gminy i powiatu w nagłych zdarzeniach losowych spowodowanych pożarem, klęską żywiołową lub innym miejscowym zagrożeniem (katastrofą techniczna, chemiczną, ekologiczną), które wymagają użycia sił i środków ratowniczych. Powiat, jako podstawowy poziom wykonawczy systemu, realizuje ustalone ustawowo zadania własne, a są to: prowadzenie analiz i opracowywanie prognoz dotyczących pożarów, klęsk żywiołowych oraz innych miejscowych zagrożeń, prowadzenie analizy sił i środków krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego na obszarze powiatu, budowanie systemu koordynacji działań jednostek ochrony przeciwpożarowej wchodzących w skład ksrg oraz służb, inspekcji, straży oraz innych podmiotów biorących udział w działaniach ratowniczych na obszarze powiatu, organizowanie systemu łączności, alarmowania i współdziałania między podmiotami uczestniczącymi w działaniach ratowniczych na obszarze powiatu.
Głównym celem KSRG jest zapewnienie ochrony życia, zdrowia, mienia lub środowiska, w ramach działań podejmowanych przez PSP i inne podmioty ratownicze (ze szczególnym uwzględnieniem OSP), poprzez:
- gaszenie pożarów,
- likwidację miejscowych zagrożeń (działania ratownicze),
- ratownictwo chemiczne i ekologiczne,
- ratownictwo techniczne,
- ratownictwo medyczne w zakresie udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP).
Krajowy system ratowniczo-gaśniczy w ramach posiadanych sił i środków współpracuje z właściwymi organami i podmiotami podczas zdarzeń nadzwyczajnych wywołanych zagrożeniem czynnikiem biologicznym, w tym podczas zdarzeń o charakterze terrorystycznym.
System opiera się na Państwowej Straży Pożarnej, wiodącej i utrzymywanej z budżetu państwa służbie ratowniczej, jak również Ochotniczych Strażach Pożarnych, utrzymywanych z budżetów samorządowych i dotacji z budżetu państwa. Partnerstwo tych służb oparte jest na wzajemnym współdziałaniu, realizowaniu oczekiwanych przez państwo standardów zadaniowych, organizacyjnych, szkoleniowych, sprzętowych i dokumentacyjnych na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z możliwością organizowania pomocy ratowniczej i humanitarnej zarówno na terenie kraju, jak i poza jego granicami.
System działa na trzech poziomach administracyjnych odpowiadających strukturze administracyjnej kraju:
- powiatowym - podstawowy poziom wykonawczy, działania prowadzone są przez siły powiatu,
- wojewódzkim - koordynacja i wsparcie działań ratowniczych, kiedy siły powiatu są niewystarczające,
- krajowym - koordynacja i wsparcie działań ratowniczych, kiedy siły województwa są niewystarczające.
Potencjał KSRG na poziomie powiatu brzozowskiego tworzą:
- 1 jednostka ratowniczo-gaśnicza (38 strażaków – stan na 31.12.2020 r.);
- 19 jednostek OSP włączonych do ksrg (około 420 druhów z uprawnieniami do bezpośsredniego udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych);
- oraz 28 jednostek OSP nie włączonych do ksrg współpracujących z systemem (około 340 druhów z uprawnieniami do bezpośsredniego udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych);
Gotowość operacyjna sił i środków KSRG, w szczególności dyspozycyjność, wyszkolenie i wyposażenie w sprzęt ratowniczy, umożliwia ich dysponowanie w trybie pilnym, według kryterium obszaru chronionego, tzn. niezbędnych sił i środków do likwidacji lub ograniczania powstałego nagłego zagrożenia, mogących przybyć na miejsce zdarzenia w najkrótszym czasie.
Opracował: mł. bryg. Bogdan Biedka na podstawie materiałów Wydziału Operacyjno-Rozpoznawczego KP PSP w Brzozowie i zamieszczonych na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/kgpsp/organizacja-ksrg